ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ (ВУЛИЦІ, СЕЛА, МІСТА) НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
07.05.2011, 14:11:03
Мета:
удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку,
логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні
вміння здійснювати
ЗМІСТОВО-КОМПОЗИЦІЙНИЙ
і мовний аналіз художнього тексту з елементами опису місцевості, сприймати
письмовий текст, розуміти його, письмово створювати власні твори-описи
місцевості в художньому стилі на основі особистих спостережень і вражень.
Тип
уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення восьмикласників
з
темою, метою й завданнями уроку
III. Актуалізація
мовленнєвознавчих понять
Бесіда
за запитаннями
•
Назвати основні види опису. З якою метою їх можна використовувати?
•
Яку структуру має текст-опис місцевості?
•
У яких стилях мовлення використовується опис місцевості? Навести приклади.
Вибіркова
робота
► Прочитати заголовки
висловлювань. З'ясувати, які з них належать текстам-описам місцевості. Виписати
їх.
VI.
Підведення підсумків уроку
VII.
Домашнє завдання
На
основі власних спостережень скласти усний твір-опис на тему «Історичний центр
мого міста (селища)», висловивши своє ставлення до описуваної місцевості.
1.
Побачення з рідним краєм. 2. Перлина архітектури. 3. Довженків сад. 4.
Задунайська Січ. 5. Гірка та солона дорога. 6. Історичний Чернігів. 7.
Волинський край. 8. Гірський пейзаж. 9. У морі. 10. Шедевр із цементу. 11. Монастир
на схилі гори. 12. Українська ніч. 13. Спогад з дитинства. 14. Рідна сторона.
15. Звичайне диво.
IV.
Колективна робота з текстом-зразком
Творче
спостереження з елементами аналізу
Прочитати
текст. Визначити стиль і тип мовлення. На що вказує заголовок: на тему чи
основну думку? Звернути увагу на особливості опису місцевості.
ВУЛИЦЯ
МОГО ДИТИНСТВА
У
кожної людини є найдорожчі місця в житті. Для мене — це вулиця, на якій я
виросла. Зараз живу далеко звідти, але завжди пам'ятаю про неї і повертаюся туди.
Це
маленька затишна зелена вулиця носить назву «Соборна». Духмяні грона білих
акацій, п'янкий аромат жовтих лип, пухнастий цвіт струнких тополь, чарівні
листя кленів — такою запам'яталася моя вулиця.
Наш
колишній триповерховий будинок стоїть у затишному місці. У маленькому зеленому
дворі багато яскравих квітів.
Запам'ятався
мені на нашій вулиці і старовинний білий будинок із колись розкішним, а тепер,
на жаль, занедбаним садом. Де-не-де збереглися маленькі одноповерхові будиночки
в квітучих деревах і густих кущах.
Нещодавно
ми з мамою ходили нашою вулицею. Початок її веде від Дніпра, від нашої
улюбленої набережної з красивим пам'ятником — гордим вітрильником. У кінці
вулиця знов повертає до річки через відому алею Слави.
Яка
краса на Соборній восени! Дерева стоять у багряному, жовтому листі, яке
потихеньку спадає додолу. Йдеш по ньому, наче по прекрасному м'якому килимі. З
Дніпра доноситься свіже повітря. Відчуваєш незвичайний спокій і повне злиття з
природою. Такий мій рідний куточок у Херсоні — вулиця Соборна.
Здається
мені, мов у казці, Життя тут щасливо іде. І знову всім серцем бажаю Вернутись в
дитинство своє.
(А.
Ярмиш)
► Назвати художні засоби,
використані в описі місцевості.
► Визначити ставлення автора до
описаної місцевості.
Робота
з пам'яткою
► Розглянути пам'ятку «Як
працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі». Запам'ятати
особливості побудови висловлювань, що містять опис місцевості.
ПАМ'ЯТКА
Як
працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі
1.
Вдало дібрати фактичний матеріал (виділіть об'єкти, що складають основу опису
місцевості) і підготувати план майбутнього твору.
2.
Дібрати яскравий заголовок, що виражав би основну думку висловлювання.
3.
Дотримуватися вимог художнього стилю (доречно використовувати художні засоби —
епітети, метафори, порівняння — задля увиразнення мовлення).
4.
Використовувати слова і словосполучення на позначення місця розташування
об'єктів опису місцевості, як-от: прямо перед нами, неподалік, поруч, у центрі,
у далині, трохи далі та ін.
5.
Передати власне ставлення до місцевості, що описується (захоплення,
замилування, здивування тощо).
V.
Складання твору-опису місцевості
► Підготувати розповідь про вулицю
вашого дитинства, увівши в текст твору опис місцевості. Скористатися пам'яткою.
План
твору-опису вулиці
1.
Назва вулиці та короткі відомості про її виникнення.
3.
Рельєф і забудова вулиці:
1)
розміри та структура;
2)
рослинність та зовнішній стан;
3)
цікаві будинки та заклади, що розташовані на ній;
4)
власний будинок.
4.
Особисте ставлення до рідної вулиці.
VI.
Підведення підсумків уроку
VII.
Домашнє завдання
Чи
доводилося вам бувати в Карпатах, на південному узбережжі Чорного моря в Криму,
на території Херсонеса? Поділитися своїми враженнями від побаченого під час
подорожі з однокласниками. Покласти це в основу власного твору-опису
місцевості, яка вразила вас. Дібрати яскравий заголовок, дотримуватися вимог
художнього стилю.