Мета:
допомогти учням розібратися в системі образів твору, засобах характеротворення,
ідейно-художніх та стильових особливостях повісті; розвивати навички аналізу
проблем та характерів героїв великого прозового твору, вміння виділяти художні,
стильові особливості повісті, співставляти образи, висловлювати власні
судження; виховувати гуманізм, розуміння справжніх морально-етичних, життєвих
цінностей, естетичний смак, любов до художнього слова.
Обладнання:
портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: образ-символ, образ-персонаж, художні засоби, контраст,
психологізм, модернізм.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Сьогодні
ми завершуємо вивчення повісті О. Кобилянської «Земля». Як ви вже помітили, цей
твір не зосереджується лише на одній проблемі — він багатопроблемний і художньо
переконливо доводить, що людська натура загадкова, часом незбагненна, як,
зрештою, незбагненними й непояснюваними є чимало явищ нашого життя.
Заглиблення письменниці у психологію душі людини, новітні способи й прийоми
зображення, врешті-решт, просто красиве й мудре художнє слово роблять твір
цікавим, таким, що не лише дає краплини життєвого досвіду, а й приносить
естетичну насолоду. У цьому ми постараємося переконатися на уроці, підсумовуючи
власні творчі здобутки.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. УЗАГАЛЬНЕННЯ
ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Літературний диктант.
(Бажано
провести письмово, кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
1)
Про який час ідеться у повісті О. Кобилянської «Земля»? (Кінець XIX століття.)
2)
У якому краї відбувалися події твору «Земля»; до якої держави він належав?
(Буковина, тепер Чернівецька область; входила до Австро-Угорської імперії.)
3)
Чому Докія й Івоніка журилися на весіллі в Парасинки? (Тому що їх діти не
поєдналися.)
4)
Чому батьки були проти зв'язку Сави з Рахірою? (Бо вона була родичкою, дівчиною
з негарними звичками.)
5)
Як ставилися до Сави в сім'ї Рахіри? (Підтримували його в усіх поганих вчинках
та звичках.)
6)
Чому з Анною мало хто товаришував на селі? (Вона була відлюдною, для хлопців —
бідною, для дівчат — дуже шляхетною.)
7)
Як до Анни ставилися її родичі? (Били, ображали, забирали гроші.)
8)
Який недобрий знак бачила Анна щодо її з Михайлом кохання? (Страшне марево над
панським лісом.)
9)
Яка найгірша образа була завдана Михайлові в казармі? (Його примусили
вилизувати сміття з підлоги.)
10)
Хто підбив Саву до злочину й чому? (Рахіра, бо їй потрібна була земля.)
11)
Як батько остаточно переконався, що Сава — братовбивця? (Знайшов біля тіла
Михайла кулю з їхньої рушниці.)
12)
Як Івоніка розпорядився землею? (Саві не дав нічого, а Михайлове поле записав
на сина Анни.)
2.
Взаємоперевірка в парах під керівництвом учителя.
3.
Проблемне завдання.
Одним
із композиційно-характеротворчих принципів у повісті «Земля» є принцип
контрасту. Визначте контрастні (протилежні) логічні пари й поясніть, де це
потрібно, за якою ознакою вони протиставляються.
Орієнтовні
відповіді
життя
— смерть село — місто Михайло — Сава
Івоніка
— Марійка (розум, спостережливість — інтуїція) Анна — Рахіра
Докія
— Домніка (безкорисливість — користолюбство) тощо
4. Робота над
характеристикою героїв.
1) Михайло й Сава в повісті «Земля» — протилежні психологічні типи. Спробуйте це підтвердити
або спростувати.
