Мета: ознайомити учнів зі змістом твору, допомогти
усвідомити його ідейно-художні особливості; розвивати навички виділення
головного та деталей, засобів виразності у творі, вміння давати оцінки
літературним та життєвим явищам, проводити аналогії, характеризувати образи;
виховувати гуманізм, прагнення до духовного зростання.
Обладнання: портрет письменника, видання твору,
ілюстрації до нього.
Теорія літератури: сатиричне оповідання, мова
персонажів.
- ХІД УРОКУ -
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
На жаль, реалії нашого життя такі, що світ заполонили
бездушність, жорстокість і насилля. Все це ми постійно спостерігаємо з
екранів телевізорів, кінотеатрів, у газетах і журналах. І винні не лише
соціальні, економічні умови. Великою мірою це залежить від рівня духовності
суспільства, самої людини. Звідки ж узятися тій духовності? Гадаю, у
спілкуванні з прекрасним, спостереженнях і роздумах, прагненні до самопізнання
та самовдосконалення. Вчитися можна навіть на негативних прикладах, не
повторюючи чужих помилок або проникаючись огидою до відворотних, антигуманних
явищ. Що про це думає і як зображує письменник О. Кониський — поміркуємо
сьогодні на уроці.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
Розповідь про життєвий і творчий шлях О. Кониського.
2. Проблемне завдання.
• Прокоментуйте слова письменника Дмитра Марковича,
якому О. Кониський «дав путівку» в літературне життя: «Я писав завжди по
заповіту Олександра Яковича, так, як говорив, але я до того додав ще одне: я
пишу не тільки так, як говорю, але й так, як думаю і почуваю».
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота
над усвідомленням тексту.
Переказ основних епізодів оповідання О. Кониського
«Сікутор», складання «сюжетного ланцюжка».
Герой-оповідач їде кіньми по дорозі. Візниця
нарікає, що ніде зупинитися перепочити й попасти коні, бо все приватна земля,
а за пашу («спаш») на чужому правлять великі штрафи
*
Благодатна тиша. Прекрасна природа. Сіреньке село.
Усі вітаються з приїжджими, бо так велів земський начальник
2. Проблемне завдання.
• Складіть «ланцюжок» шляху деградації особистості Петра Товбича,
«сікутора».
(Безбатченко, «без роду і племені» -> солдатчина
—> сторож у пана сторож від «спашу» у підпанка —> погрози «нечистої сили»
й побиття -> колій, отримує насолоду від крові тварин, їхнього
страждання екзекутор-кат «господин сікутор».)
3. Робота над характеристикою героя.
• Схарактеризуйте образ Петра
Товбича, висловіть власне ставлення до нього.
жорстокий
|
|
корисливий
|
|
марнославний
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Товбич
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ретельно виконує свої обов'язки
запобігливий перед начальством
приземлений, не має мрії, бажань
неосвічении, бездуховний
4.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
• Яка головна думка твору?
*
Подорожні зупиняються в громадській хаті. їх
запобігливо зустрічає «тутешній сікутор». Вони дивуються такій посаді
*
Герой-оповідач розпитує сікутора, і той розповідає
подорожнім про своє життя — як 15 років служив в армії, потім був сторожем,
охороняв леваду від «спашу». Одного разу його побила «нечиста сила», і він
покинув сторожування, зробився помічником різника
*
Робота «колія» привчила до жорстокості, і коли
довелося виступити в ролі «екзекутора» — виконавця покарання — він
зробив це так добре, що його похвалив земський начальник
*
З того часу Петро Товбич став «сікутором». Його
запрошували в різні села, платили,годували, боялися
*
На питання, чи не гидко йому людську кров
проливати, Петро Товбич відповідав, що він не винен, це начальство судить по закону,
і його треба слухатися
Орієнтовні відповіді
— Засудження жорстокості, бездуховності «сікутора».
— Протест проти антигуманних
порядків та звичаїв.
— Сатира на суспільство, що
«викохує» подібних до Петра Товбича типів.
5. Колективна робота.
1)Зробіть висновки про мову
«сікутора» як засіб його характеристики.
(«...Балакав сікутор мішаниною
велико-малоросійської і білоруської мов, що не можна було сказати, якою суще
мовою він балакає, або хоч яка в нього яку переважає? Се залежало від того, про
що саме він розповідав: у розмові про службу "пуд калакулом"
переважала лексика білоруська; в розмові про "паход на Каре" сипалася
військова фонетика з військовою термінологією і з додатком до речі і не до
речі московського "с", коли ж бесіда переходила на земського
начальника або інше цивільне начальство, тут сікутор пильнував уживати
лакейських та правничих виразів наших писарів та сільських брехунців». Це
говорить про неосвіченість героя, пристосуванство, марнославство (намагається
похвастати військовою службою), про його мовне безкультур'я.)
2) Знайдіть у творі пейзажі,
зачитайте їх. Визначте, за допомогою яких художніх засобів вони створені, яку
роль відіграють.
(Вечірній сільський пейзаж; гроза; пейзаж з
елементами філософських роздумів.)
6. Завдання пошуково-дослідницького
характеру.
• Визначте засоби сатиричного
зображення у творі О. Конисько-го «Сікутор».
1) Назва твору — перекручене слово; асоціюється із «сікти».
2) Покручена мова героя.
3) Марнославство героя (не хотів
доглядати за панськими собаками, бо 15 років відслужив Богові й
государю).
4) Комічна ситуація з «нечистою
силою».
5) Нерозуміння героєм своєї ролі в
суспільстві (скаржиться на клопітність «професії» ката, розповідає про платню
за вбивство як за звичайну роботу).
і т. ін.
7. Проблемні запитання.
— У чому причини жорстокості Петра
Товбича?
— Чи є проблеми оповідання
«Сікутор» актуальними для нашого часу?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення.
«Мене вразило...»
«Мені запам'яталося...»
«Я вважаю, що жорстокість буває там, ...»
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст оповідання, вміти його аналізувати,
характеризувати героя, висловлювати про нього власні судження. |