ПОДІЛ ТЕКСТУ НА МІКРОТЕМН Й АБЗАЦИ. ПОНЯТТЯ ПРО ВІДОМЕ І НОВЕ
27.04.2011, 12:07:35
Мета:
навчити учнів виділяти в тексті мікротеми, тематичні речення, ділити текст на
абзаци, ознайомити з поняттями дане і нове в тексті; розвивати творчі вміння
працювати над текстом, знаходити відоме і нове в тексті; формувати вміння
складати тексти різних видів у діалогічній та монологічній, усній і писемній
формах; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
виховувати любов до природи, шанобливого ставлення до її ресурсів; сприяти
розвиткові естетичних смаків, помічати красу природи.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів.
Граматика:виділення тематичних речень у тексті
(мікротемі). Культура мовлення: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
III.
Генералізація знань п'ятикласників (відтворення теоретичних відомостей,
застосування яких буде потрібним на уроці)
Робота
над зв'язним висловлюванням
►Прочитати текст уголос. Визначити тему й основну думку.
Дібрати заголовок до тексту. Порівняти свій заголовок з тим, що дібрали
однокласники. Яка з назв найбільш удала, найточніше відображає тему тексту?
Конвалія
— багаторічна рослина. Вона має два, часом три великих листки, що виростають з
повзучого підземного кореневища. Щороку кореневище утворює біля стебла
невелику бруньку. За літо брунька поволі перетворюється на довгий підземний
паросток. А навесні кінець паростка починає викидати зелені листочки. Але
стебло з квітами з'являється ще не скоро. Мине два-три роки, і біля стебла
утвориться велика брунька. З неї проростає гнучка стеблина і вкривається білими
квітами. Майже чотири роки росте, розвивається конвалія, поки на ній зацвітуть
запашні дзвіночки... (З журналу).
► Виділити в тексті підтеми
(мікротеми). Чи є потреба поділити цей текст на абзаци?
► Дібрати синоніми до виділених
слів.
► Знайти в тексті порівняння. З
якою метою їх використано? З'ясувати, яку роль вони виконують?
IV.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Коментар
учителя. Тема тексту може ділитися на підтеми (мікротеми). Частиною тексту, в
якій розкривається зміст підтеми (мікротеми), є абзац. На письмі абзац
виділяється відступом управо.
Речення
у тексті поєднуються за допомогою «даного»(відомого), де використовуються
повтори слів, займенники, синоніми. «Дане» (відоме) в тексті служить для
зв'язку речень. У ньому повторюється якась частина попереднього речення.
«Нове»
в реченні містить основне повідомлення і виділяється логічним наголосом. У
мовленні «нове» найчастіше знаходиться наприкінці речення.
У
тексті може бути послідовний (ланцюжком) і паралельний зв'язок. При
послідовному зв'язку речень «даним» наступного речення стає «нове»
попереднього. Паралельний зв'язок полягає в тому, що «дане» залишається одним і
тим же.
Навчальне
аудіювання
► Прослухати текст. Про що в ньому
розповідається? Визначити тему. А як би ви назвали цей текст? Чому?
ВЕРБА
Близько
п'ятисот видів верб ростуть на нашій планеті. Тридцять припадає на Україну.
Вони є в різних географічних зонах нашого краю.
Раніше
ними обсаджували дороги й городи, ставки й береги, левади та
греблі...Пригадайте пісню «В кінці греблі шумлять верби».
Окрім
краси, що хвилює людське серце, верба дає нам багато користі. Вона ніби
позначка води на земній карті. Тому й криницю копають завжди під вербою, бо на
сухому місці це дерево ніколи не ростиме. «Де срібліє вербиця, там здорова
водиця»,— говорить народне прислів'я.
Цікаво
й таке: у селах, де копають колодязі на куток, тобто на 10-15 дворів,
люди у відра з набраною водою завжди кладуть вербову дощечку завбільшки з
долоню. Такий вербовий кусник дезінфікує воду, поліпшує її смакові якості,
надаючи їй «вербного духу» , що його утворюють смолисті речовини... (З
журналу).
