Мета: формувати вміння учнів докладно переказувати зміст почутого, дотримуючись вимог щодо типу мовлення; розвивати любов до людини праці.
Тип уроку: розвиток мовлення.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
IV. Основний зміст роботи. Читання тексту. У Катерини Білокур Оселю Катерини Білокур я розшукував недовго. Запитав у босоногих дівчаток, які гралися на стежці. У відповідь на моє запитання вказівні пальчики ткнули повітря в напрямі, де білів причілок звичайної української хати. Я підійшов до хати, зупинився. Відчинила хвіртку, вийшла жінка в темній терновій хустці, заговорила м'яким голосом, гостинно запросила увійти. На покуті темніли образи старі, ледь помітно виблискували тьмяною позолотою. Недалечко від ікон висів портрет Шевченка. З простенької його рами розгорнуто звисав рушник, наче гаптовані крила якогось дивного білого птаха або величезного метелика. У кутку була охайно підведена червоною глиною піч, що милувала око мальованим килимом. Вона, наче огрядна молодиця в білій вишиваній сорочці, посідала в хаті чимале місце. Вздовж стола стояла лава. На довгому ослоні, на яке падало світло з двох невеликих вікон, - тюбики фарб, саморобні пензлики. За палітру правив шматок скла, що лежав поруч. На стінах світлиці висіло кілька картин. Я замилувався квітами, що жили на полотнах такою яскравою красою. Картини, що висіли на стінах, були в неоковирних рамках, а деякі висіли без рам. У цій пропахлій фарбами і живими квітами кімнаті художниця творила. Тут не було навіть звичайнісінького мольберта. Я мовчав. Був зачарований, але й здивований життям цієї скромної і разом з тим такої талановитої та наполегливої жінки. (За М. Сарма-Соколовським; 205 сл.). 2. Пояснити значення слів: причілок, покуть, комин, ослон, мольберт, палітра. 3. Дібрати синоніми до слів: тернова (про хустку), образи, гаптований, огрядний, неоковирний, охайний. 4. Орієнтовний план переказу. 1. Пошуки оселі художниці. 2. Запрошення жінки. 3. Старі образи на покуті. 4. Портрет Шевченка під рушником. 5. Велика піч у кутку хати. 6. Лава вздовж стола. Причандалля на ослоні. 7. Картини художниці у світлиці. 8. Скромна і талановита жінка.
5. Переказування тексту від третьої особи (він, журналіст, гість...).
V. Підсумок уроку.
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.
VII. Домашнє завдання.
Написати переказ тексту у домашніх зошитах. |