ПРОСТЕ НЕУСКЛАДНЕНЕ РЕЧЕННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В НЬОМУ
04.05.2011, 20:16:48
Мета:
узагальнити й систематизувати знання восьмикласників про просте неускладнене
речення; удосконалити вміння й навички працювати над визначенням його видів та
структури, способів вираження головних і другорядних членів речення; розвивати
вміння правильно інтонувати прості неускладнені речення та розставляти
розділові знаки в них; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу,
кмітливість, творчі вміння використання простих неускладнених речень у власних
висловлюваннях певного стилю і типу мовлення; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу виховувати любов до рідного краю та до своєї держави,
бачити прекрасне й розуміти надбання попередніх поколінь.
Тип
уроку:урок узагальнення й
систематизації знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Мотивація навчальної діяльності
III. Оголошення
епіграфа уроку і робота з ним
Для
мене багато не треба, Щоб серце забилось раптово...
Д.
Луценко
IV.
Актуалізація опорних знань
Колективна
робота з текстом
►Прочитати текст мовчки. З'ясувати стиль і тип мовлення.
Поміркувати, що відбиває заголовок: тему чи основну думку. Аргументувати
відповідь. Чи бували ви коли-небудь в українському селі? Поділитися спогадами і
враженнями, продовжуючи текст і зберігаючи авторський задум (усно).
СЕЛО
В НАШІЙ УКРАЇНІ
Які
пишні села в цім краї бувають весною, коли зацвітуть садки! Одно село зовсім
запало в глибоку долину і наче потонуло в білому цвіті садків, як у молочному
озері; друге стоїть на скалистій горі й красується в яблунях та черешнях проти
сонця, неначе біле марево в прозорій імлі. Там десь на широкій долині розлився
довгий став; кругом ставка над самим берегом біліє смуга з вишневих та
черешневих садків. Ставок блищить на сонці, неначе дзеркало, вправлене в срібні
рами, закутані дорогою білою, прозорою тканиною. А там далі, серед зеленого
лісу на долинці, стоїть присілок у садках, — і здається, ніби серед лісу
схопилося біле полум'я, а здорові груші та яблуні, подекуди розкидані між
зеленими грабами, стоять у цвіту, наче срібні канделябри, розкидані по лісі (За
І. Нечуєм-Левицьким).
►Пояснити лексичне значення виділеного слова (канделябр — свічник для кількох свічок або електричних ламп).
Скласти з ним речення, щоб воно виступало в ролі головного члена.
►Складні речення перебудувати у прості та назвати у
кожному простому реченні граматичну основу. З'ясувати спосіб вираження головних
членів речення.
►Із першого речення виписати словосполучення і зробити їх
синтаксичний розбір.
V.
Виконання системи завдань і вправ
Лінгвістичне
дослідження
►Прочитати текст. Визначити тип мовлення. Дібрати
заголовок. Порівняти із заголовками, дібраними однокласниками, найкращий — записати. Визначити вид тексту за емоційним забарвленням.
Який настрій створює він у читача?
Берег.
Але чий він? Добре, коли це Кавказ і свої люди. А якщо знову севастопольська
земля, яку зайняли фашисти? Що тоді? Стільки страждав він у морі, й потрапити
знову в лапи ворога? О ні! Тільки не це. Павло ще знайде в собі силу кинутись у
море і не датися до рук ворога живим. Невже його прибило назад до кримських
берегів? Носило по морю, носило і раптом назад. Ох, як йому важко! Як боляче
від усього цього! Що ж робити? Що? Не спи, капітане! Не спи! Уже земля близько.
Там берег... (За В. Кучером).
►Погрупувати речення й записати в такій послідовності: 1) означено-особові; 2)
узагальнено-особові;
3) безособові; 4)
називні.
Визначити в кожному реченні граматичну основу і пояснити, чим вона виражена.
► Виділені слова розібрати як
частину мови.
