ПИСЬМОВИЙ ТВІР-РОЗДУМ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ (ЧИ СУСПІЛЬНУ) ТЕМУ В ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ
07.05.2011, 11:47:26
Мета:
удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку,
логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати творчі вміння формулювати проблеми,
що хвилюють сучасну молодь, критично оцінювати факти навколишньої дійсності;
розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний
аналіз публіцистичного тексту-роздуму, сприймати й розуміти його, письмово
створювати власні твори-роздуми в публіцистичному стилі на морально-етичні
(суспільні) теми.
Тип
уроку:урок розвитку комунікативних
умінь.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення восьмикласників
з
темою, метою й завданнями уроку
III. Актуалізація
мовленнєвознавчих понять
Дослідження-характеристика
► Прочитати народні вислови.
З'ясувати, яких загальнолюдських і моральних цінностей людини вони стосуються.
1)
Не шукай правди в інших, коли в тебе її немає! 2) Брехня і приятеля робить
ворогом. 3) Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий. 4)
Друзі пізнаються в біді. 5) Добро роби скільки можеш, від того ніколи не
занеможеш. 6) Гроші — сила: одних підкуплять, других напоять, а третім лиха
накоять.
Проблемна
ситуація
► Поміркувати, які морально-етичні
проблеми хвилюють сучасних юнаків і дівчат. Сформулювати ці проблеми так, щоб
їх можна було використати як заголовки майбутніх газетних заміток чи статей.
IV.
Колективна робота з текстом-зразком
Творче
спостереження з елементами аналізу
► Прочитати учнівський твір.
Визначити тип мовлення. З'ясувати, чи актуальна тема висвітлюється автором у
творі. Виділити мікро-теми висловлювання (скласти план).
ЧИ
МОЖНА ПОКРАЩИТИ ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН НАШОГО МІСТА?
Ми
вступаємо в життя в епоху інтенсивного розвитку не лише науки і техніки, а й
негативних наслідків науково-технічного прогресу: забруднення повітря, високий
рівень шуму та радіації, страшні людські хвороби. Про це все я дізналася з
газет, журналів, книжок, телепередач. Людству загрожує загибель у найближчі
часи, якщо воно терміново не змінить свого ставлення до природи, не переосмислить
життєві цінності.
Ця
проблема цілком стосується і нашого міста. Дуже прикро дивитися, як вирубають
дерева перед будівлями, забруднюють колись квітучі зони відпочинку в парках. На
мою думку, необхідно розробити цілу програму щодо поліпшення стану екології в
місті, займатися пропагандою зелених насаджень.
Нещодавно
у книзі «Твоя планета Земля» я прочитала про конкурси на краще подвір'я в
Голландії. Уявляєте, там кожного місяця визначають переможців у такій
номінації! Господарям присвоюють звання почесних мешканців міста і нагороджують
премією для подальшого поліпшення паркових зон. А в Харкові ще в 1988 році
відбулося перше в Україні дитяче природоохоронне свято — День деревонасаджень.
У центрі міста було висаджено понад 5000 дубів, ясенів і кленів. Невже ми
цього не зможемо зробити?! Отак, зібравшись гуртом, прибирати вулиці міста,
садити дерева та кущі, а потім усе це дбайливо зберігати!
Особисто
мене ця тема настільки хвилює, що я навіть у створенні власного проекту (це
було домашнім завданням з інформатики) зробила студію флористики. Мені дуже
хочеться, щоб наше місто було схоже на величезний сад, а в ньому жили щасливі
люди. Але це все може статися тільки тоді, коли всі цього забажають і
зрозуміють, що Земля не належить нам — це ми належимо Землі (Анастасія Р.).
► Виділити в тексті твору тезу,
доведення й висновки. Довести, чи переконливі аргументи наводить автор на
підтвердження тези.
► Підготувати усний переказ
прочитаного.
Робота
з пам'яткою
Пам'ятка
«Як працювати над твором-роздумом на морально-етичну тему в публіцистичному
стилі»
1.
Продумайте послідовність викладу думок, складіть план майбутнього твору.
2.
У вступі сформулюйте тезу (твердження), яку вам треба довести в основній
частині твору.
3.
Обґрунтовуючи твердження, використовуйте переконливі аргументи й докази,
наводьте приклади.
4. Висловіть власне ставлення до порушеної у творі проблеми.
5. Свої міркування ілюструйте відомими сентенціями,
крилатими висловами, прислів'ями та приказками морально-етичної тематики.
6. Використовуйте слова і сполучення слів, що пов'язують
тезу й аргументи, аргументи й висновок: тому що, оскільки, тому, відтак, таким
чином, отже та ін.
7. Завершіть твір-роздум висновком у вигляді побажання,
заклику, звернення чи поради.
8. Дотримуйтеся вимог публіцистичного стилю (доречно вживайте
риторично-питальні речення, вставні слова і словосполучення, звертання,
багатозначну й експресивно-емоційну лексику тощо).
V.
Складання твору-роздуму
Користуючись
пам'яткою, скласти твір-роздум на тему «Борімося за чистоту нашого міста
(селища)», критично оцінюючи факти і явища навколишньої дійсності.
Продемонструвати свою громадянську позицію.
VI.
Підведення підсумків уроку
VII.
Домашнє завдання
Скласти
твір-роздум на тему «Моральні принципи сучасної молоді», додержуючись вимог
публіцистичного стилю.