Мета:
ознайомити п'ятикласників з особливостями будови речень із прямою мовою,
інтонацією в них, навчити учнів розрізняти слова автора і пряму мову в реченні
з прямою мовою; формувати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль
речень із прямою мовою в тексті; розвивати пунктуаційні вміння ставити й
обґрунтовувати розділові знаки при прямій мові; розвивати передмовленнєві
вміння трансформувати складні речення в речення з прямою мовою, удосконалювати
мовленнєво-комунікативні вміння сприймати й відтворювати текст, що містить
пряму мову; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
сприяти осмисленню вічних понять добра і зла, вірності і дружби; розвивати
високі моральні якості характеру п'ятикласників.
Правопис:розділові знаки при прямій мові.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння прислів'їв, народних висловів.
Культура
мовлення і стилістика: додержання правильної інтонації в реченнях із прямою
мовою; синоніміка речень із прямою і непрямою мовою.
Текст
(риторичний аспект): удосконалення вмінь сприймати й відтворювати
висловлювання, що містять пряму мову.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Мотивація навчальної діяльності (підготовка учнів до сприймання нового
матеріалу)
Робота
з текстом
►Прочитати уривок з «Легенди про Золоте Зернятко Істини»
Василя Сухомлинського. Визначити основну думку висловлювання.
У
батька було два сини. Коли вони виросли й могли вже тримати в руках заступа,
батько сказав їм: «Беріть заступи, підемо копати поле».
Копають
вони й копають, і видалася праця братам важкою і незрозумілою. «Для чого ми
копаємо? І взагалі, для чого ми живемо на світі?» — питають
вони.
Батько
й каже синам: «Бачите цю велику гору?». І показав рукою на величезну гору,
вершина якої вкрилася хмарами.
«Бачимо»,—
відповіли сини. «У цій горі — Золоте Зернятко Істини. Можливо, десь у глибині,
можливо, на поверхні — ніхто не знає. Кажуть люди: хто знайде це Зернятко, той
зрозуміє, для чого людина живе на світі, для чого працює, для чого копає землю
і сіє хліб, споруджує будинки і думає про зірки. Ідіть, сини, шукайте Золоте
Зернятко Істини»,— розповів батько (За В. Сухомлинським).
►Знайти речення з прямою мовою. Звернути увагу на їх
будову: слова автора (речення, що виражають думку автора тексту) і пряма мова
(речення, що передає думку того, про кого розповідає автор).
III.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Сприймання й усвідомлення
учнями нового матеріалу
Творче
спостереження над мовним матеріалом
►Виписати з «Легенди про Золоте Зернятко Істини» В.
Сухомлинського речення з прямою мовою. Проаналізувати в них розділові знаки.
►До поданих схем дібрати речення з прямою мовою, що їм
відповідають.
1) А: «П». 2) А: «П?».
3) «П?» — а. 4) «П»,— а.
Коментар
учителя. Прямою мовою називається точно передане висловлювання певної особи.
Пряма мова супроводжується словами автора,
з яких стає
відомо, кому належить пряма мова, за яких
обставин і як вона була висловлена.
Пряма мова вимовляється як розповідне, питальне чи спонукальне речення залежно від мети висловлювання. Слова автора вимовляються
прискорено тільки
з розповідною інтонацією з деяким зниженням голосу.
Створення
проблемної ситуації щодо розділових знаків у реченнях з прямою мовою
►Проаналізувати речення з прямою мовою і схеми до них.
Самостійно сформулювати правила вживання розділових знаків.
1. Недаремно каже прислів'я: «Мала крапля лупає скелю».
А:
«П».
2. Я запитав: «Батьку, що таке людська байдужість?»
А:
«П?»
3. Тарас заплескав у долоні: «А он наша хата! А он наша
хата!» (Г. Хоткевич).
А:
«П!»
На
основі спостереження за пунктуацією в реченнях з прямою мовою учні розкривають
закономірність розстановки розділових знаків.
Алгоритм
учнівського доведення № 1. Пряма мова на письмі береться в ... і
починається з ...
літери. Якщо перед прямою мовою стоять слова автора, то після них
ставиться ... , а
після прямої мови — ... , ... або ... . Лапки ставляться перед крапкою, але після
знака питання чи знака оклику.
1. «На тебе чекають випробування і велика праця»,— сказав
дідусь онукові.
«П»,—
а.
2. «І що то воно у них за прикмета така?» — міркував хлопець (О. Соколовський).
«П?»
— а.
3.
«Ластівки вилітають — погоду обіцяють!» — каже народне прислів'я. «П!» — а.
