Мета:
ознайомити учнів з особливостями наукового опису; удосконалити творчі вміння
аналізувати тексти-описи наукового стилю, розуміти істотну відмінність
наукового і художнього описів предметів; розвивати мовленнєво-комунікативні
вміння п'ятикласників будувати тексти-описи в науковому стилі, ураховуючи
ситуацію спілкування, викладати матеріал логічно й послідовно, використовуючи
мовні засоби відповідно до комунікативного завдання і додержуючись єдності
стилю мовлення.
Тип
уроку:урок розвитку зв'язного
мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
III.
Розвиток безперервної пошукової пізнавальної активності учнів
Творче
спостереження на основі зіставлення
► Прочитати висловлювання. На основі
зіставлення з'ясувати відмінність стильової приналежності текстів.
Тексті.
Красен Дніпро під ясну погоду, коли вільно та рівно несе крізь ліси і гори, і
степи повнії води свої. Дивишся й не знаєш, стала чи пливе його величава
ширина. Нічого немає у світі, що б могло вкрити Дніпро, такий він величний і
могутній. Синій, синій, пливе він рівним потоком і серед ночі, як серед дня,
мріє в таку далину, скільки сягнути може людське око (За М. Гоголем).
Текст
2. Найбільшою водною артерією України є Дніпро — третя за величиною річка
Європи. Загальна довжина Дніпра становить 2201
км, у межах України — 981 км. Річка бере початок на північному заході Росії — на Валдайській височині, де
витікає невеликим струмком. На березі Дніпра лежить багато великих міст України
— Київ, Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон. Дніпро є найбільшою
судноплавною річкою, основним джерелом водопостачання (З підручника).
►Визначити тип мовлення текстів. Чи
можна стверджувати, що висловлювання належать до одного типу мовлення?
►Проаналізувати художній і науковий опис. Назвати відмінні
ознаки текстів-описів художнього й наукового стилів.
►У якому тексті створюється образ річки, передається певне
ставлення, а в якому подається точна інформація про довжину, розташування,
особливості річки?
►Заповнити таблицю.
Вид опису
Науковий опис
Художній опис
Мета опису
Виражальні засоби
Уживання слів у прямому значенні:
Уживання художніх засобів (епітети, порівняння, метафори):
Творче
спостереження з елементами стилістичного аналізу
► За поданими описами назвати вид
рослини. З'ясувати, які ознаки в кожному описі є домінуючими.
1.
Її можна зустріти скрізь: на пустирищах, обіч дороги, на узліссях, на смітниках
біля хат. Зеленіє густим листом на гінких і чіпких стеблах. Чотиригранне
стебло і листя поспіль усіяні жалючими волосинками. Кінчики цих волосинок,
насичені кремнеземом, легко обламуються, і, ранячи шкіру, їдка рідина — уміст
волосинок — потрапляє в рану. (Кропива)
2.
Квітка рослини — своєрідний кошик, корзинка. Суцвіття її складається з півтори
й більше тисячі маленьких квіточок. Розміщені вони в такому порядку — плідні
квітки всередині, а попід краєм кошика — безплідні, вони утворюють жовте
обрамлення, яке комах-запилювачів принаджує. (Соняшник)
3.
Водяна рослина; до дна водойми прикріплюється великим міцним кореневищем
товщиною до 10 см, укритим бурими лусками. Від нього на поверхню води
піднімаються плаваючі великі цілісні листки
овальної
форми з серцевидною основою. Усі частини квітки розміщуються по спіралі. У
центрі квітки — маточка з оранжевою променистою приймочкою. (Латаття біле)
► Назвати стильову належність
описів, наводячи приклади з текстів.
Підготовча робота до складання
твору-опису в науковому стилі
Колективна
робота з текстом-зразком
► Прочитати текст. Довести, що
висловлювання належить до наукового опису. Назвати речення, що не стосуються
опису.
ТЮЛЬПАН
Тюльпан
— декоративна рослина висотою 15—40 см, з великими різноколірними квітками
(червоними, білими, жовтими) на верхівках струнких безлистих стебел. Біля
основи стебло обгортають 3—4 сизуватих, трохи закручених листки. 6 листочків
оцвітини розміщені в 2 ряди. Листочки оцвітини довгасті, загострені,
пелюстковидні. Цвіте тюльпан у травні.
Існує
багато видів цієї рослини, і всі вони потребують охорони й занесені до
Червоної книги (З альбому з ботаніки).
► Про які ознаки рослини й ознаки
її частин йдеться в описі?
Ознаки
тюльпана:
► висота рослини -> квітки
тюльпану -> стебло -> листки
► Виділити в описі рослини
слова-терміни. Дослідити, чи вжито слова в переносному значенні.
V.
Самостійне складання письмового твору-опису в науковому стилі
Ситуативне
завдання на основі спеціально створеної мовленнєвої ситуації
► Уявити ситуацію: під час
навчальної практики вашому класу необхідно підготувати альбом поширених у
вашій місцевості трав'янистих рослин. Скласти науковий опис однієї з рослин:
лікарської ромашки, проліска, нарциса, волошки або якоїсь іншої, виділивши такі
ознаки:
•
багаторічна чи однорічна рослина,
•
лікарська чи декоративна,
•
висота рослини,
• її стебло,
• листки (форма і колір),
• квітки (колір і
кількість).
VI.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання
Продовжити
роботу над складанням письмового твору-опису рослини в науковому стилі,
розпочатого на уроці.