ПОХОДЖЕННЯ (ЕТИМОЛОГІЯ) СЛОВА. ЕТИМОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
26.04.2011, 19:47:49
Мета:
ознайомити учнів з групами слів за походженням, з етимологічним словником;
формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати походження слів, працювати з
етимологічним словником; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу сприяти загальному мовному розвиткові особистості школярів,
спонукати учнів до глибшого пізнання мови.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: уживання слів відповідно до їх значення; засвоєння
складних випадків слововживання.
Текст
(риторичний аспект): розвиток умінь увиразнювати мовне оформлення
висловлювання за допомогою лексико-фразеологічних засобів.
Тип
уроку:урок засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Установчо-мотиваційний етап
1.
Психологічна настанова щодо вивчення теми «Походження (етимологія) слова.
Етимологічний словник української мови».
2. Уведення учнів у
спроектоване понятійно-термінологічне поле (знайомство з основними поняттями й
термінами теми): учитель акцентує увагу п'ятикласників на визначенні такого
поняття, як етимологія (учення про походження слів).
3. Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності
учнів з теми.
III.
Оголошення теми, мети, завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Любіть
Україну у сні й наяву Вишневу свою Україну, Красу її, вічно живу і нову, І мову
її солов'їну. В. Сосюра
IV.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів
Бесіда
за питаннями:
1. Яка відмінність лексичного і граматичного значень слова?
2. Що є основою лексичного значення?
3. Що виражає граматичне значення слова?
4. Чи може виражатися одне лексичне значення не лише одним
словом, а виразом? Наведіть приклади.
V.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Робота
з теоретичним матеріалом
Групи
слів за походженням
Незапозичені
Запозичені
Слова, успадковані з попередніх періодів розвитку мови: холодний, кузня,
діти
Старослов'янізми: уста, совість, глава
Власне українські: коник, жіноцтво, гарбуз
З інших слов'янських мов: млин, зичити
З неслов'янських мов: фантазія, імунітет, соло
Основні
ознаки слів іншомовного походження
1.
Початок слова на А, Е, І.
2.
Наявний збіг голосних і приголосних.
3.
Наявність звука [ф] (крім слів Фастів, форкати, фе).
4. Відсутнє чергування -о, -е з -і та немає випадних -о, -е.
5. Рідко можна виділити префікси й суфікси, а корінь може
мати три і більше складів.
6. Частина слів з кінцевим голосним не відмінюється.
VI.
Усвідомлення здобутих знань у процесі
практичної
роботи, удосконалення загально пізнавальних і творчих умінь з теми
Лексико-етимологічна
вікторина
►З'ясувати, що означають подані слова і чому так
називаються? Бергамот — сорт груші, а також
цитрусове дерево, плоди, квіти і листя якого використовують для отримання
ефірної олії, ароматизації різних напоїв і страв. Місто Бергамо знаходиться в
Італії, тому вважають, що назва утворилася від назви міста.
Бефстроганоф
— страва
з невеликих шматків вирізки, приправлених особливим соусом. Перша частина назви
Беф- походить від французького «яловичина». Друга частина нагадує про історію
походження страви. Граф Олександр Строганов (1795—1891рр.) влаштовував в
Одесі «відкриті столи», для яких кухарі вигадали страву і назвали її на честь
мецената.
Гамбургер
— котлета
з подрібненої яловичини. В англійській мові назва первісно мала вигляд
словосполучення, що означало «гамбурзький біфштекс». Офіційна дата народження
гамбургера — 1904 рік. Винахід цієї страви належить американцям, які жили в
місцевості, де було багато переселенців з німецького міста Гамбурга.
Творче
редагування
►Відредагувати подані сполучення слів, увести їх у речення
з прямою мовою.
Прийняти
до відома; ведучий інженер; особиста справа школяра; прийняти участь; оцінка по
українській мові;
Лексико-орфоепічна
робота
1.
З'ясувати за допомогою етимологічного і тлумачного словників значення і
походження слів. Увести їх у зв'язне висловлювання з теми «Наша мова — диво
калинове».