Мета:
ознайомити учнів з орфографічним словником, його структурою, принципами
побудови та методикою роботи з ним; формувати вміння й навички користуватися
орфографічним словником; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу виховувати бережливе ставлення до флори й фауни України.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів, значення яких залежить від наголосу.
Культура
мовлення: засвоєння складних випадків слововживання, наголошення і правопису.
Тип
уроку:урок формування практичних
умінь і навичок.
Обладнання:
орфографічний словник української мови за редакцією С. І. Головащука, М.
М. Пещак, В. М. Русанівського, О. О. Тараненка.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Перевірка домашнього завдання
1. Аналіз учнівського усного повідомлення з теми
«Орфографія. Принципи українського правопису».
2.
Вибіркова перевірка зв'язної розповіді про одного з героїв Великої Вітчизняної
війни.
3. Пояснювальний диктант.
Ви
не замислювалися над тим, чи можуть рослини мандрувати? На нашій планеті існує
близько 300 тисяч
видів вищих рослин. Кожний з них займає певну площу. Частинам світу притаманна
своєрідна флора. Яким чином деякі види рослин раптово з'являються за тисячі
кілометрів від свого природного ареалу? Звідки в Північній Америці, Африці й
Австралії взялася європейська рослина? Як потрапило до України просо
волосовидне з Північної Америки? Про те, як мандрують рослини розповідається на
сторінках книги В. В. Протопопової «Рослини-мандрівники» (З книги
«Рослини-мандрівники»).
III.
Установчо-мотиваційний етап
1. Психологічна настанова щодо вивчення теми «Орфографічний
словник. Робота з ним». Ознайомлення учнів зі структурою уроку.
2. Уведення учнів у спроектоване понятійно-термінологічне
поле (відновлення в пам'яті основних понять і термінів уроку).
IV.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
V.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Дати
відповіді на питання:
• Що вивчає орфографія?
• Які орфограми вивчили на уроках у початкових класах?
• Як перевіряли правильність написання слів з буквеними й
небуквеними орфограмами?
VI.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1.
Ознайомлення із поняттям «Орфографічний словник».
2.
Ознайомлення зі структурою орфографічного словника.
Слова
в реєстрі розміщено в алфавітному порядку. Належність до тієї або іншої частини
мови, як правило, у словнику не показано. Виняток становлять слова-омоніми, що
належать до різних частин мови, і випадки, коли ця вказівка пояснює написання
слова та його форм.
Список
скорочень й український алфавіт допоможуть з'ясувати всі питання, що виникають
у процесі роботи зі словником.
VII.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення
загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Словниковий
диктант
►Записати подані слова під диктовку, з'ясувати, якою
частиною мови вони є. Підкреслити орфограми, пояснити їх за допомогою правил.
Сім'я, осінній, Київ, давним-давно, дядько, квітонька, навесні, холодний,
перелісок, в'їхати, слизький, вчиться.
Пошукове
редагування
1.
Перевірити правильність написання слів у словосполученнях за допомогою
орфографічного словника. Визначити головне і залежне слово у словосполученнях.
2.
Прочитати лист. З'ясувати, що стривожило хлопця, який одержав листа.
Любий
Сашко! Пишу тобі з високої печі. Тут я живу в нашого доброго знайомого
півня Миколи Панасовича. Село дуже гарне. За селом про-стяглися поля, є лісок,
протікає прут. Я подружився з вовком Васильком. Він вчиться в п'ятому класі.
У
вовка є стріла. Ми плавали на ній на рибалку. Там так цікаво, що можна просидіти
цілий день.
А
в чора я з хлопцями пас коні і їздив верхи на стрілі. Дуже хотілося мені
стрілою промчались полем на коні.
З
привітом Андрій Невмійко»
Словниково-пошукова
робота
З
орфографічного словника виписати 3—5 прикладів слів: а) прикметників,
які пишуться через дефіс; б) іменників з подвоєнням приголосних; в)
прислівників, які пишуться разом; г) дієслів, які пишуться з м'яким знаком.
VIII.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
• Що являє собою орфографічний словник?
• Як правильно працювати з орфографічним словником?
• Чому треба звертатися до орфографічного словника?
IX.
Підсумок уроку
X.
Домашнє завдання
1. Підготувати повідомлення з теми «Орфографічний словник.
Принципи роботи з ним».
2.
Письмово описати улюблену рослину, використовуючи слова з вивченими
орфограмами.