Мета:
ознайомити учнів із пам'яткою «Як описувати тварину»; на
основі загального уявлення про структуру, зміст, мовні особливості оповідань
розвивати мовленнєво-комунікативні вміння складати твори-описи тварини;
підвищувати мовну й мовленнєву культуру п'ятикласників.
Тип
уроку:урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою й завданнями уроку
III.
Мотивація навчальної діяльності п'ятикласників Перевірка домашнього
завдання
Зачитати
твір-опис тварини
►Запитання до класу після уважного прослуховування
текстів:
1. До якого стилю належить прослуханий твір?
2. Назвати його стильові ознаки.
3. Чи витримано структуру твору-опису?
4. Чи змогли ви уявити описану тварину?
5. Які ви помітили недоліки в поданому тексті?
6. Висловити поради щодо подолання цих недоліків.
IV.
Ознайомлення з пам'яткою «Як описувати тварину». Підготовча робота до складання
твору-опису тварини
Як
описувати тварину
1. Розгляньте тварину і визначте її важливі й характерні
ознаки.
2. Описуйте в тому порядку, як ми сприймаємо тварину в
цілому: форма, величина, колір. Потім переходьте до деталей.
3. Не слід наводити всі подробиці. Потрібно виділити
найважливіші, якими тварина різниться від інших.
4.
Порівняйте невідоме з відомим.
5. Використовуйте певну лексику: порода, масть (колір
тварин: кінь гнідий, а не коричневої масті, вороний, а не чорної масті), тулуб
(а не тіло), морда (а не лице чи обличчя), шерсть (а не волосся), грива (у
коня), дзьоб (а не ніс у птаха), кігті (а не нігті) та ін.
Продовжити
ряд прикметників, що виражають ознаку поданих іменників
►Описати птаха, використовуючи записані іменники з
прикметниками. Птах — свійський голова — красивахвіст — пишнийдзьоб
— міцнийпір'я — барвисте ... .
►Прослухати описи півня, складені однокласниками. Звернути
увагу на послідовність викладу матеріалу. Знайти недоліки. Порадити, як їх
уникнути.
Творча
робота
►Прочитати початок тексту. Про що він?
ЗОЛОТА
РИБКА Цілими днями я спостерігав за рибкою. У своїй скляній кімнаті, то
спливаючи за кормом, то плавниками збиваючи пісок, вона почувала себе, як у
синьому морі. Коли я стукав пальцями по склу, як навчив мене батько, рибка,
виляючи хвостом, підпливала і часто роззявляла рота. Освітлена осіннім сонцем,
вона здавалася мені живим золотом...
►Скласти розповідь за поданим початком, увівши в неї опис
рибки. Доповнити його описом акваріума і своїми спостереженнями за тим, як
вільно почувається в ньому рибка.
►Лексична робота. Що означає вираз почуватися, як риба у
воді?
V.
Самостійне складання твору-опису тварини в художньому стилі
Написати
твір про екзотичну тварину на одну з тем: «Веселі дельфіни», «Тигр — володар
джунглів», «У зоопарку», «Моя улюблена мавпочка».