Мета: удосконалити мовленнєво- мислительні вміння
усвідомлювати тему й
основну думку, логіку
викладу, тип і стиль мовлення,
запам’ятовувати конкретні факти,
послідовність викладу матеріалу;
розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
здійснювати
змістово-композиційний і мовний
аналіз художнього тексту
з елементами опису,
сприймати письмовий текст, розуміти його, створювати
власні
твори-описи природи в
художньому стилі
на основі особистих
вражень.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення учнів
темою, метою й
завданням уроку
ІІІ. Колективна
робота з текстом
* Прочитайте
текст.
Зверніть увагу на
особливості опису природи.
* Визначіть
стиль (художній) і тип
мовлення тексту(опис). Аргументуйте
свою думку.
Витівки Діда
Мороза
Тихий
зимовий ранок. Нечутно в
шапці-невидимці ходить
Дід Мороз і
сам милується власною
майстерністю. Ще з ночі почав
він свою роботу,
щоб
ранком здивувати весь
світ. Кожний кущик, кожне дерево
Дід Мороз прикрасив
по-різному. На кущах глоду
порозвішував тонке мереживо.
На
гілках черемхи – разки намиста.
А дубовому листу,
що так і не опав
восени, доточив розкішні
торочки. Всіх
обійшов, нікого не
минув.
Немало
потрудився він і біля
сосен. Торкнувся кожної глиці
і ніжним серпанком оповив
крони. І зараз усі
сосни купаються в
білому мареві. Від цього
кожен стовбур ще
більше відливає червоним
золотом, а верховіття
м’яко тане
в безмежному просторі
тьмяно-срібного неба. Важкі
сиві
пасма, боячись згубити
свою красу, схилились, завмерли
й не ворухнуться.
Віддалік
сосен берізка. Та яка
берізка! Хіба скажеш,
що
вона гола, безлиста?
На ній ніби
розпустилося чудове біле
листя, а на гінкому
вітті розкрився весняний
первоцвіт. І все
на ній біле: і
гілля, і листя
, і кора.
Хто не йде-
замилується.
Отакий-то
витівник живе в
наших краях. (За
Г. Демченко)
*Після
текстові запитання:
- До якого
стилю і типу мовлення
належить текст?
- Поясніть
виділені
слова:
1) глід – колюча кущова рослина
(бояришник)
2) торочки – бахрома
3) серпанок – дымка
- Яку роль
у тексті відіграє
опис природи?( створює в
уяві читача яскравий
художній образ, викликає певні
емоції).
-Які
художні засоби використав
автор, описуючи красу
зимової природи? Навести приклади
цитатами з тексту.
- Знайдіть
загальне враження від
побаченого;
- Власне
опис природи;
-
Узагальнення.
- Випишіть
синоніми, що
входять до поданих
синонімічних рядів. В яких
випадках заміна слова
синонімом можлива, а
в яких- небажана?
Тихо,
нечутно, безмовно;
Майстерність,
робота, витвір;
Тане, зникає,
розчиняється;
Оповив,
огорнув, закутав;
Купаються,
стоять, потопають;
Сиві, білі,
позбавлені кольору;
Глибока,
повна,
цілковита.
-Пясніть
виділені орфограми.
Мереживо,
черемха, розкішні, серпанком,
марево, верховіття, м’яко, безлиста,
розпустилось, розкрився,віддалік.
Зразки
описів природи (зими):
1) Вечір видався
казковим. На зоряному
небі яскраво світив
місяць.Скрізь лежав яскраво-білий
сніг, що мерехтів від
сяйва зірок. Він здавався
різнокольоровим: і білим,
і фіолетовим, і рожевим,
і золотистим. Мороз
був тріскучий і
колючий, але водночас
приємний і радісний.
Дерева - високі, стрункі,
обліплені снігом – стіною стояли
вздовж дороги... (З журналу)
Творче
завдання
- Продовжити речення у
вигляді порівнянь
Дерева стоять, мов ....(
у
кришталі , неначе молода
під вінцем, ніби
цвітуть)
Вода в озері , мов ... ( дзеркало)
Повітря (чисте, свіже)
Небо (ніби безмежний
тьмяно-срібний простір)
Зразки
творів.
Перший сніг
Що
може бути чистішим від першого
снігу? Казково забіліли дахи будинків, обважніли дерева.
Тихо
– тихо опускаються сніжинки.
Дерева ніби прислухаються до їх падіння, а ті непомітно лягають на
гілки,
траву. Лягають беззвучно та урочисто, немов на парашутах спускаються.
Уже
і річка вкрилася сліпучою білою
ковдрою від цього вода ніби враз поважчала.
Падає,
падає сніг, і все навколо
клубиться сонячною заметіллю. Падає і немовби доносить справді небесну
чистоту.
Нині
ранком світ став білим – білим.
Перший сніг упав на землю.
Він
найбіліший. Сніг цей неначе
звучить м’якою, ліричною
мелодією. Він пробуджує радість. Зима почалася! Після сірих, холодних
листопадових дощів – перший здоровий морозець.
Сніжинка
до сніжинки тчуть сніговий
килим. Дерева ніби цвітуть. Ясени і клени, берези і горобина, калина і
горішина. Усі вони від підніжжя до стовбурів крон одяглися в іній. Кожне
видається великою квіткою, хай і холодною.
Три
казкових красуні застигли віддалік
над річкою. То три верби. Їхнє текуче, спадисте гілля особливо густо
обнизалось
пухким білим снігом.
Берізки
під снігом здаються повітряно
– легкими, такі вони світлі і чисті.
І
все навкруги немов чудернацька
картина, де використано лише білий колір. |