►Пояснити поділ тексту на абзаци. Дібрати до кожного
заголовок.
►Знайти в тексті «дане» (відоме) і «нове». Пояснити своє
твердження. Який зв'язок речень у цьому тексті?
►Виписати з тексту займенники. Визначити їх морфологічні
ознаки. Яку роль вони відіграють у тексті?
Дослідження-пошук
►З поданих нижче тем вибрати широку, що може охопити всі
інші, вужчі теми.
1) Улюблена квітка. 2)
Навесні в
саду. 3) Чудові пахощі на лузі. 4) Перші весняні квіти. 5) Пролісок — початок життя. 6) Весна в рідному краї.
►Зробити словотвірний розбір виділеного слова.
Творче
завдання на редагування тексту
►Прочитати текст мовчки. Визначити тему й основну думку.
Який недолік в оформленні тексту ви помітили? Поділити його на абзаци.
СИМВОЛ
СТРАДНИЦТВА І МІЦІ
Нарівні
з тополею дуб згадується поряд з тими деревами, під якими приносились
язичницькі жертви. Збереглася і донині повага до рослинного царства. Дуби
живуть до тисячі років. Їх шанують як святиню і християни, і мусульмани. Дубове
листя, як і вінок з тернини, символізує страждання Христа. Наші дуби могутні.
Сягають вони до 40
метрів заввишки. У поодиноких крона крислата, розлога, а стовбур — майже у
три обіймища. Такі дуби заслуговують шани як пам'ятки природи та історії, адже
за їхнього життя змінилося кількадесят людських поколінь. Відомий історичний
дуб у селі Хортиця біля Запоріжжя має 700 років. Під Києвом, у Кончі-Заспі є
хоч і невисоке, але товстелезне 900-літнє дерево. У свідомості народній дуб
лишився уособленням доброчинності, міці й надійності... (А. Топачевський).
► Визначити в тексті «дане»
(відоме) і «нове». Відповідь підтвердити рядками з тексту.
► Виділене слово розібрати як
частину мови.
Учитель
може запропонувати учням порівняти відредагований ними текст з оригіналом.
Нарівні
з тополею дуб згадується поряд з тими деревами, під якими приносились
язичницькі жертви.
Збереглася
і донині повага до рослинного царства. Дуби живуть до тисячі років. Їх шанують
як святиню і християни, і мусульмани. Дубове листя, як і вінок з тернини,
символізує страждання Христа.
Наші
дуби могутні. Сягають вони до 40 метрів заввишки. У поодиноких крона крислата,
розлога, а стовбур — майже у три обіймища. Такі дуби заслуговують шани як
пам'ятки природи та історії, адже за їхнього життя змінилося кількадесят
людських поколінь.
Відомий
історичний дуб у селі Хортиця біля Запоріжжя має 700 років. Під Києвом, у
Кончі-Заспі є хоч і невисоке, але товстелезне 900-літнє дерево.
У
свідомості народній дуб лишився уособленням доброчинності, міці й надійності...
(А. Топачевський).
V.
Систематизація й узагальнення знань
Подумати
і дати відповіді:
1)
Чим відрізняється тема від мікротеми?
2)
Що таке абзац? Чи потрібні абзаци в тексті?
3)
За допомогою чого поєднуються речення в тексті?
4)
Як ви розумієте поняття «дане» і «нове»? Відповідь аргументувати.
5)
Як слід розуміти паралельний і послідовний зв'язок речень у тексті?
VI.
Підсумок уроку
Відзначення
досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на
уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час повторення теми; окреслення
перспектив подальшої навчальної діяльності.
VII.
Домашнє завдання
Знайти
й записати текст народної пісні, про яку йшлося на уроці «В кінці греблі
шумлять верби». Визначити «дане» і «нове», а також зв'язок речень у тексті.