Мета:
ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, зацікавити ними, спонукати
до читання; розвивати навички аналізу ліричних творів, вміння висловлювати
власні враження й думки щодо прочитаного; виховувати повагу до митців, любов до
художнього слова, естетичний смак.
Обладнання:
портрет письменника, видання творів, ілюстрації до біографії, аудіозаписи
пісень на слова О. Олеся.
Теорія
літератури: тематична класифікація лірики, модернізм, символізм,
неоромантизм.
- ХІД УРОКУ -
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
Виразне читання, аналіз поезій М. Вороного.
2.
Проблемне завдання.
•
Визначте риси символізму, неоромантизму, реалізму в поезіях М. Вороного.
Символізм
—
легкість, витонченість форми;
—
не зовсім зрозумілі, туманні асоціації
Неоромантизм
—
зв'язок із фольклором (постійні епітети, поетичний паралелізм);
—
пісенність
Реалізм
—
опис моря, стихії;
—
традиційні художні засоби (йшли, як сон та ін.)
Закінчення
таблиці
Символізм
|
Неоромантизм
|
Реалізм
|
— символи (море — душа поета, інфанта — революція та ін.)
|
— зображення природи в романтичному дусі (велична,
незвичайна, бурхлива стихія, наприклад, море);
|
— єдність краси природи та краси мистецтва
|
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Слово
вчителя.
З
постаттю письменника Олександра Олеся ви познайомилися ще в шостому класі.
Пригадайте «Печенізьку облогу Києва», вірш «Дівчина чи метелиця» або, можливо,
якісь інші поезії — легкі, мелодійні, сповнені гордості за славних предків.
У
20-х роках XX ст. вірші О. Олеся знали старі й малі. Книги «Вибрані твори»
перевидавалися тричі. І раптом — повне забуття, вилучення імені з історії
української літератури, книг — з бібліотек. Чим завинив поет? Тільки тим, що
не розділив зі своїм народом голодомору, жахів сталінського беззаконня та
фашистської окупації — виїхав за кордон. І сам себе при цьому покарав, усе
життя поневіряючись на чужині, страждаючи з журби за рідним краєм:
Душа
на чужині, як чайка сумна,—
Літає
і квилить в сльозах без гнізда:
Навік
його змила бурхлива вода.
М.
Грушевський зазначав, що про О. Олеся слід говорити як про «найбільшого з нині
живущих поетів на Україні».
Митцеві
не довелося довго завойовувати поетичну славу — вона прийшла до нього другого
дня після виходу у світ першої книжки поезій. «Свіжість поетичних образів,
плавність і легкість вірша, сміливість деяких прийомів заінтересувала і
зачарувала»,— писав відомий літературознавець і поет Микола Зеров.
Спробуймо
й ми долучитися до духовних скарбів, що їх своїм розумом і талантом створив О.
Олесь.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.
Вони
зійшлися, небораки,
В
ім'я найвищої мети,
Щоб
всім єдиним фронтом йти,
І
перегризлись, як собаки,
Пересварились,
як коти,
І
розповзлися знов, як раки.
—
На вашу думку, коли й ким написані ці вірші, про кого вони?
—
Чи не правда, звучать ці поетичні рядки сучасно, гостро і злободенно, хоч
написані майже сто років тому. Як бачимо, поезія О. Олеся може бути не лише
ніжною, а й гостро сатиричною, ущіпливою, не тільки символічно-метафоричною, а
й відверто прямою.
1910
року С. Єфремов так писав про творчість поета: «Обурення проти насильства,
гніву за скривджених повно в поезіях Олеся 1905-1907 років, і в них він дає
такі гарні зразки громадянської, справді високої поезії, до якої після
Шевченка ніхто ще так високо не підіймавсь на Україні. Олесь ще раз наочно
показав, що громадянські мотиви анітрохи не зв'язують крил і не заважають
справжньому поетові, не приборкують його творчого натхнення».
Часто
поет сумував за рідним краєм, і тоді у мріях і снах з'являлися йому буйнотрава
Сумщина, місто Крига (тепер Білопілля), де він народився 1878 року, село
Верхосулці, де після смерті батька жив у діда разом із матір'ю і двома
сестричками. Дитинство йому уявлялося «одним золотим днем». В автобіографії
Олесь писав: «...Все, що я бачив там, у степу, в саду, на річці [Сула],
здається мені суцільною казкою природи».
—
Як ви думаєте, чому для поета такими дорогими були спогади про дитинство?
Вчився
Олександр Кандиба (це справжнє прізвище митця) без великого бажання. Спочатку в
Дергачівській хліборобській школі, потім — у Харківському ветеринарному
технікумі. Вивчав самотужки іноземні мови, писав вірші, готував рукописні
збірки. Дуже полюбляв театр, сам організовував драматичні гуртки, брав участь у
виставах.
