ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ЛЕКСИЧНА ПОМИЛКА (ПРАКТИЧНО)
26.04.2011, 20:16:21
Мета:
ознайомити учнів з особливостями лексичних помилок, навчити відрізняти їх від
орфографічних; поглибити знання учнів щодо прямого і переносного значення
слова; формувати загальнопізнавальні вміння правильно вживати слова з прямим і
переносним значенням в усному та писемному мовленні; знаходити і пояснювати
лексичні помилки; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
спонукати учнів до вивчення рідної мови, систематично поглиблювати свої знання з
лексикології.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів.
Тип
уроку:урок засвоєння нових знань.
ХІД
уроку
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Скажи
мені що-небудь, щоб я тебе побачив.
Сократ
III.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Прочитати
поезію, знайти й виділити слова, ужиті в переносному значенні. Чи прикрашають
вони мову? З'ясувати значення виділеного слова за допомогою тлумачного
словника.
Весна
зіткала вчора гобелен
у
лузі — з трав, із квітів, з верболозів.
Зіткала
вітер і зіткала клен,
грози
зіткала молоді погрози.
Не
відпочивши, вдосвіта весна
сьогодні
знов за голубим верстатом —
в
святому невдоволенні вона
свій
гобелен взялася переткати.
І
спалахнула полум'ям трава,
і
заряхтіли, як веселка, квіти,
і
сонця вогнеуста голова
пророком
проповідувала в світі!
Навівши
скрізь на гобелені лад,
весна
під зорями поклалась спати,
бо
завтра знов за голубий верстат,
щоб
гобелен свій ще раз переткати!
(Є.
Гуцало)
Загадка
Незчисленна
ми родина,
У
нас на всіх — одна
хатина,
Але
в ній і мир, і лад,
І
сусід сусіду рад.
Ну а хто із нас що значить —
Кожен сам вам розтлумачить.
(Тлумачний словник)
Дати
відповіді на питання:
1)
Яку роль відіграє тлумачний словник у житті людини?
2)
Як ви розумієте епіграф уроку?
3)
Чи можна вважати основою культури мовлення людини знання з лексики? Чому?
IV.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Робота
з теоретичним матеріалом. Лексичні помилки
Суть помилки
Приклади
Уживання слова в невластивому йому значенні
Від імені колективу вручаю вам вітальну адресу
Порушення лексичної сполучуваності
На свята мама завжди виготовляє смачну їжу
Уживання в одному реченні близьких спільнокореневих слів, однакових слів
(тавтологія)
Письменник створив багато цікавих творів
Дублювання змісту у двох словах
Мама написала свою автобіографію.
Вживання слова, не властивого описуваній епосі
Козаки до останньої краплі крові відбивали фашистську атаку
Уживання слів, не властивих українській літературній мові
Взяли участь у змаганнях веслярів і ветерани цього виду спорту
Уживання русизмів
На огороде росли арбузи
V.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення
загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Творче
редагування
► Прочитати висловлювання
п'ятикласників і знайти недоліки. Визначити суть лексичної помилки за
допомогою узагальнювальної таблиці «Лексичні помилки».
1)
Рідною батьківщиню мого брата є місто Київ. 2) Учора мій Тузик вечеряв о сьомій
годині, а потім вечеряв об одинадцятій. 3) Класовод 7-Г доповіла адміністрації,
що її клас не приймав участі у зборі макулатури. 4) За громадянською думкою,
дерева вирішили посадити вздовж усієї траси. 5) Інформативний випуск газети
«Шкільні вісті» затримали на 5 днів.
Творче
конструювання
► Розтлумачити подані слова і
ввести їх у прості речення зі вставними словами.
Розповсюджувати,
поширювати; робочий і робітничий; тривати і продовжуватися; розв'язувати й
вирішувати; родина, сім'я;
Конкурс
мовознавців
► Прочитати. З'ясувати, про які
поняття йде мова.
1)
Дружня прихильність до кого-небудь (симпатія).
2)
Придорожній бур'ян звичайно з прикореневими листками та з безлистим стеблом і
дрібними квітками, зібраними в колос (подорожник).
3)
Любов до своєї Батьківщини, відданість своєму народові, готовність для них на
жертви й подвиги.
Вибіркова
робота
► Серед поданих слів знайти ті,
які б могли вживатися в переносному значенні.
VI.
Систематизація й узагальнення знань умінь і навичок
Подумати
і дати відповідь на питання:
1.
Яких лексичних помилок можна припуститися усному та писемному мовленні?
2.
Як запобігти таким помилкам?
VII.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
1.
Вивчити матеріал таблиці «Лексичні помилки».
2.
За словником труднощів української мови з'ясувати різницю у значенні таких
слів: активізувати — активувати; болісний — больовий; вежа — башта;
гармоніювати — гармонувати; нагода — пригода. Увести їх у прості чи складні
речення.