Мета:
ознайомити учнів із драматургічною майстерністю письменника, зацікавити,
спонукати до читання художньої літератури, відвідування театру; сприяти
розширенню кругозору школярів, розвитку читацьких навичок, образного,
асоціативного аналітичного мислення; виховувати культуру почуттів, естетичний
смак, любов до художнього слова.
Обладнання:
портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, аудіозаписи з
радіовистави, фрагменти відео з театральних вистав.
Теорія
літератури: жанри драматичних творів.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
Людина,
яка прагне стати освіченою, культурною, інтелігентною, повинна читати художню
літературу, яка збагачує досвідом, примушує замислитися, врешті, виробляє
гарний смак. І книгу не здатен замінити ні телевізор, ні комп'ютер, яким би
дивним це не здавалось: адже інформація та сама! Виявляється, електронні
засоби та книги розвивають у дитини, молодої людини різні центри головного
мозку. В результаті захоплення новітніми технологіями при одержанні інформації
складається фрагментарне уявлення про світ, а книга дає планетарну, цілісну
картину світу. Ось так! Про це детальніше можна дізнатися з того ж Інтернету.
Сьогодні
ми поговоримо про ваші читацькі інтереси, книги, прочитані самостійно, і про
п'єсу І. Франка «Украдене щастя», щоб переконатися, що світ з художньою
літературою набагато цікавіший, ніж без неї.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. ОСНОВНИЙ
ЗМІСТ РОБОТИ
1. Слово вчителя (або бібліотекаря).
Аналіз
читацької активності школярів, їхніх інтересів (за бібліотечними формулярами
або анкетами).
2. Конкурс презентацій п'єси І. Франка «Украдене щастя».
3. Ознайомлення з аудіо-, відео- та наочними матеріалами.
Прослуховування
аудіозаписів, перегляд відеоматеріалів, ілюстрацій, фрагментів кінофільму — сучасної
обробки Франкового сюжету.
4. Повідомлення учня.
Історія
написання Франком драми «Украдене щастя»
І.
Франка зацікавила народна «Пісня про шандаря», яку він досліджував у книзі
«Жіноча неволя в руських піснях народних» (1883). «Жінка ломить шлюб церковний і
віддаєсь шандареві од-верто, привселюдно. Муж її, чуючи себе зганьбленим,
убиває шандаря і сам гине ганьблячою смертю,— от і вся повість». У березні 1891 року
крайовим відділом сейму Галичини було оголошено конкурс на кращу українську
оригінальну драму. Письменник відправив туди і свою п'єсу. Комісія визнала
«Украдене щастя» одним із кращих творів і відзначила його третьою премією.
Однак автор змушений був через цензуру внести деякі зміни — персонаж жандарма
змінити на листоношу. Вперше глядачі побачили драму 1893 року. Газета
«Львівський кур'єр» писала: «П'єса Франка... зробила могутнє враження, і
сміливо можемо твердити, що в українській драматичній літературі вона займе
видатне місце. ...Його п'єса — то не ідилія народу, витворена тільки розумом,
не солоденька фантастична річ, створена на реальнім тлі, а головна її якість —
глибокі знання народу, правда, яку так рідко знайдемо у т. зв.
"народних" п'єсах».
1904
року театр корифеїв М. Садовського і П. Саксаганського в Наддніпрянщині ставив
п'єсу, в якій Михайло був жандармом. Лише 1907 року львівським аматорам удалося
відтворити «Украдене щастя» за текстом-оригіналом: австрійський цензор не помітив
змін.
5.
Обмін враженнями щодо прочитаного.
6.
Евристична бесіда.
—
Схарактеризуйте стосунки в родині Задорожних. Як виник цей шлюб? Що про нього
думають односельці?
—
Що за трагедія відбулася в житті Анни до заміжжя? Як розцінити вчинок її
братів?
—
Чому Анна називає свого чоловіка «туман вісімнадцятий», через які риси його
характеру?
—
Як Михайло Гурман уперше з'явився в хаті Задорожних?
—
Якою була реакція господарів?
—
Назвіть мотиви, котрими керувався жандарм, заарештовуючи Задорожного.
—
Як поводилася Анна з Михайлом за відсутності чоловіка?
—
Як до цього поставилася громада?
—
Чому Гурман не зважає на те, що селяни відверто засуджують поведінку Анни?
—
Чи можна сказати, що Михайло й Анна знущаються з Миколи? Про що він їх благає
і як це його характеризує?
—
Що поклало край терпінню Задорожного? Чи було вбивство жандарма спланованим?
—
Чи винен сам Михайло у своїй смерті? Чому перед війтом він виправдовує Миколу й
бере вину на себе?
—
На вашу думку, яким є конфлікт п'єси Франка «Украдене щастя» — зовнішнім чи
внутрішнім? (І зовнішній — протидія персонажа іншим героям та обставинам: Анна
і брати, Михайло та Микола; і внутрішній, що його (сама із собою) переживає
Анна. Вона розривається між почуттями до Михайла та обов'язком перед Миколою.)
7. Робота над схемами.
• Графічно зобразьте конфлікти п'єси.
8.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
•
Визначте вічні проблеми, які порушує Франко у своїй п'єсі. Орієнтовні відповіді
—
Вірність і зрада;
—
порядність і гріх;
—
кохання й ненависть;
—
свобода й необхідність;
—
права й обов'язки.
9.
Творче завдання.
•
Складіть усний твір-роздум «Хто в кого вкрав щастя?»
IV.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Займи й обґрунтуй позицію». Я дійшов (дійшла) думки, що читання
художніх творів необхідне кожній молодій людині, зокрема мені.
Так
Деякою
мірою
Ні
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати
усний твір-роздум (або висловлювання, судження) «Проблема п'єси І. Франка
"Украдене щастя", яка здалася мені найбільш актуальною».
|