Мета:
поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речення; сформувати поняття
про неозначено-особове речення, способи вираження в ньому головного члена;
розвивати творчі вміння аналізувати, трансформувати й конструювати
неозначено-особові речення, у яких головний член має різні способи
морфологічного вираження; формувати вміння визначати стилістичну функцію цих
синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу поглибити світогляд восьмикласників
щодо національної культури українців.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: речення двоскладні й односкладні неозначено-особові як
синтаксичні синоніми.
Текст
(риторичний аспект): використання односкладних неозначено-особових речень у
текстах різної стильової належності.
Тип
уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення восьмикласників
з
темою, метою й завданнями уроку
III. Актуалізація
мотиваційних резервів восьмикласників з теми
Творче
спостереження з елементами вибіркової роботи
► Прочитати виразно текст.
Визначити його тему й основну думку. Указати на стильову належність
висловлювання.
2. Доповнити правила Дейла Карнегі 3—4 власними у формі односкладних речень.
Основні
способи привертати до себе людей Правило 1. Будьте щиро зацікавлені іншими
людьми. Правило 2.
Усміхайтесь!
Правило
3. Говоріть
про інтереси іншої людини.
Комплімент
уживають здебільшого при зустрічі замість традиційного вітання, наприклад:
«Які Ви чудові сьогодні!», «Ви чарівні сьогодні, як завжди!» однак компліменти
можуть звучати і після слів вітань або під час розмови.
Існують
своєрідні правила вживання компліментів. їх дотримуються з метою уникнення
можливих непорозумінь.
По-перше,
не кажіть людині того, що їй не приємне або зовсім не властиве. По-друге,
комплімент неповинен бути багатозначним. По-третє, уникайте незрозумілих слів,
якщо вам заздалегідь не відомо, знає їх ваш співрозмовник чи ні. І
насамкінець, комплімент повинен бути щирим.
Будьте
винахідливими і вмійте виявити власну думку, позицію, оцінку, кажучи
комплімент. Удалим компліментом завжди спонукають до зворотної люб'язності (С.
Богдан).
► Знайти односкладні речення.
Виписати їх. Дослідити способи морфологічного вираження в них головного члена.
► Назвати односкладні речення, у
яких головний член виражений дієсловом у формі III особи множини.
IV.
Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми
Колективне
опрацювання опорної схеми «Способи вираження головного члена
неозначено-особових речень» (на дошці)
Дослідження-характеристика
►Скориставшись схемою, указати на спосіб морфологічного
вираження головного члена в неозначено-особових реченнях.
1. Автором мініатюр з Пересопницького Євангелія вважають переписувача
книги Михайла (О. Харченко). 2. Здавна розповідають про
загадкові підземні ходи Ужгородського замку (В. Зубач). 3. У XIII столітті княгиню Ольгу оголосили святою (М.
Надточий). 4. По-різному оповідають про місце
народження та походження княгині Ольги (М. Надточий). 5. Хіба що серцем тільки пізнаватимуть бездонну глибоку
печаль і коломийкове грайливе роздолля Черемошу (І. Пільгук). 6. Спершу згадували про місяць, про зорі, про сонце (С.
Васильченко).
7.
Поговорили й про те, й про інше, і про голод, і про війну. 8. Мало хіба кого
б'ють на земній кулі?! (П. Федченко). 9. Нас запримітили! (П. Федченко).
► Визначити вид восьмого речення
за метою висловлювання й емоційним забарвленням.
V.
Виконання системи пізнавальних завдань творчого характеру
Дослідження-зіставлення
► Прочитати речення. Визначити, у
яких із них виділені слова виступають у ролі присудка двоскладного речення, а
в яких — у ролі головного члена односкладного неозначено-особового речення. 1.
Зворушливо закликали до себе розчинені змереженими завісами віконечка
будиночку (П. Романович-Ткаченко). 2. Під вогнище ми видовбали в піску яму (О.
Васильківський). 3. На вогонь дивилися нескінченно й щоразу бачили в ньому щось
нове (О. Васильківський). 4. Дрімають степи, лани й гаї дрімотою мирною (Д.
Гуменна). 5. Важкі краплі роси падали зрідка й тихо в траву (Ю. Смолич). 6. На
весілля випікали коровай і благословляли ним подружжя (Р. Мовчан). 7. Сукупність
норм і правил, покликаних регулювати зовнішні форми поведінки людини,
називають етикетом (А. Коваль).
Дубль-диктант
► Прочитати визначення відомих вам
лінгвістичних понять. Пояснити вживання в них тире.
1.