Алгоритм
учнівського доведення № 2. Якщо пряма мова стоїть перед словами автора, то після
неї ставиться ...
або ... чи
... , а
після них — ... .
Лапки закриваються перед ... , але після ... чи ... . Слова автора пишуться з
... літери.
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи,
удосконалення пунктуаційних умінь з теми
Відновлення
речень з прямою мовою у зв'язному висловлюванні
►Прочитати текст. Визначити стиль і тип мовлення тексту.
З'ясувати, що виражає заголовок — тему чи основну думку. Назвати учасників дії.
Виписати речення з прямою мовою, розставивши розділові знаки. Пояснити їх уживання.
СТАРЕ
ДОБРО ЗАБУВАЄТЬСЯ
Побачили
Вовчика-братика ловці-молодці та й почали за ним гнатися. Вискочив Вовчик на
дорогу. А дорогою йшов чоловік із мішком. Вовк до нього Дядечку, змилуйся,
сховай мене в мішок. Змилувався чоловік, сховав Вовка в мішок. Надбігають
ловці-молодці. Не бачив ти Вовчика-братика питають. Не бачив каже той. Вони й
погнали далі. А що, пішли вже мої гонителі запитує Вовк. Пішли відповідає
чоловік. Ну, тепер випусти мене просить Вовк.
Чоловік
розв'язав мішок і випустив Вовчика-братика. Ну, чоловіче, тепер я тебе з'їм
каже Вовк. Я тебе з такої біди врятував, а ти мене з'їсти хочеш кричить
чоловік. А Вовк йому Се так у світі ведеться: старе добро забувається» (За
І.Франком).
►Як ви розумієте народний вислів Старе добро забувається.
Трансформація
складних речень на речення з прямою мовою
►Замінити подані речення на речення з прямою мовою.
Накреслити схеми, пояснити розділові знаки (перші два речення — колективно,
решта — за варіантами).
1) Недаремно говорять, що люди — ніби дзеркало. 2) За словами Шота
Руставелі, розум, почуття і свідомість тісно пов'язані між собою.
Варіант
1. 1) Говорять
у народі, що життя прожити — не поле перейти. 2) Ми часто запитуємо у себе, що
таке щастя, і чіткої відповіді дати не можемо.
Варіант
2. 1) В.
Сухомлинський в одному з листів до дочки писав, що любов — це вічна краса і
сила людська. 2) Великий Платон сказав, що думки керують світом.
►Усно перебудувати речення з прямою мовою так, щоб пряма
мова стояла перед словами автора.
►Знайти речення, узяті з усної народної творчості.
З'ясувати їх жанр.
Сприймання
й відтворення висловлювання з реченнями із прямою мовою
►Прослухати текст. Визначити тип мовлення й основну думку
висловлювання. Підготувати усний докладний переказ тексту, використовуючи
речення з прямою мовою.
БАТЬКО
Й ДІТИ
В
одного чоловіка було сім синів. Між собою вони жили не до ладу: все сварились.
Скільки разів батько наказував дітям, щоб жили вкупі. Але діти не слухали
старого. Раз батько дуже заслаб; він знав, що після його смерті діти поділять
хазяйство, розійдуться й будуть терпіти голод і холод. Щоб краще діти зрозуміли
громадську силу і гуртову працю, слабий батько звелів принести віник. Діти
принесли. Батько каже: «Зламайте його!» Як не ламали діти, та не переломили
віника. Тоді батько розв'язав віник і по прутику переломив його весь.
«Дивіться, діти! Отак і ви: як будете жити в згоді, ніхто вас не подужає;
окремо ж кожного й абихто одоліє»,— промовив батько (Нар. творчість).
►Трансформація складних речень на речення з прямою мовою.
Перебудувати виділені складні речення на речення з прямою мовою. Накреслити
схеми.
V!.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Подумати
і дати відповіді на питання:
1. Що називається прямою мовою?
2.
Яку будову мають речення з прямою мовою?
3.
Яка інтонація властива реченням з прямою мовою? З якою інтонацією вимовляється
пряма мова. З якою — слова автора?
4.
Які розділові знаки ставляться в реченнях з прямою мовою, якщо перед прямою
мовою стоять слова автора?
5. Які розділові знаки ставляться в реченнях з прямою мовою,
якщо пряма мова стоїть перед словами автора?
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
1.
Скласти речення з прямою мовою за поданими схемами: 1) А: «П!» 2) А: «П». 3)
«П?» — а. Одне з речень перебудувати у складне. Зробити його синтаксичний
розбір.
2.
Скласти невеликий твір на тему «Що я ціную у своїх друзях?». Свої міркування
записати, дотримуючись будови роздуму (теза — аргументи — висновок).