Мета:
ознайомити учнів із життям і творчістю письменниці,
зацікавити ними, спонукати до читання; розвивати навички сприйняття інформації
на слух, уміння виділяти головне, давати йому оцінку, висловлювати власне
судження; виховувати прагнення до самовдосконалення.
Обладнання:
портрет письменниці, збірки її творів, ілюстрації до біографії, краєвиди
Буковини.
Теорія
літератури: модернізм.
- ХІД УРОКУ -
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Аналіз
виконання учнями контрольної роботи.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Про
її творчість писали чеські, словацькі, румунські, німецькі літературознавці, її
могли б вважати своєю письменницею кілька народів. Але вона, майже самостійно
оволодівши мовою рідного краю, стала співцем української літератури, виразником
жіночих прав і свобод. Це — Ольга Кобилянська. Вона «...з власного досвіду пізнала
вади дівочого виховання у своєму краї. Отже, зверталася до нього і в своїх
мистецьких творах, намагалася зреформувати це виховання; український жіночий
рух визнає за нею в цьому напрямі заслуги піонера»,— відзначав академік,
відомий чеський учений Іржі Горак.
Його
підтримує інший чеський літературознавець Рудольф Гулька: «У своїх творах
письменниця закликає до неослабленої праці, щоб в людині перемогла гуманність,
щоб кожна людина знайшла сама себе, удосконалювалась і, таким чином, сприяла
досягненню вершин людського щастя. "Свобідний чоловік з розумом — се мій
ідеал!" — пише...
письменниця».
Ось
про яку людину, творця піде мова на сьогоднішньому уроці.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Міні-лекція
вчителя з елементами бесіди.
Автобіографії
зі своєї доброї волі пишуть, як правило, люди, схильні до самоаналізу,
самозаглиблення. Ольга Кобилянська написала аж три власні біографії. Розповідь
про себе саму починає вона з портретів «вічно трудящого батька і святої
матері», котрим вона завдячує всім, чого досягла. Батько був людиною працьовитою
та вимогливою, з тонким розумінням краси й добра. Ці риси успадкувала й дочка.
Майбутня письменниця мала «велику жадобу до науки... і праці». Закінчити ж їй
вдалося лише чотири класи, далі займалася самоосвітою і стала однією з
найосвіченіших жінок свого часу.
Ольга
зростала у віддаленому куточку України, що належав Австро-Угорській імперії.
Офіційними там були німецька та румунська мови. «Коли б не любов батька до
рідного слова, до свого народу, своєї пісні,— зазначала письменниця,— знання
рідної мови, що все-таки панувала в хаті, було би з часом, може, й зайняло
останнє місце».
Хоч
мати Кобилянської походила з польсько-німецької родини, проте своїх дітей
виховала в пошані до української мови, культури, звичаїв, цілком підтримавши
інтереси та прагнення чоловіка. її аристократичний дух, любов до музики
успадкувала й дочка.
— На вашу думку, яка роль батьків у розвитку здібностей і
нахилів дітей?
— Чи правильно робила мати, що підтримувала уподобання
свого чоловіка стосовно виховання дітей?
Родина
Кобилянських разом із батьком-службовцем переїжджала з одного маленького
містечка до іншого, де, як і скрізь у подібних населених пунктах, практично не
існувало культурного життя, товариства. Вже в підлітковому віці Ольга починає
писати за покликом своєї творчої натури. Спочатку це були німецько-мовні твори,
бо іншої літератури дівчина ще не знала. Ось який її портрет залишила подруга
Ольга Устиянович: «Вона за той час виросла, як тополя. Чорне, добре плекане,
блискуче волосся окружало її ніжне біле личко, рожеві уста усміхались...
радісно, а великі чорні очі чогось тужно та сумно гляділи. Грала вже на
фортепіано... і співала... милозвучним сопрано».
—
Про що свідчить такий портрет? (Про добрий смак, різнобічну талановитість,
глибоку натуру.)
