Мета: поновити в учнів
знання про типи і стилі мовлення; вдосконалювати вміння їх
розпізнавати; навчати учнів правильно висловлювати і будувати думку;
розвивати мислення; виховувати любов до природи рідного краю. Хід уроку І. Організаційна частина. II. Робота з класом. 1.
Прочитати текст. Визначити його тему, основну думку. Про що в тексті
розповідається? Що в ньому описується? Щодо чого наводиться в тексті
роздум? Чому складено оцінку? Назвати відомі вам типи мовлення. Усно
переказати уривок, що є описом. Був кінець осені. Земля промерзла, негустий сніжок сухо шерхотів по асфальту, зміївся під пронизливим вітром. Смеркало
рано. Ми сиділи вдома, уроків не було, тож читали. Батьки поїхали на
ділянку в чотири сотки, де вже другий рік стояла хатинка на бетонних
стовпах, так звана дача. Влітку пололи бур'яни і поливали, на зиму
деревця молодого садка треба було обв'язати од зайців хоч старими
газетами. Батьки повернулися додому вже поночі, замерзлі і якісь загадкові. У мами під шубою щось попискувало. Виявляється,
на ділянку прибилася з малям якась бездомна собака, її нагодували. Коли
вона збиралася йти, цуценя залишилось. Собака побігла, тоді повернулась
за щеням, але воно не пішло. Довелося батькам за-брати його з собою,
тому що кинути його напризволяще їм і на думку не спало. Песик
був дуже кумедний, схожий на плюшеву іграшку. Він був ніби аж рожевого
кольору - крізь пушок виднілася ніжна шкіра. Лапки були в білих
"шкарпетках", на грудях мав біленьку маніжку. Назвали його Русиком. Він
справді був чудовим. Русик виявився порядним псом, бо одразу
почав проситися надвір. Спочатку ми його виносили на руках, тому що
п'ятий поверх був для малого непоборною перешкодою. Коли ж Русик
підріс, то терпляче сидів на підвіконні, виглядав, коли хтось
повернеться зі школи. Тоді він заходився дзвінким, радісним гавкотом.
Ми дуже любили собачку. (За Л. Яриком) 2. Прослухати. Який тип мовлення є у тексті основним, а який допоміжним. Пояснити, як ви це визначили. У
надрах хмари зарокотало, спершу неголосно й нестрашно, а далі голосніше
й потужніше. Тоді ліс охнув від жаху - то по ньому вдарило згори. Аж
тоді прокинувся в своєму дуплі сич-громовик. Прокинувся, заворушив
крильми, видряпався з дупла і пішов по гілці сухого береста вгору та
вгору, сонно поводячи туди-сюди головою. Дощ мив йому маленькі гострі
вушка, спинку та крила і лоскотав клинчик хвоста. Краплі води котилися
по кривому дзьобові і скапували вниз. Сич повів очима в один бік, в
другий - ніде ані пташини, ані дрібної миші. Блискавиці
пролітали йому над самісінькою головою, громи котилися по його спині.
Але тут визирнуло молоденьке сонечко. Сич, відчувши різь в очах,
заплющився. Він так і до дупла дійшов по гілці - заплющений.
Перед дуплом сич струснув із себе краплі дощу і повільно, вайлувато
побрався на постіль з пір'я та сухого листя. (За Григором Тютюнником). 3.
Прочитати висловлювання. Хто може бути адресатом кожного з них? У якій
ситуації кожне з них може бути використане? Яким чином ситуація та мета
спілкування впливають на вибір стилю? Які стилі мовлення вам відомі? 1. Стаття 2071. Жорстоке
поводження з тваринами, що привело до загибелі або каліцтва, а також до
знущання над тваринами, здійснюване особою, до якої протягом року було
застосоване адміністративне стягнення за такі самі дії; - карається
виправними роботами або штрафом у розмірі до сорока офіційно
встановлених мінімальних обсягів заробітної плати. (З Кримінального
кодексу України). 2. Кут зору ока сови - 160 градусів. Голову птах може обертати на 270 градусів від фронтального положення. У
нічній темряві сова бачить при освітленні 0,000002 люкса. Гострота зору
інших птахів може дорівнюватися до зору сови, за умови наявності
освітлення у 46000 разів потужнішого. Для порівняння: літнього дня
сонце освітлює землю з силою 100 000 люксів. (З довідника). 3.
Око! Кругле, вилупкувате, що дивиться некліпно, наче проникаючи в суть
усього на світі, - які заповітні таємниці сховані в цій банькуватій
совиній голові? Через оцю витрішкуватість, незворушність, філософський
спокій, з яким сова озирає світ, її оголосили стародавні греки символом
мудрості й пізнання. (З журналу). 4. Усно скласти
висловлювання-розповідь у відповідному до мети та спілкування стилі
(обсяг - 6-8 речень) про те, як висівається, росте, якого догляду
потребує улюблена вами рослина, уявивши, що ви передаєте цю інформацію: - своїй найкращій подрузі (другу); - у листі до бабусі; - в розмові з мамою; - на уроці ботаніки вчителю. Домашнє завдання. Записати свою розповідь. |