ПОЗНАЧЕННЯ М'ЯКОСТІ ПРИГОЛОСНИХ НА ПНСБМІ БУКВАМИ Ь, І, Є, Ю, Я. СПОЛУЧЕННЯ ЬО, ЙО
26.04.2011, 20:35:04
Мета:
поглибити й систематизувати знання п'ятикласників щодо позначення м'якості
приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я, уживання ьо, йо; формувати
загальнопізнавальні вміння правильно визначати приголосні звуки щодо твердості
і м'якості; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
розширити знання п'ятикласників про національні символи України, сприяти
формуванню національної свідомості школярів, виховувати почуття патріотизму.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів, прислів'їв, приказок. Культура мовлення і
стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку:урок формування вмінь і
навичок з елементами повторення.
ХІД
уроку
I.
Організаційний момент
II.
Установчо-мотиваційний етап
Психологічна
настанова щодо поглиблення знань, уведення учнів у понятійно-термінологічне
поле, внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності п'ятикласників з
теми «Позначення м'якості приголосних на письмі».
III.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку
IV.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Бесіда
за питаннями:
1) Що вам відомо про букви ї, я, ю, є?
2) Яка буква українського алфавіту не позначається звуком?
3) Чи можуть букви ї, я, ю, є якимсь чином впливати на
попередні приголосні? Як саме? Навести приклади.
За
записаними на дошці словами сформулювати правила вживання ьо, йо.
Йорж,
район, курйозний, сльота, дзьоб.
Дослідження-зіставлення
►З'ясувати, чим різняться слова рис — рись, ліз — лізь.
Робота
з опорною таблицею
Коментар
учителя. У сучасній українській мові (залежно від ступеня наближення стінки
язика до твердого піднебіння) виділяють приголосні м'які і пом'якшені. При
вимові м'яких приголосних середня частина спинки язика зближується з твердим
піднебінням, а при вимові пом'якшених — підноситься до твердого
піднебіння. Пом'якшені виразного протиставлення м'яким не мають: кіт — кит,
білий — болить,
вітер — ворота,
гірко — горох.
М'які приголосні, як окремі фонеми, здатні розрізняти лексичне і граматичне
значення.
Уживання ьо
Уживання йо
Лише після м'яких приголосних у кінці та в середині складу: кольоровий,
сьомий, крайньою, чотирьох
1. На початку слова: йому.
2. Після голосних: майор.
3. Іноді після приголосних: Соловйов
V. Повторення й усвідомлення здобутих знань у процесі
практичної роботи
Пошуково-вибіркова
робота
►Прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й
основну думку. Виписати в одну колонку слова, у яких м'якість приголосного
позначається буквами ь, я, ю, є, а в другу —
з
напівпом'якшеними. Підкреслити букви, що позначають м'якість приголосних.
Такий
символ, як тризуб, з'явився ще за часів трипільської культури, тобто чотири
тисячі років тому, і спочатку він виконував роль оберега-символа, який захищав
від усіляких бід. Життя тоді було суворе: навколо розкинулися дрімучі ліси,
людину підстерігали хижі звірі, загрожували громи, блискавки, великі повені, і
все це таїло в собі небезпеку. Одним з оберегів була Берегиня — богиня
захисту домашнього вогнища, родини — богиня, що символізувала
материнство у древніх слов'ян. Символічне зображення Берегині-матері, яка
підняла руки, захищаючи свій дім, уселилось у тризуб, серцевина тризуба — тулуб
матері, а ліва й права частина — це руки, підняті для захисту.
Пізніше
тризуб стає не лише оберегом кожної людини, а всієї когорти людей, яка
направлялась на нове місце поселення. Восени через кожні три роки розігрувалися
жеребки, кому йти на нові землі, а навесні люди вирушали в путь; йшли з
тризубами, які оберігали їхню когорту, їхній рід (З часопису).
►Визначити лексичне значення виділеного слова.
Лексико-орфографічна
робота
►Прочитати речення. Записати, уставляючи пропущені літери.
Пояснити свій вибір. З'ясувати походження, жанр і значення висловлювань.
1)
Ден.. с..огоднішній — молодший учорашн..ого. 2) ..ого в ложці не спіймаєш. 3) Між
молотом і ковадлом витанц..вує. 4) ..ого ремесло хмелем поросло. 5) Поки
..ому зм..л..ться, то тобі скрутиться.
Творча
робота
►За допомогою орфографічного словника дібрати до поданих
слів спільнокореневі. З'ясувати значення тих слів, які вам зустрілися вперше.
Увести деякі з них у речення на тему «Національні символи України».
Майоліка,
майоран, дьоготь; стьожка, сльоза.
VI. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Подумати
і дати відповіді на питання:
1. Чим різняться м'які
приголосні звуки і пом'якшені?
2. Що нового ви дізналися про вживання сполучень ьо, йо?
3.
З якими новими словами познайомилися?
VII.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
1. Скласти зв'язне висловлювання в науковому стилі на тему
«Прапор України». Підкреслити вивчені орфограми. Виписати слова, в яких
м'якість приголосних позначається буквами ь, я, ю, є, ї.
2. Скласти словниковий диктант з 15—20 слів на вивчену орфограму. Пояснити правила правопису.