Незабутнє
враження справило на нього відкриття пам'ятника І. Котляревському, на якому він
познайомився з Лесею Українкою, Михайлом Старицьким, Михайлом Коцюбинським та
іншими митцями.
Після
закінчення навчання О. Олесь шукає якоїсь творчої роботи — газетярської,
видавничої, але не знаходить такої і змушений працювати за фахом —
ветеринарним лікарем на київських бойнях. Звичайно, людина з поетичною вдачею і
ніжною, вразливою душею довго витримати цього не могла.
Примітним
у житті Олеся був 1912 рік. Він побував за кордоном — в Австрії та Італії, на
Гуцульщині познайомився з І. Франком та О. Кобилянською.
Поезія
О. Олеся набуває все більшої популярності. Його легкі, милозвучні вірші добре
поєднуються з музикою. Після Т. Шевченка Олесь — другий поет за кількістю
творів, покладених на музику.
У
лютому 1919 року письменник, виїхавши з дипломатичним паспортом до Угорщини,
залишається за кордоном назавжди. Неодноразово Олесь поривався в Україну, але
страшні чутки про голодомор, репресії стримували його. Особливо вразила
трагедія родини Крушельницьких, членів якої було розстріляно після повернення з
нащирішими намірами на батьківщину. Про це О. Олесь написав у драмі «Земля
обітована».
О.
Олесь жив у Відні та Берліні, потім оселився у Празі, де й провів решту життя.
Не стало поета 1944 року в Празі. Його син Олег Кандиба (1907-1944) також став
відомим українським поетом (виступав у літературі під псевдонімом Олег
Ольжич). Його трагічна загибель у фашистському концтаборі під час Другої світової
війни й призвела до смерті О. Олеся.
—
Пригадайте, які ще літературні династії ви знаєте. (Олена Пчілка і Леся
Українка, Іван Липа і Юрій Липа, Ліна Костенко й Оксана Пахльовська, Дмитро
Павличко й Соломія Павличко, Михайло Стельмах і Ярослав Стельмах та ін.)
Перша
поетична збірка О. Олеся «З журбою радість обнялась...» вийшла 1907 року в
Петербурзі. Поряд із традиційними романтичними мотивами поет використовує
символічну систему образів, прагнучи за допомогою символів та алегорій осягнути
приховану сутність життя. Багато уваги в збірці приділено громадянській
ліриці, що пов'язана з революцією 1905 року.
Пізніше
друком виходили збірки поезій, які автор позначав римськими цифрами (1909 — II,
1911 — III, 1914 — IV, 1917 — V). О. Олесь вважається одним із тих, хто заклав
підґрунтя українського модернізму. Модерністський світогляд поета виявляється
в трагічному протиставленні мрій і реальності, минущого та вічного.
Крім
того, О. Олесь написав багато віршованих казок для дітей та книжку «Княжі часи.
Минуле України в піснях» (1930). Він також є автором кількох драматичних
творів.
—
Про що, на ваш погляд, свідчить цей невеликий огляд творчості письменника?
(Про
його новаторській підхід, різнобічність інтересів тощо.)
2.
Виразне читання поезії О. Олеся «З журбою радість обнялась...».
3.
Обмін враженнями щодо прочитаного, словникова робота.
4. Евристична бесіда, виконання завдань.
—
Про що розповідається в поезії О. Олеся «З журбою радість обнялась...»? (Про
життя, в якому постійно присутні радощі й невдачі, радість і журба, темні та
світлі сторони.)
—
Яким настроєм перейнятий вірш?
—
Назвіть контрасти, поняття, що протиставляються в поезії. (Журба — радість,
сльози — сміх, ранок — ніч, летить — спиня, одна — друга.)
—
Які ще художні прийоми, засоби є в поезії? (Порівняння «як в жемчугах»,
ускладнена метафора з відтінком оксюморо-ну — «З журбою радість обнялась...»)
—
Про що свідчить «економність» автора у використанні художніх засобів? (Про
майстерність поета — «Короткість — сестра таланту».)
—
Визначте віршовий розмір поезії, рими.
(Чотиристопний ямб, перехресна чоловіча рима.)
V.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Проблемне
завдання.
•
Визначте, які контрасти є в долі, творчості О. Олеся, зробіть висновки.
(Поет
— ветеринарний лікар на бойні; патріот — живе на чужині; автор віршів,
покладених на музику, ніжних романсів — насмішливий, гнівний сатирик; вірш і
збірка «З журбою радість обнялась...».)
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
•
Продовжіть речення.
«Я
думаю, що можна жити в еміграції і...» «Мене вразило...»
«На
мій погляд, особистість О. Олеся...»
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати
біографію поета, вміти характеризувати його творчість, виразно читати й
аналізувати вірші. |