Михайло
|
Сава
|
— спокійний;
— працьовитий;
— не має хибних звичок;
— відчуває відразу до стрільби;
— поважає батьків;
— поважає у дівчині доброту, порядність, чесність
|
— нервовий;
— не дуже працьовитий;
— має хибні звички: палить, любить випити, може вкрасти;
— любить стріляти, вбивати звірів заради азарту, розваги;
— не дуже поважає батьків
|
Закінчення
таблиці
Михайло
|
Сава
|
— слабкий духом у війську
— здатний до саморозвитку
— не здатний до злочину
|
— прив'язаний до дівчини, що підтримує його навіть у
поганому
— сильний, мовчки зносив би військові випробування
— здатний до страшного злочину
|
—
Чи є, на вашу думку, щось спільне в характері братів? (Розуміння значення
землі в житті селянина, худоби, праці.)
2)
Івоніка та Марійка Федорчуки — уособлення цінностей народної моралі. Спробуйте
це довести чи спростувати.
Орієнтовні
відповіді
—
З трепетом ставляться до землі, невтомно на ній працюють.
—
Люблять своїх дітей, дбають про них, наставляють на правильний життєвий шлях.
—
Коли сталося горе, дбають про бідних, підгодовують обідами; сина Анни
наділяють полем у пам'ять про Михайла.
—
Івоніка усвідомлює свою провину за недогляд у вихованні синів; Марійка дуже
жалкує, що відштовхнула Михайлове дитя і його дівчину.
—
Івоніка, захистивши Саву від суду, сам покарав його, не давши землі, не
прийшовши на весілля.
3)
А які, на ваш погляд, були в цих людей недоліки, слабкості? Орієнтовні
відповіді
Івоніка
був надто поблажливим до Михайла й суворим до Сави, протиставляв їх, викликаючи
в молодшого сина заздрість та ненависть. Марійка жорстоко поставилася до Анни,
її дітей і сама себе прирекла на беззмістовне існування, гірку старість; у неї
від любові до ненависті — один крок.
4)
Сава і Рахіра — втілення духовної деградації людини. Чи це так? Доведіть або
спростуйте думку.
Орієнтовні
відповіді
їхній
зв'язок уже сам по собі був гріховним, тому що вони — близькі родичі. Рахіра
мала багато спадкових вад — злодійкува-тість, жорстокість, нечесність,
заздрість — і не цуралася їх. Вона підтримувала всі темні інстинкти в Саві і
цим прив'язала його до себе. Сава, не маючи твердого морального підґрунтя,
пішов на братовбивство й також занапастив себе.
5)
Образ Анни — це трагедія шляхетної, чутливої душі в жорстоких умовах
тогочасного села. Доведіть або спростуйте це й поміркуйте, хто винен у цій
трагедії.
Орієнтовні
відповіді
Анна
всіма характеризується як добра, розумна, шляхетна й порядна дівчина. Вона
здатна на щирі та палкі почуття. Але не може протистояти родичам, які з неї
знущаються. Самотня душа не знала, до кого прихилитися, тому не встояла перед
Михайловою любов'ю, не знайшла в собі сили вберегти його дітей.
Отже,
вина Анни в її нещастях очевидна, але не меншою є вина тогочасного суспільства
(бідність, відсутність можливості освіти, для жінки працювати), а також матері
й брата, що знайшли в особі дівчини покірне джерело для своїх прибутків.
Добре,
що Анна знайшла в собі сили жити далі, працювати, бути такою ж доброю, і,
врешті-решт, заслужила щастя.
5.
Завдання учням.
•
Літературознавці відзначають глибокий психологізм, символізм повісті О.
Кобилянської «Земля» як модерні засоби письма. Про психологізм ми говорили
раніше. Символізм передбачає елементи окультності, містицизму. Згадайте, чи є
таке у творі письменниці?
Орієнтовні
відповіді Так, є.
—
Передбачення ворожки щодо Марійки.
—
Поганий сон Івоніки про Михайла.
—
Примари «сусіднього» лісу, незрозумілий страх Анни перед цим лісом тощо.
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Найбільше
мені запам'ятався образ...»
«Розуміти
психологію людини...»
«О.
Кобилянська дала добрий урок для тих, у кого...»
V.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти
тези до теми «Значення творчості О. Кобилянської» (за підручником, лекціями
вчителя або іншими джерелами). Виписати з тексту кілька прикладів (4-5)
художніх засобів, з'ясувати їхню роль у творі. |