Мета:
повторити й поглибити знання учнів про префікс як значущу частину слова,
сприяти зміцненню навичок його виділення у словах; формувати
загальнопізнавальні вміння знаходити префікси у словах, визначати їх роль;
розвивати творчі вміння використання префіксів під час створення нових слів; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до
рослинного світу та розуміння його значення в житті людини.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських),
прислів'їв, крилатих висловів.
Культура
мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку:урок повторення з елементами
поглиблення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
III.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Робота
над текстом
►Прочитати текст. На які свята український народ прославляє
вербу? Як ви розумієте приказку «Будь здоров, як вода, а рости, як верба»?
Продовжити цей текст, використовуючи слова з довідки.
ВЕРБА
Ще
тільки зійшов сніг, ледь пригріває сонце, а верба уже спішить привітати світ з
весною, даруючи йому пухнасті жовті котики. Дерево, що зацвітало першим,
віддавна шанувалося в Україні. Верба росла біля кожного двору. Для
господарських потреб — на ночви, щоб дитину купати, для кошика чи тину. І
так, для душі: зробити малому сопілку, свищик (Г. Бондаренко).
Довідка.
Вербна неділя, прикрашена верба, вербова гілочка, символ України, освячена
лоза, здоров'я, сила, засушена верба, красива і ніжна, невибаглива і корисна.
►Виписати слова з префіксами, виділити їх.
Коментар
учителя. Префікс — значуща частина слова, що стоїть перед коренем і
служить для утворення нових слів (цвіт — зацвісти, перецвісти, відцвісти,
вицвісти).
Виконання
практичних завдань творчого характеру
Прочитати
виразно поезію Олександра Олеся. Які почуття викликає цей вірш?
Гроза
пройшла...
Зітхнули
трави,
Квітки
голівки підняли,
І
сонце, тепле і ласкаве,
Спинило
погляд на землі.
Літає
радість, щастя світить,
Дзвенять
пташки в садах рясних,
Сміються
знову трави, квіти...
А
сльози ще тремтять на них.
(Олександр
Олесь)
►Виписати виділені слова, визначити в них корінь, префікс,
основу і закінчення.
►Утворити нові слова за допомогою префіксів за, на, під,
пере, з. Якого значення вони набувають? Відповідь обґрунтувати.
Робота
з розвитку діалогічного мовлення
► Прочитати
й дати відповіді на запитання:
1) Яким є поле раннього
літа?
2) Як співають пташки?
3) Які типи мовлення поєднані в тексті?
КВІТИ
Й ПІСНІ
Іду
полем, а квітів безліч. Квітів яскравих, радісних, буйних. Вітрець їх коливає,
вони хитають голівками і ваблять до себе. Зелень свіжа й чиста.
Вже
озимина піднялася мало не по коліна. Ярові хліба, мов той зелений шовк,
прослалися перед очима.
А
трави, густі, пахучі, шелестять під ногами.
Спинимось
тут на узліссі й послухаємо пташиних пісень. Кожна пташка славить травень, і
кожна славить на свій голос. Часом він буває і не дуже приємний, але, напевне,
пташці здається, що вона співає найкраще. Жовта з чорними плямами іволга
кричить, мов кішка.
Такий
уже в неї верескливий голос, у цієї красуні. Зате далеко чути. Не всім же бути
солов'ями!
...Узлісся,
луки, болото аж гудуть від радісних пісень! (За О.Копиленком).
► Визначити будову слів
послухаємо, розквіт, прослалися і пояснити правопис префіксів.
► Скласти діалог з товаришем по
парті, використовуючи поданий текст (у діалозі мають бути різні речення за
метою висловлювання).
1)
Летить — мовчить, лежить — мовчить, а як умре — так і зареве. 2) Приходить
тихо, а відходить з шумом. 3) Летить — мовчить, упаде — кричить. 4) Що в
повітрі скрізь носилося, то чорніло, то білилося? Впало й спало до пори, встало
й збігло із гори (Нар. творчість).
Відгадка:
Сніг
► З'ясувати, чи в усіх виділених
словах є префікси? Пояснити.
Дослідження-зіставлення
► Визначити скільки префіксів має
кожне слово? Що вони означають? Який висновок можна зробити про вживання
префіксів? Передоручати, прибережний, понавиробляти, попоїсти, винахід,
приголубити, наосліп, надхмарний, праліс, заширокий, беззсоння, возз'єднатися,
походити.
► Із словами винахід, приголубити,
беззсоння скласти речення.
► Лексична робота. За допомогою
тлумачного словника з'ясувати лексичне значення виділених слів. (Наосліп — не
бачити нічого, не дивлячись куди-небудь. Не маючи впевненості, точних,
конкретних даних. Праліс — незайманий, предковічний, густий ліс).
V.
Систематизація й узагальнення знань
1.
Для чого служать префікси у словах? Навести приклади.
2.
Чи змінюється лексичне значення слова зі зміною префікса? Пояснити.
3.
Скільки префіксів може бути у слові?
VI.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання
Виписати
з твору Івана Франка «Грицева шкільна наука» 15 слів (різних частин мови) з
префіксами. Виділити їх. Пояснити правопис.