Мета:
поглибити й систематизувати знання п'ятикласників про правила
вживання апострофа; формувати загальнопізнавальні вміння правильно вимовляти та
писати слова з апострофом,
пояснювати свій вибір за допомогою правил, знаходити помилки, виправляти їх
в усному та писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу розширити знання п'ятикласників про національні символи
України, сприяти формуванню національної свідомості школярів, виховувати
почуття патріотизму.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів, прислів'їв, приказок.
Текст
(риторичний аспект): удосконалення вмінь висловлювати власні думки і почуття,
виражати особисту позицію щодо національної символіки.
Культура
мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку:урок формування вмінь і
навичок з елементами повторення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників. Перевірка
домашнього завдання
Відгадати
загадки
►Зіставити вимову букв я, ю в різних словах. З'ясувати,
чим вона різниться і чому?
1)
Без крові, без серця у воді під берегом пасеться (п'явка). 2) Чорна гадюка, а
не кусається (в'юн). 3) Стоїть, колихається, гарною головою величається
(будяк). 4) Червоний пан у яму впав (буряк) (Нар. творчість).
Дати
відповіді на питання
• Які правила вживання апострофа вам відомі з уроків
української мови в початкових класах?
• Чому у словах буряк і будяк апостроф не вживається?
• Якою повинна бути вимова слів з апострофом?
III.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку
IV.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення
орфографічних умінь з теми
Робота
з теоретичним матеріалом
► Зіставити
базові знання з теоретичним матеріалом Українського правопису, підручника чи
узагальнювальної таблиці.
1.
Уважно прочитати теоретичний матеріал.
2.
Знайти нові правила на вживання апострофа.
3.
Дібрати самостійно 2—3 приклади на кожне правило.
Лексико-орфографічна
робота
►Списати, вставляючи, де треба, апостроф. Свій вибір
аргументувати. Розтлумачити зміст висловлювань.
1) У всякім подвір.л —
свої
повір...я. 2) Хто стане медом, того мухи
з..ї-дять. 3) Прирівняв солов..я до зозулі. 4) Подбай живим про те, щоб було чим добрим тебе пом..янути.
5) Ледачому і в будень св..ято (Нар. творчість).
Коментоване
письмо
►Записати текст під диктовку, пояснюючи орфограми і пунктограми.
Одним
із народних символів України є рушник. Не було, мабуть, жодної хати на нашій
батьківщині, яку б не прикрашали рушники. Вони символізували мир, злагоду та
здоров'я в сім'ї.
У
пам'яті багатьох залишається народнопоетичний вислів: «Без верби і калини —
нема України». Відомо, калина — не тільки символ нашої держави, а ще й гарний
лікувальний засіб. Її соком очищали обличчя, воно рум'янилось (З календаря).
Творча
робота
►За орфографічним словником знайти слова, в яких
уживається апостроф, і ті, в яких апостроф не
вживається. Увести їх у зв'язне висловлювання «Батькова хата — народний символ
України».
V.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
VI.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
1.
Повторити правила вживання апострофа й умови, за яких апостроф не вживається.
2.
Скласти усне повідомлення на тему «Вишивання — народний символ України».
Зробити фонетичний розбір двох слів з апострофом і м'яким знаком.