У
вісімнадцять років Ольга Кобилянська знайомиться із Софією Окуневською, котра
згодом стала першою на Буковині жінкою-лікарем, та письменницею Наталею
Кобринською. Ці жінки очолювали феміністичний рух, ідеї якого були близькі й
Кобилянській. Саме вони порадили їй писати українською мовою й прислужитися
рідній культурі.
У
31 рік письменниця вже опублікувала повість «Людина» (спочатку вона вийшла
німецькою мовою), а через рік — повість «Царівна», що принесла їй визнання.
1898
року О. Кобилянська відвідала святкування 25-річного ювілею літературної
діяльності І. Франка. Там вона познайомилася з Василем Стефаником і
потоваришувала з ним на довгі роки, постійно листуючись.
Через
рік письменниця поїхала до Київа і Канева, де познайомилася з М. Коцюбинським,
М. Старицьким, М. Лисенком, а згодом і з Лесею Українкою. Усі визнавали її
талант, а Франко писав: «Я ані на хвилю від першої появи Ольги Кобилянської на
полі нашої літератури не сумнівався про її талант... її пізніші оповідання,
такі як "Людина", "Битва", наповняли мене подивом...»
У
цей період виходить перша збірка письменниці «Покора», окремі твори якої
перекладалися польською і російською мовами.
З
того часу літературна творчість стала душевною потребою Кобилянської, її
обов'язком і спасінням від самоти. «Моє життя було б пуста хата, коли б я не
могла більше працювати»,— зізнавалася вона. Писала тільки в стані душевного
збудження, переживання і сама згадувала: «Я писала, коли любила, писала, коли
терпіла, писала.., коли бачила кривду, заподіяну так людям, як звірятам, цвітам
і птахам...» Це обумовило й стильову особливість прози письменниці —
емоційність, пристрасність, схвильованість слова. Природа була для неї той
особливий світ, у якому вона почувала себе затишно. У багатьох творах саме
природа — головний образ, що нагадує живу істоту зі складними й тонкими
почуваннями (оповідання «Природа», «Битва», «Там звізди пробивались», «Рожі»).
Все О. Кобилянська писала на основі власних вражень від подій та явищ життя,
які пропускала через свою душу. Саме тому в її творах так багато психологізму,
символізму та інших модерних засобів письма, нових для тодішньої української
літератури.
—
Як ви думаєте, чи можуть твори митця розкрити образ самого автора?
Початок
XX століття для О. Кобилянської приніс важкі випробування — хворобу матері,
власні проблеми зі здоров'ям, матеріальну скруту. Але вона продовжує
наполегливо працювати. Виходять у світ повісті письменниці «Земля» (1902), «В
неділю рано зілля копала...» (1908), «Через кладку» (1912), антивоєнні новели
(1914) та інші твори. 1927 року широко відзначався 40-річний ювілей
літературної діяльності О. Кобилянської. Через два роки вийшло дев'ятитомне
видання її творів. 1929 року уряд України встановив їй персональну пенсію і
вона була прийнята до Спілки письменників України.
Під
час Другої світової війни хвору О. Кобилянську профашистський румунський уряд
хотів відправити до трибуналу, але не встиг — письменниця померла.
У
Чернівцях відкрито літературно-меморіальний музей, а в селі Димки —
музей-садиба. Ім'я О. Кобилянської носить Чернівецький обласний драматичний
театр і центральна вулиця Чернівців.
Однак
найкраща пам'ять про видатного митця — це те, що вже кілька поколінь читачів
захоплюються її творами.
—
Що, на ваш погляд, є особливим, незвичайним у біографії письменниці?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Завдання
учням.
•
Письменниця захоплювалася ідеями фемінізму, переймалася проблемами жіночої
емансипації (тепер це називається тендерною політикою). Здогадайтесь, як
називається художній твір В. Врублевської про О. Кобилянську.
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Мені
здається, що жінки в літературі...»
«Мене
вразило...»
«Я
вважаю О. Кобилянську...»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати
біографію письменниці, прочитати одне з оповідань О. Кобилянської (або повість
«Людина»).
Індивідуальне
завдання. Підготувати повідомлення про історію створення повісті О.
Кобилянської «Земля». |