Мета:
за допомогою засобів виразного читання розкрити красу та глибину думки поезії
Олеся, викликати інтерес до читання; розвивати пам'ять, уміння вдумливо та
виразно декламувати вірші, висловлювати про них власне враження; виховувати
любов до поезії, естетичний смак.
Обладнання:
портрет поета, збірки творів, ілюстрації до них,
аудіозаписи;
таблиці, стенди — узагальнюючі таблиці про засоби виразного читання.
Теорія
літератури: виразне читання, темп, інтонація, пауза, логічний наголос, міміка,
жести.
- ХІД УРОКУ -
I.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
II.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
1.
Робота в парах.
Повторення
тексту вірша, корекція щодо правильності декламування.
2.
Виразне читання напам'ять.
(Учні
виразно читають напам'ять поезію О. Олеся «О слово рідне! Орле скутий!..».
Можна провести у вигляді конкурсу із журі та визначенням переможців.)
3.
Завдання учням.
1)
З'ясуйте віршові розміри поезій О. Олеся «Чари ночі», «О слово рідне!..».
(Написані
ямбом.)
2)
Поєднайте приклади художніх засобів з їх визначенням.
Приклади
художніх засобів
Сміються,
плачуть
б'ють
піснями в груди, весна іде назустріч вам
цілуй,
цілуй, цілуй її
Знов
молодість не буде! Життя — єдина мить!
шумляче
море
чаруй,
хмілій, впивайся
струни
золоті
як
Фауст
III. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Найкращим
декламатором був (була)...» «Поезія О. Олеся залишає враження...» «Виразне
читання віршів напам'ять сприяє...»
IV.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
З'ясувати,
які художні засоби використовує автор у вірші «О слово рідне!..», навести
приклади. Підготуватися до уроку за творчістю В. Винниченка. |