Мета:
закріпити в учнів уміння й навички розстановки розділових знаків у реченнях із
прямою мовою, діалозі; навчити застосовувати набуті знання у нестандартних
ситуаціях; розвивати пунктуаційні вміння ставити й обґрунтовувати розділові
знаки при прямій мові й діалозі; розвивати творчі вміння трансформувати речення
з прямою мовою у складні речення, відтворювати деформований текст шляхом уведення
в нього потрібних за змістом слів; удосконалювати мовленнєво-комунікативні
вміння реконструювати монологічний текст у діалогічний, складати діалоги
відповідно до комунікативного завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу сприяти осмисленню ролі дружби в житті людини, а також
дотриманню норм етики спілкування в різних життєвих ситуаціях.
Правопис:
розділові знаки при прямій мові, тире при діалозі.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення і стилістика: речення з прямою мовою і діалог у розмовному і
художньому стилях мовлення; синоніміка речень із прямою і непрямою мовою.
Текст
(риторичний аспект): удосконалення вмінь відтворювати деформований текст, що
містить пряму мову; складати діалоги, застосовуючи риторичні засоби.
Тип
уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Мотивація навчальної діяльності п'ятикласників (повідомлення мети майбутньої
роботи, усвідомлення її учнями)
III. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких
потрібне на уроці
Бесіда
за запитаннями з метою діагностування рівня навчальних досягнень учнів з теми
«Пряма мова. Діалог»
1. Що спільного й
відмінного мають у своїй будові речення з прямою мовою і діалог?
2. Які розділові знаки ставляться в реченнях з прямою мовою,
при діалозі?
3. Запишіть схему репліки
діалогу, що відповідає такій схемі реченню з прямою мовою «П?» — а.
IV.
Виконання системи практичних завдань
Трансформація
речень з прямою мовою у складні речення
►Перебудувати речення з прямою мовою в речення з непрямою
мовою. Визначити вид речень.
1) Сковорода навчав нащадків: «Будьте обачливими у виборі
друзів». 2) Аристотель писав: «Дружба — найнеобхідніше для життя». 3) Далі
він роз'яснював: « Дружба не тільки неоціненна, але
й прекрасна». 4) Плутарх доводив: «Дружба не
тільки додає втіхи й чарівності життю, але й зменшує страждання».
Коментар
учителя. Непряма мова — це чуже мовлення, уведене автором розповіді
в текст у формі частини складного речення. Вона передає (але не дослівно) лише
зміст чужого мовлення, не зберігаючи його лексичних особливостей, емоційного
забарвлення.
►Навести приклади пунктограм на вивчені правила в
наведених вище реченнях.
Відтворення
деформованого тексту шляхом уведення в нього потрібних за змістом слів
►Прочитати текст. Відновити його, уставляючи необхідні за
змістом дієслова з довідки в речення з прямою мовою. Списати, розставляючи
потрібні розділові знаки.
На
баштан до діда Тараса прийшли троє онуків: Петрик, Івась і семирічний Тарасик.
Пригощав дід онуків кавуном, динею, медом. На прощання дав по кавуну. Провів
онуків, коли це чує, Тарасик ... : Діду Тарасе! Що таке, Тарасику? ... дідусь.
Дозвольте нам одного кавуна вкрасти ... онук.
Від
несподіванки дід розгубився. Вже хотів нагримати на онуків. Та коли глянув на благальні
очі Тарасика,—
кашлянув і ... суворо Дивіться мені, щоб не більше одного. І беріть,
чи то крадіть он з того краю.
Совість
не дозволила хлопчикам відплатити діду невдячністю. Але найсмачнішим здавався
кавун, узятий без дозволу. От вони й ... з проханням Дозвольте вкрасти
(За В. Сухомлинським).
►Зробити синтаксичний розбір речень з однорідними членами
(за варіантами: варіант 1 — перше речення, варіант 2 — друге).
Творчий
диктант на реконструювання монологічного тексту в діалогічний
►Перебудувати поданий монологічний текст у діалог, уявивши
ситуацію: ваш товариш запитує, а ви відповідаєте. Записати діалог, розставляючи
потрібні розділові знаки.
Щоб
записатись до бібліотеки, необхідно пред'явити учнівський квиток, заповнити
формуляр. У ньому слід указати на прізвище, ім'я, по батькові, школу, клас.
Після заповнення картки треба звернутися до чергового бібліотекаря для
одержання читацького квитка. Читацький квиток дає право користуватись і
бібліотекою, і читальною залою.
V.
Самостійна робота творчого характеру
Ситуативне
завдання на основі спеціально створеної мовленнєвої ситуації
►Доповнити перелік дієслів, що використовуються в діалогах
учителя та учнів на уроці.
Розгорніть,
встаньте, скажіть, читайте, доповніть ... Робота в групах
►Клас ділиться на три групи, кожна з яких вибирає одного
учня для виконання творчого завдання. Після того як групи визначилися з вибором,
учитель оголошує завдання: протягом трьох-чотирьох хвилин кожній групі
необхідно допомогти одному учневі уявити себе вчителем української мови й
літератури, який має перевірити, як клас засвоїв знання з розділу «Відомості з
синтаксису і пунктуації» (дібрати систему запитань до учнів, пригадати етикетні
норми та ін.). Два-три учні-експерти оцінюють
роботу учасників за такими критеріями: уміння вести діалог, оригінальність,
доцільність поставлених
запитань до класу, уміння не лише ставити запитання, але й підтримувати процес спілкування за
допомогою етикетних норм, послідовність, міміка і жести.
VI. Підбиття підсумків уроку
VII.
Домашнє завдання
1.
Скласти власний діалог на тему «У бібліотеці». З'ясувати вид діалогу, сферу
його використання, співрозмовників.
2.
Скласти повідомлення з теми «У чому цінність дружби?», використовуючи
висловлювання відомих людей із першої вправи уроку на перебудову речень з
прямою мовою в речення з непрямою мовою.