ПОДВОЄННЯ БУКВ НА ПОЗНАЧЕННЯ ПОДОВЖЕНИХ М'ЯКИХ ПРИГОЛОСНИХ ТА ЗБІГУ ОДНАКОВИХ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ
26.04.2011, 20:31:16
Мета:
поглибити й систематизувати знання п'ятикласників щодо подвоєння букв на
позначення подовжених м'яких приголосних та збігу однакових приголосних
звуків; формувати загальнопізнавальні вміння правильної вимови та написання
слів з подвоєнням букв на позначення подовжених м'яких приголосних та збігом
однакових приголосних; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
сприяти естетичному розвиткові п'ятикласників, поглибити знання учнів щодо
народних свят України.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських),
прислів'їв, приказок.
Текст
(риторичний аспект): удосконалення вмінь висловлювати власні думки й почуття,
виражати особисту позицію щодо світу.
Тип
уроку: урок формування вмінь і навичок з елементами повторення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Установчо-мотиваційний етап
1. Психологічна настанова щодо вивчення теми «Подвоєння букв
на позначення подовжених м'яких приголосних та збігу однакових приголосних
звуків».
2.
Уведення учнів у понятійно-термінологічне поле: учитель акцентує увагу
п'ятикласників на визначеннях таких понять, як подвоєння приголосних,
подовження м'яких приголосних, збіг однакових приголосних й пропонує учням
самостійно дати визначення цим термінам, скориставшись набутими знаннями в
початкових класах.
III.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
IV.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Робота
над текстом (навчальне читання вголос)
►Прочитати вголос текст.
ПАСКА
Великдень
(Великий день), або Паска, є найурочистіше церковне свято. «Паска» — слово
єврейське і означає «визволення», «рятунок». Свято це вставлене у пам'ять
воскресіння розп'ятого на хресті Ісуса
Христа.
Після введення християнства на Русі Великдень злився з весняним святом стародавніх
слов'ян. Паска відзначається після першого весняного новолуння у неділю, яку
називають Світлою.
У
пасхальну суботу пізно ввечері народ збирався біля церкви. Існувало повір'я:
хто засипав у цю святкову ніч, той просипав своє щастя. Опівночі починалося
богослужіння. Потім виносили плащаницю — полотнище із зображенням тіла Христа в
труні, і відбувався хресний хід навколо церкви. На світанку всі приносили для
освячення пасхальний хліб, крашанки, сало, ковбаси і поспішали додому, де
відбувалося урочисте родинне розговіння (З календаря).
► Дати відповіді на запитання до
тексту:
1)
Що відображає заголовок — тему чи основну думку висловлювання?
2)
Що таке плащаниця?
3)
Що нового ви дізналися про святкування Великодня?
► Виписати з тексту слова з
подвоєнням приголосних. Пояснити написання за допомогою правил, вивчених у
початкових класах.
V.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення
орфографічних умінь з теми
Робота
з опорною таблицею
► Учням пропонується узагальнити
вивчене з теми «Подвоєння приголосних» у початкових класах і знайти нові
теоретичні відомості. (Див. додаток)
Лексико-орфографічна
робота
1.
Записати слова під диктовку. Пояснити за допомогою правил умови подвоєння
приголосних.
2.
Пояснити значення виділених слів за словником (вощаний — просочений воском,
зроблений з воску; заполоч — кольорові бавовняні нитки для вишивання; рахманний
— смирний, тихий, спокійної вдачі).
3.
Увести виділені слова у речення з прямою мовою.
4.
Прочитати уривок з твору усної народної творчості. Вставити пропущені букви.
Аргументувати свій вибір. З'ясувати, чому вони римуються. Записати фонетичною
транскрипцією виділені слова.
А
дівчина та вродлива,
Кароока,
чорнобрива...
Ще
й волос..я, як колос..я,
Слово скаже, як зав..яже.
Творча
робота
►Скласти речення за темою «Народні свята українців»,
використовуючи слова з подвоєними літерами. Ускладнити речення однорідними
членами.
1)
Прийшла перша Пречиста, стала дівка речиста.
2)
Прийшов Спас, готуй рукавиці на запас.
3) Минула Покрова — з'їла полудень корова.
4)
Як прийшла Покрова — так і жінка здорова.
5)
Похвала похвалить, вербна поставить, а біленька й побілить.
6) На Великдень сорочка хоч лихенька, аби біленька.
7) Напередодні масляного сиропусного тижня відзначали
м'ясопусну неділю, яку називали «ножковим пущенням». Хоч пузо роздайсь, а Божий
дар не зостаньсь.
8) Кво! Кво! Кво! Завтра в нас Різдво!
VI.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Подумати
і дати відповіді на питання:
1.
Унаслідок чого можливе подвоєння приголосних?
2.
За якої умови відбувається подвоєння приголосних?
3.
Правопис яких слів треба запам'ятати?
VII.
Підсумок уроку
VI.
Домашнє завдання
1.
Вивчити правила вживання подвоєних приголосних у словах.
2.
Скласти усну розповідь про святкування народних свят вашою родиною, використовуючи
слова з подвоєнням приголосних.
Додаток
Подвоєння
букв, що позначають приголосні звуки
Унаслідок подовження
Унаслідок збігу
У суфіксах прикметників
В іншомовних словах
1) в іменниках середнього роду на —я і похідних словах (дозвілля, збіжжя,
узбіччя, каяття)