Мета: допомогти учням глибше зрозуміти зміст твору, його
психологізм, стильові особливості; розвивати навички виділення головних епізодів
та деталей, їх коментування та аналізу, висловлення власної думки щодо
прочитаного; виховувати повагу до землі, селянської праці, любов до художнього
слова, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації
до нього.
Теорія літератури: сюжет, риси модернізму.
- ХІД УРОКУ -
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
«Факти, що спонукали мене написати "Землю",
правдиві,— зізнавалася О. Кобилянська.— Особи майже всі до одної також із життя
взяті. Я просто фізично терпіла під з'явиськом тих фактів, і коли писала — ох,
як хвилями ридала!..» Ці почуття, це хвилювання письменниця зуміла передати й
нам, своїм читачам. І не просто як реакцію на незвичайні факти, а як на широке
узагальнення, що змушує замислитися над речами відвічними й незбагненними —
зв'язком людини та землі, кровною спорідненістю і моральною протилежністю,
любов'ю і ненавистю.
Над цими проблемами ми глибше
замислимося на сьогоднішньому уроці.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Евристична бесіда.
— Що нового ви дізналися про героїв повісті «Земля»? Які
питання виникли у вас під час читання?
— Які картини, епізоди вразили вас найбільше? Чому саме?
— Назвіть проблеми твору, що є актуальними і в наш час.
— Що ви можете сказати про майстерність авторки в зображенні
психології душі героїв?
2. Робота над усвідомленням тексту.
Складання «сюжетного ланцюжка». Переказ основних епізодів
повісті «Земля» О. Кобилянської (розділи VII-XV), їх коментування, виділення яскравих
деталей і подробиць.
Михайла забрали до казарми, де йому все було чужим.
Хлопець сумував, навіть подумав про дезертирство. Івоніка переживав, йому
наснився поганий сон. Уранці він іде до Михайла й застає його хворим, у відчаї
через знущання та приниження начальства, коли його примусили вилизувати сміття
Розвиток дії, кульмінаційний момент
Івоніка, як може, розраджує Михайла розповідями про
господарство, про те, що пани переїжджають до міста. Михайло думає про долю
Анни й про те, що не може вже більш терпіти в армії
Розвиток дії
Івоніка нічим не може допомогти синові, страждає сам і
обурюється. Вирішує частіше навідуватися до Михайла.
Історія одруження Домніки та Ілії. Домніка допомагає
Марійці та потроху її оббирає
Розвиток дії
Михайло продовжує страждати на службі у війську,
потерпаючи від холоду в караулі, від постійних принижень. Сава незадоволений,
що батько часто ходить до старшого брата й носить клунки
Розвиток дії
Закінчення схеми
Мати свариться із Савою, дорікає йому циганкуватою
Рахірою, яка до того ж є його двоюрідною сестрою. Той натякає, що і в Михайла є
дівчина, яка матері, напевно, теж не сподобається
Розвиток дії
Сава у запалі сварки говорить, що йому не потрібна батьківська
земля. Анна
зустрічається з Марійкою, бачить її журбу й радить
сходити в монастир
Розвиток дії
Михайло приходив на Великдень у відпустку, таємно
зустрічався з Анною. Поки що не хоче
говорити батькам про це
Розвиток дії
Під час військових маневрів Михайла побив офіцер, і
парубок ледве пережив побиття. Розповів про це лише коли прийшов у відпустку. Анна мала стати матір'ю. Все село губилося у здогадках. Родичі
били її, допитувалися, хто батько майбутньої дитини, але вона мовчала. Вигнали
з дому, і її прихистила Докія
Розвиток дії, кульмінаційний момент
Анна чекала Михайла з армії, допомагала Докії по господарству.
Парубок сказав, що оголосить про одруження з нею на день свого патрона — святого Михайла
Розвиток дії
Зустріч Анни й Рахіри, сварка й бійка між ними. Анна ненароком виказує свого хлопця й батька майбутньої
дитини
Розвиток дії, кульмінаційний момент
Рахіра розповідає Саві про пригоду, намовляє його
помститися за неї. Говорить, що не вийде заміж за Саву, коли в того не буде
землі, й закидає йому в голову думку про те, що коли б він був один син у
батьків, то вся земля дісталася б йому
Розвиток дії
Сава хоче мати й Рахіру, й землю. Вбивство зайця заради
вбивства
Розвиток дії
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження над текстом з елементами психологічного
дослідження.
На формування характеру людини великий вплив мають як
соціальні, так і біологічні фактори. Як ви вважаєте, на творення характерів
яких героїв більше вплинули соціальні чинники? а біологічні? Чому? Свою думку
підтвердіть прикладами з тексту. Заповніть таблицю.
Соціальні чинники
|
Соціальні й біологічні чинники
|
Біологічні чинники
|
Петро, Анна, Марійка, Докія
та інші герої чинили відповідно до соціальних обставин, звичаїв села,
народної моралі та власних уявлень про життя
|
Івоніка мав споконвічну любов і прив'язаність до
землі. Працю він бачив як єдиний засіб до існування, бо так чинили і його
предки, і переважна більшість селян
|
Рахіра успадковує негативні риси від батьків, не дуже
прагне до чесної праці, але розуміє значення землі. Михайлові передалася
батьківська любов до землі, худоби, всього живого
|
(Можливий також інший розподіл відповідно до аргументів
учнів.)
2. Проблемні запитання.
1) Як ви думаєте, у чому причина того, що брати Михайло та
Сава виросли такими різними? Чи однаково батьки ставилися до них?
Орієнтовні відповіді
Михайла постійно хвалили, ставили за приклад; Савою були
весь час незадоволені, не схвалювали його вибір дівчини, погрожували навіть
позбавити спадку, що викликало сильну неприязнь іншого брата. Михайло виріс
слабкий духом, малоздатний долати життєві труднощі; Сава легко б упорався з військовою
службою й не завдавав би жалю батькам, які не помічали позитивного в молодшому
синові.
2) Чим, на вашу думку, Рахіра, некрасива, злодійкувата
дівчина з не дуже гарними звичками, прив'язала до себе Саву?
Орієнтовні відповіді
Саві в сім'ї Рахіри дозволялося все, підтримувалися всі
його погані звички — пити, палити, красти; роздмухувалося незадоволення хлопця
діями та словами його батьків, брата.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення. «Найбільше в повісті мене вразило
те, що...» «Мені по-новому відкрилося...» «Я замислився (замислилася) над
тим...»
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дочитати повість «Земля» до кінця, знати зміст, уміти
виділяти головні епізоди, коментувати їх. |