Мета:
допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору письменниці, його
тематику й жанр; розвивати навички самостійного читання, виділення головних
епізодів та деталей, їх коментування; виховувати любов до природи, книги,
естетичний смак.
Обладнання:
портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія
літератури: тематика, жанр, сюжет.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя. «Гарна була земля.
У
своїх барвах жива і свіжа, шкода лиш, що не говорила.
Івоніка
любив її. Він знав її в кожній порі року і в різних її настроях, мов себе
самого. Вона пригадувала [нагадувала] чоловіка і жадала жертви»,— так передає
О. Кобилянська почуття селянської душі до землі.
«Гарна
земля» — і люта, чекає жертви; жива — і нежива; годує, підтримує — і забирає до
себе. То яка ж вона насправді? на чому тримається її відвічний зв'язок з
людиною? Ці та багато інших питань хвилюють як героїв твору, так і саму
письменницю, і людство в цілому. В складних проблемах твору ми почнемо розбиратися
на сьогоднішньому та наступних уроках.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
Завдання учням.
1)
Схарактеризуйте творчість О. Кобилянської щодо тематики, стилю, літературного
напряму (вкажіть риси модернізму).
2) Перекажіть основні епізоди (перша третина твору),
прокоментуйте їх, складіть «сюжетний ланцюжок».
(Учні
складають «сюжетний ланцюжок» повісті «Земля» (розділи І-ІУ).)
Опис
села Д., природи
навколишнього краю. Історія родини Василя та Докії Чоп'яків. Весілля дочки
Докії Парасинки й Тодорики. Жалкування Івоніки й Докії за Михайлом, який був
би добрим зятем, коли б йому не треба було служити в армії. Переживання Анни
Експозиція
Розмова
Івоніки з Докією про різницю характерів його синів та про можливість відкупити
Михайла від військової служби
Експозиція
Сільська
праця, любов Івоніки до землі
Позасюжетні
елементи
Роздуми
Сави про Рахіру, неприязнь до неї Михайла та батька. Любов Сави до стрільби,
полювання
Позасюжетні
елементи
Переживання
Марійки, яку вважали на селі скупою та потайною. Гадання ворожки. Журба через
лихий характер Сави
Позасюжетні
елементи
Івоніку
обманули в місті, й Михайла не вдалося відкупити від служби у війську. Сльози
Марійки через близьку розлуку з Михайлом та непослух Сави
Зав'язка
Івоніка
на оранці з Михайлом. Розмова про Саву. Надія на його виправлення
Розвиток
дії
Думки
та мрії Михайла про своїх «звірят», панську наймичку Анну. Робота на
панськім подвір'ї. Усі хвалять Анну за її добрий характер
Розвиток
дії
Закінчення
схеми
2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження над текстом, коментар учителя.
Перший
розділ повісті «Земля» — експозиційний, і, якщо ви звернули увагу, то в ньому
письменниця спочатку знайомить нас з другорядними персонажами (Докією, її
братом Петром, Пара-синкою, Тодорикою), а вже потім — з головними
героями.
Про
Михайла та його батька дізнаємося з діалога Докії та Парасинки. Докія сердиться
на Михайла, який сказав Пара-синці, що Тодорика — її майбутній чоловік — із
циганського роду. І все ж говорить про Михайла та його батьків добре: «Він хлопець
чемний і робучий, хоч і на його тата не можна сказати нічого...» Парасинці
подобається Михайло, бо багач, гарний, чемний, але Докія знає, що його чекає
кількарічна служба в армії.
На
весіллі Парасинки й Тодорики Михайло був дружбою (свідком). Він танцював з
молодою, а за ним пильно слідкували закохані очі панської наймички Анни. І тут
уперше з'являється
Михайло
шукає привід поговорити з Анною. Розмова з дівчиною біля її двору. Неприязне ставлення
матері до дочки. Спокійний характер Анни, її скромність. Байдужість до неї з
боку хлопців через її бідність. Смуток Анни через таємне кохання до Михайла
Розвиток
дії
Михайло
хоче привезти Анні подарунок з ярмарку. Зустріч у полі, коли дівчина
повертається від лісника з грибами. Освідчення Михайла. Страх Анни перед
«сусіднім» лісом. Дивне видіння
Розвиток
дії
Марійка
стала помічати пропажу курей. Батько здогадується, що це робить Сава. Влада
Рахіри над Савою, якому в сім'ї дівчини в усьому підтакують. Рахіра налаштовує
Саву проти Михайла, вимагає землі
Розвиток
дії
Михайло
прощається з худобою, полем, хатою, із сусідами і йде з батьком до міста на
військову службу. Відраза Михайла до зброї
Розвиток
дії
портретний
штрих до характеристики Михайла (Кобилянська відмовилась від традиційного подання
докладних портретів одразу), пропущений крізь призму суб'єктивного сприйняття
дівчини: «Здавленим віддихом дивилася Анна на нього. Виринав то тут, то там...
його голова ясна й мигає їй в очах... Так чисте золото мигає...»
Бідна
наймичка плаче сухими очима над своєю недолею, гострим зойком у смутній душі
Анни відбивається музика, і німий біль здавлює серце. Ось як драматично
зароджується кохання Анни й Михайла, і це гостро контрастує з весіллям. До Анни
підходить Петро, і жалібний голос скрипки «неначе навіки злучив їх з собою...»
Так уже в експозиції авторка прокреслила майбутню долю Анни.
(Можна
й далі продовжити цей психологічний аналіз, який вказує на новаторство
письменниці, пошук нею нових засобів виразності для впливу на душу читача. При
читанні наступних розділів бажано звертати увагу на такі штрихи й деталі, які
допомагають розкриттю образів твору «зсередини».)
2.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
•
Визначте тематику повісті «Земля».
Орієнтовні
відповіді
—
Тема землі, селянської праці на ній;
—
стосунків у родині, виховання дітей;
—
військової служби, що ламає селянські душі й тіло;
—
інстинктів, темних боків людської душі.
3.
Визначення жанру твору О. Кобилянської «Земля».
Твір
«Земля» за жанром — повість з ознаками психологізму, модернізму і навіть
детективну.
Повість
— епічний твір середніх розмірів, з відносно невеликою кількістю персонажів,
переважно однією сюжетною лінією. Життя героїв розкривається протягом досить
тривалого періоду.
Під
це визначення підпадає і твір О. Кобилянської «Земля».
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Провокаційно-проблемні
запитання.
—
Чи добре робила Докія, дуже рано віддаючи заміж свою дочку Парасинку за
багатого, але нелюбого їй парубка?
—
Чи добре, що батьки Михайла збиралися за допомогою ха-баря відкупити свого сина
від армії?
—
Чи мали право батьки забороняти Саві зустрічатися з дівчиною, яка йому
подобалася?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Мене
вразило...»
«Думаю,
що письменниця...»
«У
повісті "Земля", на мій погляд, багато такого...»
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати
розділи VII-XV (другу третину) повісті
«Земля», вміти переказувати текст, аналізувати його. |