ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ТВАРИНИ
27.04.2011, 11:51:28
Мета:
удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку,
логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу;
інтелектуальні вміння ділити текст на смислові частини, зіставляти план і
первинне висловлювання; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати
змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту розповідного характеру
з урахуванням типологічної і стильової характеристики, сприймати текст,
розуміти його, письмово докладно відтворювати почуте.
Тип
уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ.
Робота з текстом переказу (підготовча робота до написання докладного переказу)
Вступна
бесіда з метою актуалізації опорних знань п'ятикласників
1. Повторення відомостей про функціональні стилі мовлення.
• Які стилі мовлення ви знаєте? Скільки їх в українській
мові?
• Які мовні особливості характерні художньому стилю
мовлення?
2. Повторення типів мовлення.
• Назвіть відомі вам типи мовлення. Дайте їм коротку
характеристику.
• Яку будову мають тексти-описи?
• Які види описів ви знаєте?
Читання
тексту вчителем
►Під час читання учні сприймають висловлювання в цілому,
усвідомлюють, яка основна думка, що головне в позиції автора.
СЕНЧИК
Я
відчинив двері на дзвінок. За дверима стояв захеканий мій друг — п'ятикласник
Ігор.
Ігор
дуже любить тварин і пташок. Я подарував йому маленького їжачка, і хлопець
приручив його так, що їжачок бігає за ним, як цуценятко. Була в нього ручна
галка, що завжди сиділа в хлопця на плечах. Ще Ігор — власник
голубів, що живуть у нього під ліжком.
Коли
мій друг зайшов, він подав мені невелику торбинку, в якій лежала малесенька
пташка. Це одна з найменших наших синичок, яка зветься голуба синиця. Але
київські птахолови називають її сенчиком. Звідки пішла ця назва, не знаю, але
яка ласкава, пестлива назва!
Правда,
сенчик дуже гарний. У нього тім'я і потилиця блакитно-сині, вузенькі смужки над
дзьобиком і над очима білі, вуздечка, смужки за оком і верх шиї темно-сині,
животик і груди жовтуваті, хвіст і крила зеленкувато-блакитні.
Отак
розцяцькований наш сенчик!
До
того ж він меткий, непосидячий, цікавий, як сам Ігор. Секунди не посидить
спокійно.
Так
сенчик став хазяїном квартири. Він увесь день літає з кімнати в кімнату,
залітає у кухню і все підбирає якісь крихти, аби поїсти. Йому хочеться все
бачити і знати, бо він дуже цікавий.
Усі
полюбили сенчика, хазяїна квартири. А Ігор щодня забігає провідати свою
веселу, жваву пташинку (За О.Копиленком).
Бесіда
за змістом тексту
• Яка основна думка тексту? Що виражає заголовок: тему чи
основну думку?
• Назвіть учасників мовленнєвої ситуації, описаної в тексті
переказу.
• Які назви тварин і птахів зустрічаються в тексті?
• Як ставляться хлопці до «братів своїх менших»?
Аналіз
структури тексту
• Чи можна стверджувати, що поданий текст належить до
якогось одного типу мовлення? Свою думку
доведіть.
• На які частини можна поділити текст? Виділіть мікротеми,
проаналізуйте, як вони взаємопов'язані.
• В якій частині тексту міститься опис? Перекажіть його.
Складання
простого плану
1. Я відчинив двері.
2. Мій друг Ігор любить тварин і пташок.
3. Несподіваний подарунок.
4. Який розцяцькований наш сенчик!
5.
Сенчик — хазяїн квартири.
6. Всі полюбили веселу пташинку.
Мовностилістичний
аналіз тексту
1. Лексико-фразеологічна робота.
• Доберіть синоніми до слова сенчик, ужиті в тексті. (Малесенька
пташка, голуба синиця, весела, жвава пташинка)
• Випишіть слова із зменшено-пестливим значенням. З якою
метою автор використовує їх у тексті? (Пташка, їжачок, цуценятко, синичка,
дзьобик, животик, пташинка)
• Прослухайте опис голубої синиці. З'ясуйте, з чого
складається опис цієї пташки. (Тім'я, потилиця, смужки над дзьобиком і над
очима, шия, животик, груди, хвіст, крила)
• Усно перекажіть частину переказу, що містить опис пташки.
2.
Лексико-орфографічна робота.
►Словниковий диктант (запис слів під диктовку вчителя,
визначення орфограм, запам'ятовування правопису).
►Завдання на чергування у//в (вставити потрібний
прийменник, обґрунтувати свій вибір).
Була
... нього, сиділа ... хлопця, живуть ... нього, з кімнати ... кімнату, залітає
... кухню, всі ... нас.
►Повторне читання вчителем тексту, під час якого учні
уточнюють, чи правильно вони запам'ятали послідовність розповіді, відзначають
виражальні прийоми, використані автором
IV.
Підготовка чорнового варіанта переказу й редагування написаного
V.
Домашнє завдання
Написати
письмовий докладний переказ тексту «Сенчик» за планом, складеним на уроці.