Мета:
розширити кругозір учнів, їхню літературну освіту
шляхом ознайомлення з новими іменами літератури кінця XIX — початку XX ст.;
розвивати навички самостійного читання, підготовки повідомлень, висловлювання
власних думок; виховувати людську гідність, почуття гумору.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації
до нього.
Теорія літератури: гумор, сатира.
- ХІД УРОКУ -
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Перевірка
домашнього завдання.
Заслуховування
усних творів учнів «Проблеми охорони природи, життя людини в гармонії з нею»
(за твором Лесі Українки «Лісова пісня» та власними спостереженнями).
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
IV.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
1. Вступне слово вчителя.
Про
Бориса Дмитровича Грінченка ви вже дещо знаєте з 8 класу, напевно, пам'ятаєте,
що він — упорядник найбільшого на той час 4-томного Словника української мови,
громадський діяч, перекладач, видавець, завдяки якому в українській літературі
з'явилися нові талановиті імена.
Можливо,
пригадуєте його вірші «Доки?» та «До праці», що закликають працювати на благо
свого народу.
Сьогодні
ми поговоримо ще про одну грань таланту Б. Грінченка — його
сатирично-гумористичну прозу.
2.
Повідомлення учня про Б. Грінченка.
3.
Робота над переказом.
(Учні
переказують оповідання Б. Грінченка «Сам собі пан». Можна скласти план чи
«сюжетний ланцюжок».)
4.
Евристична бесіда.
—
Про які часи йдеться в оповіданні Б. Грінченка «Сам собі пан » ?
—
Чому герой-оповідач вирішив добиватися «панського права»?
—
Як це його бажання зустріли оточуючі — пани, слуги?
—
Хто з панів прихильно поставився до героя-оповідача? Чому?
—
Чим закінчилося для нього відвідування концерту у «дворянськім собранії»? Чи
відстояв він своє право? Чому?
—
Що здалося героєві найганебнішим, чому він не став добиватися своїх прав до
кінця?
—
Чому в селі не співчували героєві, а сміялися з нього?
—
Що в оповіданні здається вам смішним, а що — сумним?
5.
Завдання учням.
•
Наведіть з оповідання приклади засобів комічного.
Засоби комічного
|
Приклади
|
очуднення
|
«Хата така здорова...» (вагон)
|
народна етимологія
|
хватальний (квартальний) призводитель (предводитель)
|
прислів'я та приказки
|
«Один той день, що батько в плахті (спідниці)»
|
комічні ситуації, діалоги
|
діалог у вагоні про куріння
|
вживання третьої особи середнього роду стосовно людини та ін.
|
«...Та бачу, що воно сердите... воно замовкло і пішло в куточок до вікна
та й сіло навпроти мене...»
|
6.
Творча робота.
•
Змоделюйте ситуації, подібні до описаної, які могли б відбутися в наш час.
7. Робота над
характеристикою героя.
• Складіть характеристику-анкету героя-оповідача.
ім'я
|
Данило
|
вік
|
середніх літ
|
стан
|
селянин
|
освіта
|
початкова, письменний
|
риси
характеру
|
має почуття власної гідності, сміливий, наполегливий, спостережливий,
кмітливий, дотепний, із почуттям гумору
|
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Займи й обґрунтуй позицію».
Чи
завжди треба ставитися безкомпромісно до захисту своєї людської гідності?
Так
Залежно
від обставин
Ні
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати
короткі повідомлення про інших українських письменників цього періоду (крім В.
Стефаника, О. Кобилянської, М. Вороного, О. Олеся та В. Винниченка). |