ПРИСЛІВ'Я, ПРИКАЗКИ, КРИЛАТІ ВИРАЗИ, АФОРИЗМИ ЯК РІЗНОВИДИ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ
26.04.2011, 19:54:25
Мета:
поглибити й систематизувати знання учнів, одержані на попередньому уроці щодо
різновидів фразеологізмів; формувати загальнопізнавальні вміння з'ясовувати
походження і значення фразеологічних зворотів; удосконалювати вміння
використовувати їх в усному та писемному мовленні; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвищувати мовну культуру
п'ятикласників, виховувати почуття любові до Батьківщини.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: уживання прислів'їв, приказок, крилатих виразів,
афоризмів відповідно до їх значення.
Текст
(риторичний аспект): розвиток умінь увиразнювати мовне оформлення
висловлювання за допомогою лексико-фразеологіч-них засобів.
Міжпредметні
зв'язки: використання синонімів, антонімів у творах усної народної творчості
(література).
Тип
уроку:урок осмислення нових знань,
вироблення практичних умінь і навичок.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Перевірка домашнього завдання
III.
Установчо-мотиваційний етап
1. Психологічна настанова
щодо вивчення теми «Прислів'я, приказки, крилаті вирази, афоризми як різновиди
фразеологізмів». Ознайомлення учнів зі структурою уроку.
2. Уведення учнів у спроектоване понятійно-термінологічне
поле: учитель акцентує увагу п'ятикласників на визначеннях таких понять, як прислів'я,
приказка, крилатий вираз, афоризм.
Прислів'я
— синтаксично
закінчений образний вислів, що має повчальний зміст. Приказка — образний
вислів, близький до прислів'я, але без повчального змісту. Крилатий вираз — влучна
словосполука, влучний вислів літературного походження, що стисло й образно
передає думку та є загальновживаним. Афоризм — будь-яка узагальнена думка,
висловлена стисло в дуже виразній формі.
IV.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
V.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних
і творчих умінь з теми
Вибіркова
робота
►Виписати у дві колонки прислів'я і приказки. З'ясувати,
що вони означають.
1) Кожному мила своя сторона. 2) Який
народ, такі й порядки. 3) Найбільше каліцтво — ледачість. 4) Межи людьми будь людиною.
5) Рідна земля і в жмені мила. 6) Щастя без розуму —дірява торбина. 7) Науки ні вода не затопить, ні вогонь не спалить. 8) Грамоти вчиться — завжди знадобиться.
Прислів'я
Приказки
Пошукова робота
►Визначити у прислів'ях і приказках художні засоби
(гіперболи, метафори, синоніми, антоніми, омоніми, пароніми, порівняння), за
допомогою яких створюється образність мовлення.
1) Дорога та хатка, де родила мене матка. 2) Свій край — як рай, чужа країна — як домовина. 3) Рідна сторона — мати, чужа — мачуха. 4) Своя хата —
своя правда, чужа хата — гірше каторги. 5) Пташка красна пір'ям, а людина знанням. 6) Не
кайся рано вставати, а з молоду вчитись. 7)
На свої руки
найду всюди муки. 8) Драний кожух — не одежа, чужий чоловік — не
надежа. 9) Їсть за вола, а робить за комара.
Творче
конструювання
►Прочитати подані афоризми, крилаті вислови, запам'ятати
їх походження. Увести деякі з них у прості речення.
Борітеся
— поборете!
— слова
з поеми Т. Г.
Шевченка «Кавказ» (це полум'яний заклик до боротьби проти національного й
соціального гноблення).
Через
терни до зірок — латинський
вислів (походить з твору давньоримського письменника і філософа Сенеки).
Буря
в склянці води — вислів належить французькому письменникові і філософу Ш. Л.
Монтеск'є (велике хвилювання з незначного приводу, дрібної події, які штучно
роздуваються).
З
корабля на бал — вислів
належить російському письменникові О. Пушкіну (різка й несподівана зміна
обставин).
Для
слави козацької — усталений зворот, широко вживаний у думах та історичних
піснях.
Інтелектуальна
п'ятихвилинка «Зрозумій»
►Прочитати текст. Знайти улюблені вирази дідуся й бабусі.
Пояснити, чому вони викликали непорозуміння в дітей.
ВЕРЕМІЙ
Це
дідусь хороший мій, На швидкім велосипеді...
Звуть
його так — Веремій. Я крутивсь, дідусь спитав:
Так
він дивно розмовляє, — Ти прийшов ловити гав?
Що
попробуй зрозумій. Ну й дідусь мій, Веремій!
В
цирку був я з дідусем — Що він каже? Зрозумій.
Ми
там бачили усе: Грались ми з Рябком кудлатим —
І
жонглера, і ведмедя Посварилися із братом.
Брат
мовчав, і я мовчав, А дідусь обох повчав:
—
Так до бійки недалеко! Що це ви розбили глека? Братик, плачучи, сказав:
—
Глека я не розбивав! Ну й дідусь мій, Веремій! Що він каже? Зрозумій. Ми були
біля криниці,
З
неї я хотів напиться. Нахиляюсь, гнуся, гнусь — До води ж не дотягнусь. А
дідусь мій: — Що?
Попив? Шилом патоки вхопив? Знов мені не зрозуміло: Тут — ні патоки, ні — мила.
Ну й дідусь мій, Веремій! Що він каже? Зрозумій. Братик спать ніяк не хоче:
Хоч
і сонні в нього очі, Вередує: — Я не ляжу!
—
А дідусь ласкаво каже:
—
От якби ти зараз ліг, Ти б заснув без задніх ніг! Братик ліг, питає в нього:
—
Де ж у мене задні ноги? Ну й дідусь мій, Веремій! Що він каже? Зрозумій.
Я,
сестричка й менший брат Втрьох збирали виноград, Сперечалися ми все: Хто з нас
кошик понесе? Дідуся ми розгнівили:
—
Що ви кашу заварили?
—
Де ж та каша? — мовив брат.
—
Ми ж збирали виноград! Ну й дідусь мій, Веремій! Що він каже? Зрозумій.
(Грицько
Бойко)
VI.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Подумати
і дати відповіді на питання:
1.
Яку роль виконують фразеологізми у мовленні?
2.
Що таке афоризми?
3.
Які вислови називаються крилатими?
4.
Яка різниця між прислів'ям і приказкою?
VII.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
1.
Вивчити теоретичний матеріал уроку.
2.
Дібрати по два приклади до кожного із різновидів фразеологізмів (прислів'їв,
приказок, крилатих висловів, афоризмів).