Логічний наголос — це виділення найважливішого слова (словосполучення) в
повідомленні. 2. Окличне речення — розповідне, питальне, спонукальне речення,
вимовлене з підсиленою, напруженою інтонацією. 3. Абзац — відступ у початковому
рядку тексту; відносно закінчена і пов'язана єдністю змісту частина тексту від
одного відступу до іншого. 4. Текст — об'єднаний за змістом і граматично писемний
чи усний зв'язний і цілісний мовленнєвий відрізок. 5. Словосполучення —
поєднання двох і більше повнозначних слів, пов'язаних за змістом або за змістом
і граматично.
► По пам'яті дати визначення
понять у формі односкладних неозначено-особових речень. З'ясувати, чи можна
вважати трансформовані речення граматичними синонімами.
Дослідження-трансформація
► Утворити односкладні
неозначено-особові речення, трансформувавши подані синтаксичні конструкції.
Указати на спосіб вираження головного члена.
Зразок.
До хліба українці віддавна ставилися з особливим пошанівком (П. Мовчан). — До
хліба в Україні віддавна ставилися з особливим пошанівком.
1.
Упродовж віків Несторів літопис був прикладом єднання, патріотизму й поваги до
інших народів (Д. Степовик). 2. Розвиток ракетної галузі та космічної техніки
й початок космічної ери в історії людства світ пов'язує насамперед з ім'ям
академіка Сергія Корольова (В. Горбунов). 3. До етикету належать поведінка,
форми звертання й привітання, манери й одяг (А. Коваль).
► Визначити, яку синтаксичну
функцію виконують виділені слова у трансформованих реченнях.
Вибіркова
робота
► Прочитати заголовки до висловлювань.
Дослідити їх синтаксичну організацію. Записати їх до відповідних колонок
таблиці. Свій вибір обґрунтувати.
1.
Як одягалися в давнину. 2. На чиїх раменах стоїмо? 3. Вона підкорила Європу. 4.
За що цінують дуб. 5. Про що розповідають кольори? 6. Бережімо багатства
природи. 7. Чого не знайдеш в Україні? 8. Падають зірки. 9. Як виникають озера.
10. Коли копають картоплі. 11. В Україні досліджують атом. 12. Топчу, топчу
ряст.
► Визначити спосіб морфологічного
вираження головних членів односкладних і двоскладних речень.
Лінгвостилістичний
аналіз висловлювання
► Прочитати мовчки текст.
Визначити його тему й основну думку. Дібрати заголовок. З'ясувати стильову
належність висловлювання. Дослідити його синтаксичну організацію.
Художнє
оздоблення полотна — давня традиція українського народу. Вишивання набуло
особливого поширення серед простого люду. У середньовіччі майже в кожній родині
захоплювалися мистецтвом вишивки. Нею обрамлювали практично всі
господарсько-побутові вироби: сорочки, скатертини, рушники тощо.
Довголітній
досвід наших пращурів одпрактикував значну кількість рецептів отримання
найтонших нюансів кольорових відтінків. Традиційно виготовляли барвники з
багатьох компонентів живої природи: кори дерев, листя, коріння, плодів та
квітів. Для кожного окремого випадку були свої строки збирання й заготівлі
сировини, суворий режим дозування, чітка технологія заварювання тощо.
Практично
з кожної бадилинки можна було отримати барвник. З дикої груші, наприклад,
виготовляли кілька фарб: з кори — коричневу, з листя — жовту, з кисличок
рецептували жовтавий. Для темно-синіх барвників використовували цвіт еону, а
для зеленої — чорної ружі та рясту. Цими настоями фарбували нитки й тонку
тканину (За В. Скуратівсьшм).
► Зробити висновок, яку
стилістичну функцію виконують односкладні неозначено-особові речення в
мовленні. Методичний коментар. Неозначено-особові речення стилістично виразні.
Ними користуються в усіх стилях мовлення — розмовному, художньому, науковому,
публіцистичному, офіційно-діловому. Виразність конструкцій досягається тим, що
в них наголошується дія. Використовуються вони в такій ситуації мовлення, коли
в центрі уваги потрібно поставити дію, процес її виконання, а не виконавців.
Вони мисляться неозначено, чітко не визначаються. Множинна дієслівна форма
головного члена (III особа множини теперішнього, майбутнього чи минулого часу)
вказує, що дія стосується багатьох осіб.
Стилістична
роль неозначено-особових речень виразно простежується в контексті, де вони
можуть виступати як самостійні прості речення і як складові частини складного.
VI.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання
З
дієсловами висаджувати, визначати, називати скласти пари речень: а)
двоскладні; б) односкладні неозначено-особові. Схарактеризувати в них головні
члени.