ПРИГОЛОСНІ ТВЕРДІ ТА М'ЯКІ, ДЗВІНКІ ТА ГЛУХІ. ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ БУКВАМИ Ґ І Г
27.04.2011, 09:37:49
Мета:
ознайомити п'ятикласників із системою приголосних звуків на основі знань,
одержаних у початкових класах; формувати вміння і навички характеризувати
приголосні за наявністю голосу і шуму, за активними мовними органами, за
ознакою твердості чи м'якості, навчити правильно вимовляти звуки, що
позначаються буквами ґ і г; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу
виховувати в учнів почуття поваги до видатних українців.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення: правильна вимова голосних і приголосних звуків. Лексикологія:
засвоєння нових слів (у тому числі й діалектних). Текст (риторичний аспект):
виступ із повідомленням.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Перевірка домашнього завдання
1.
Дати відгук на усне повідомлення однокласника з теми «Фонетика як розділ
мовознавчої науки. Фонеми голосні та приголосні».
2.
Вибіркова перевірка письмового завдання вчителем.
3.
Пошук-редагування: знайти й виправити помилки у письмовому завданні товариша
по парті (взаємоперевірка).
III.
Мотивація навчальної діяльності учнів
1.
Психологічна настанова щодо вивчення теми уроку.
2.
Повторення основних понять і термінів розділу.
IV.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа
Усі
ми — тільки учні й вчителі,
Усі
ми у добрі своїм і злі
Несем
чийсь холод чи любов гарячу.
І.
Драч
V.
Актуалізація опорних знань, умінь, навичок п'ятикласників
Лінгвістичний
аукціон знань
► Дати відповіді на питання:
1)
Які звуки називаються лабіалізованими? (Лабіалізований (від лат. labialis
— губний) — звуки, під час вимовлення яких губи витягуються і
заокруглюються: [о], [у]).
2)
Які приголосні називаються сонорними?
3)
У яких приголосних голос переважає над шумом?
4)
Яка кількість фонем в українській мові?
VI.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Дослідження-спостереження
► Дослідити подані пари слів і
з'ясувати, чи однакові приголосні звуки вони мають. Що їх різнить?
Лис
— ліс; плюс — плюсь; пліт — плоти.
Робота
з опорною таблицею «Звуки мовлення»
(див.
урок з теми «Звуки мовлення. Голосні й приголосні»)
►Питання за матеріалом таблиці:
1) На скільки пар поділяються тверді та м'які приголосні?
2)
Який приголосний звук не має пари за твердістю ?
3) Які тверді приголосні не мають пари за м'якістю?
Коментар
учителя. Тверді звуки можуть бути пом'якшеними (напівм'якими) ['] перед і
(бік, лижі), зрідка (в основному в запозичених словах) перед іншими голосними
(кюре, пюпітр — [к'уре],
[п'упітр]. М'якість попереднього приголосного на письмі передається буквами я,
ю, є, і, м'яким знаком.
Творче
спостереження
►Прочитати текст мовчки. Визначити його основну думку.
Дослідити, чим відрізняються звуки г і ґ.
ІСТОРІЯ
ЛІТЕРИ «Ґ»
З
давніх-давен, аж до тридцятих років XX століття, українська абетка мала дві
літери для передачі «г» гортанного (гомоніти, гори, доганяти) й зімкненого
«ґ», яке вживали в словах переважно іншомовного походження або в діалектних
(ґанок, аґрус, інтеліґент, ґелґотати, ґирлиґа, ґвалт). Окремо графічне
зображення «ґ» вживали видатні українські культурні діячі й філологи. Літера
«ґ» в українському правописі історично виправдана. Без неї не тільки важко
пояснити походження того чи іншого слова, а часом неможливо навіть розкрити
його зміст. Словник української мови, що його впорядкував Борис Грінченко,
фіксує мало не двісті п'ятдесят слів, що починаються цією літерою (За Я. Дзирою).
►За допомогою тлумачного словника з'ясувати значення
незрозумілих слів і запам'ятати їх.
Робота
з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими
ПРО
ЛІТЕРУ Ґ
Літеру
Ґґ, яку було вилучено з українського правопису 1933 року, повернуто третім
виданням «Українського правопису». Нинішній правопис (четверте видання — К.,1993)
подає такі слова з літерою Ґ ґ:
2.
Прочитати текст. Дати йому заголовок. Переказати стисло і занотувати в зошит.
Записати фонетичною транскрипцією виділені в тексті слова.
Василь
Олександрович Сухомлинський — талановитий учитель, керівник, Педагог з великої
літери. Від учителя — до директора школи, якій віддав 22 роки свого життя.
Неоціненну спадщину залишив нам видатний педагог.
Хто,
як не Сухомлинський, мав повне право говорити, що покликання — це справді щастя
для людини, якщо вона працює за ним. Адже він справді працював за покликом душі
(З газети).
VIII.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Подумати
і дати відповіді:
1)
Від чого залежить м'якість і напівм'якість приголосних?
2)
Якою повинна бути вимова звуків, які позначаються буквами ґ і г?
IX.
Підсумок уроку
X.
Домашнє завдання
1.
Підготувати розповідь у науковому стилі з теми «Приголосні звуки української
мови».
2.
Знайти лексичне значення слів з літерою ґ, записаних у зошит. Увести їх у
словосполучення, визначити головне і залежне слово.
3.
Виписати з казки В. О. Сухомлинського «Два метелики» 10 слів. Дати характеристику
приголосних звуків за твердістю і м'якістю, дзвінкістю і глухістю.