ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ «СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ»
26.04.2011, 13:52:36
Мета:
повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні в 5 класі знання
учнів про основні відомості з синтаксису й пунктуації; удосконалити
пунктуаційні навички п'ятикласників, уміння робити синтаксичний розбір речень,
правильно інтонувати їх залежно від мети висловлювання та ускладнювальних
компонентів речення; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу сприяти відродженню українських звичаїв і традицій.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: додержання правильної інтонації в реченнях з
однорідними членами, із звертаннями і вставними словами, у складних реченнях, у
реченнях із прямою мовою і в діалогах; використання звертань і вставних слів у
розмовному і художньому стилях мовлення.
Текст
(риторичний аспект): удосконалення вмінь поширювати думку за допомогою
другорядних членів речень, однорідних членів речень, давати поширені визначення
понять, складати висловлювання типу розповіді, а також діалоги, застосовуючи
риторичні засоби для привернення уваги до адресата повідомлення.
Граматика:
вираження означень, додатків й обставин різними частинами мови.
Тип
уроку: урок повторення з елементами узагальнення й систематизації.
ХІД
уроку
I.
Організаційний момент
II.
Установчо-мотиваційний етап
Психологічна
настанова щодо повторення матеріалу з розділу «Синтаксис. Пунктуація».
III.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку
IV.
Узагальнення й систематизація здобутих знань у процесі практичної роботи
Творче
конструювання
► Прочитати текст. Поширити думку
кожного речення за допомогою другорядних членів речення, однорідних членів,
вставних слів, звертань. Однією з форм духовної культури народу є звичаї та
обряди. Звичаї — це усталені правила.
Обряди
— це символічні дійства, приурочені до відзначення подій у житті людських
гуртів, родин, окремих осіб.
Коментоване
письмо
► Записати під диктовку речення.
З'ясувати, чи можна подане висловлювання назвати текстом. Пояснити розстановку
розділових знаків. Зробити синтаксичний розбір простого і складного речення,
визначити, якою частиною мови є кожен член речення. Виписати у дві колонки: а)
словосполучення; б) сполуки слів, які не вважаються словосполученнями.
Свято
Івана Купала — давнє літнє торжество. У давнину купальські розваги займали у
часі тривалий період. Про це свідчать купальські пісні, яких співали з перших
днів Петрівки аж до свята Петра і Павла (12 липня). Але, як відомо, кульмінаційна
точка цього святкування припадала на період літнього сонцестояння (З кн.
«Українське народознавство»).
Творче
конструювання
► Застосовуючи риторичні засоби,
скласти діалог з товаришем по парті за варіантами:
Варіант
1. «Найбільш відомі звичаї і традиції літнього циклу». Варіант 2. «Найбільш
відомі звичаї і традиції осіннього циклу». Варіант 3. «Найбільш відомі звичаї і
традиції зимового циклу».
V.
Підсумок уроку
VI.
Домашнє завдання
Скласти
повідомлення, використовуючи крилаті вислови, фразеологічні звороти,
висловлювання відомих людей за темою «Чи слід дотримуватися звичаїв і обрядів
сучасним українцям?»