Мета: повторити і закріпити вивчений на попередніх уроках
теоретичний матеріал про орфограми в коренях слів, формувати навички
правильного правопису слів, розвивати кмітливість, увагу і спостережливість,
прищеплювати любов до рідної мови.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
Унаочнення: таблиці, роздавальний матеріал.
Хід уроку
1.Організаційний момент, оголошення теми
і мети уроку, повторення ключових слів до теми:
а) що таке корінь, орфограма, орфографічна помилка,
позначення орфографічної помилки;
б) розгляд таблиці, пригадування орфограм, які
зустрічаються в коренях слів.
Мозковий штурм.
2.Робота в групах. Повторення
теоретичного матеріалу про ІV
орфограми у коренях слів. Групи працюють із такими матеріалами:
а) правопис ненаголошених голосних;
б) правопис сумнівних приголосних;
в) спрощення в групах приголосних;
г) правопис апострофа.
Після підготовки – відповіді учнів.
3.Продовження роботи в групах. Творчі
завдання.
ІІІ група – скласти твір-мініатюру «З ким навесні
розмовляє вербичка на березі річки» за опорними словами, використовуючи слова
із ненаголошеними голосними. Опорні слова: плакуча, мріяти, лагідний вітер,
чесати коси, березневий вечір, підслухати.
Зразок виконаної учнями роботи:
«Плакуча вербичка зачекалася приходу весни. Вони
мріяла про лагідний вітер, який розчеше їй коси і заговорить до неї. Одного
березневого вечора річка підслухала їх розмову. Вони говорили про любов і
красу. Вербичка розповіла про свої мрії, а вітер про те. Як він був слугою
царівни-зими».
ІV група
– скласти сенкан про сумнівні приголосні.
Зразок виконаної учнями роботи:
Звук
сумнівний,
підступний
звучить, ховається,
перевіряється
виразно вимовляється перед голосним
орфограма
І група – скласти асоціативні павутинки до слова
„апостроф”.
ІІ група – скласти невеличкий текст із поданими
фразеологізмами (і водою не розлити, не покладаючи рук, ні світ ні зоря), вжити
слово (слова), у яких відбулося спрощення.
Зразок виконаної учнями роботи:
«Ліс прокинувся ні світ ні зоря, і розлучалася
справжня метушня. Надворі була рання весна, а на деревах ще лежали шапки снігу.
Край лісу протікала річка, де й було помешкання бобра. Щороку він потерпав від
її розливів. Цієї весни бобер знайшов вірну подругу вивірку. Вони працювали не
покладаючи рук і відновили домівку бобра. З того часу вони стали друзями не
розлий вода. Ціле літо вони провели разом і були радісні і щасливі.
(Творчі завдання будуть
розглядатися на протязі уроку)
4.Розподільний диктант. Записати слова у чотири колонки за вказаними
правилами.
5.Представник ІІІ групи зачитує
індивідуальне завдання – творчу роботу, називає слова із ненаголошеними
голосними.
6. Пригадати, яке ми ще правило забули сказати
про правопис ненаголошених голосних Ми вчили ще якісь буквосполучення (ри, ли).
Заповнити усно таблицю.
Р
И
Л
И
Р
И
Р
И
Р
И
Р
И
Р
И
1.Синонім до слова „гуркотіти”.
Світитися яскравим світлом, сяяти.
Такий, що легко розсипається, ламається на частини.
Синонім до слова „неспокій”.
Синонім до слова „тремтіти”.
Синонім до слів „звучати”, „дзвеніти”.
Синонім до слова „держати”.
7.Записати речення. Пояснити розділові
знаки. Підкреслити граматичну основу, надписати частини мови. Знайти в реченні слово
із сумнівним приголосним, пояснити його правопис. Знайти слово, вжите в
переносному значенні, пригадати, як в літературі називається такий художній
засіб (метафора).
Із грядки усміхалися до сонця розкішні квіти: айстри,
чорнобривці, жоржини.
8.Представник IVгрупи читає складений сенкан про сумнівні
приголосні.
Фізкультхвилинка
9.Робота із роздатковим матеріалом.
Картка №1. Учень виконує завдання на дошці.
10. Представник ІІ групи зачитує невеличкий текст
із фразеологізмами. Пригадати, що таке фразеологізми.
(У цей час представник І групи записує на дошці
асоціативні павутинки до слова „апостроф”).
11. І, нарешті, йдемо в гості до нашої останньої
орфограми – пана апострофа.
Перевірка асоціативних павутинок.
Додому було випереджальне завдання – виписати і
вивчити прислів’я, у якому є слово із апострофом.