► Схарактеризувати речення за
метою висловлювання. Записати у таблицю приклади речень. Розказати, за якими
ознаками вони класифікуються.
Види
речень
За
метою висловлювання
розповідні
питальні спонукальні
За
емоційним забарвленням
неокличні
окличні
Творча
робота (за варіантами)
Скласти
й записати різні за метою висловлювання речення, у яких підметами були б подані
слова і словосполучення.
Варіант
1 — знайомий, багато школярів, шість восьмикласників, дві деревини, стадо кіз,
кожний із нас, один із хлопців, кілометрів з двадцять, служити.
Варіант
2 — багато сіна, мати з дитиною, три танкісти, дехто з відсутніх,
уповноважений, одна з учениць, сім хлопців, творити, метрів з тридцять.
►З'ясувати розділові знаки в реченнях.
►Зробити синтаксичний розбір одного речення (за вибором).
Вибіркове письмо
►Виписати спочатку речення зі складеним іменним присудком,
а потім — зі складеним дієслівним
присудком. Пояснити, як вони утворюються.
1. Ясне сонце почало підніматися десь далеко за лісом (Панас
Мирний). 2. Не той тепер Миргород,
Хорол-річка не та (77. Тичина). 3. Уранці в неділю Улянка взяла кошик і пішла наламати
кукурудзи (О. Донченко). 4. У льотчиків серце
несхитне й тверде (М. Бажан). 5. Усе більше сутеніло, став
накрапати дощ (О. Гончар). 6. Андрійко був повновидий,
ясноокий, кучерявий (Марко Вовчок). 7. Іван був дев'ятнадцятою дитиною в гуцульській
родині Палійчуків (М. Коцюбинський). 8. До чистої мети треба йти
чистою дорогою (Леся Українка). 9. Лише гуртом і пущі, і
пустині з піснями, з гуком можна перейти (М. Рильський). 10. Голос Маланчин ставав теплішим (М. Коцюбинський).
►Підкреслити другорядні члени речення і з'ясувати, чим
вони виражені.
►Зробити фонетичний розбір виділених слів.
Самостійна
робота з творчим завданням
►Переписати речення, розставляючи потрібні розділові
знаки. Підкреслити підмет і присудок у кожному реченні.
1.
Народи наші як брати (М. Познанська). 2. Наша сила сім'я єдина (Нар.
творчість). 3. Гласність, критика і самокритика гарантія здорового розвитку
суспільства (3 газети). 4. Найкраща насолода, найвища радість життя відчувати
себе потрібним і близьким людям (М. Горький). 5. Той день для нас як музика
крилата (В. Сосюра). 6. Праця творчість (П. Попович). 7. Батьківщина це труд і
свято (А. Костецький). 8. Березень повінь рожевого цвітіння (Б. Чалий).
► Скласти зв'язну розповідь на
тему «Тире між підметом і присудком». Приклади дібрати з художніх творів,
вивчених на уроках української літератури.
Ситуативне
завдання
► Уявити, що вам доручено
розмістити на сайті інформацію про відпочинок учнів вашої школи під час літніх
канікул (оздоровчі табори (шкільний та позашкільні), екскурсії, подорожі
цікавими місцями України, різноманітні поїздки тощо).
Скласти
й записати розповідь на тему «Плануємо літній відпочинок», використовуючи
неповні речення та різні типи односкладних.
Розвиток
мовних і мовленнєвих навичок учнів
► У поданому тексті знайти неповне
речення. З'ясувати роль таких речень у мовленні.
Я
спитавсь колись у батька:
—
Ви скажіть мені на щирість,
Що
найтяжче ранить серце?...
—
І почув:
—
Несправедливість.
(М.
Нагнибіда)
► Розпитати свого товариша по
парті про неповні речення, з'ясувавши, які ознаки вони мають, де вживаються і
з якою метою. Якою формою мовлення ви скористаєтеся?
VI.
Систематизація й узагальнення знань
Подумати
і дати відповіді на запитання
1.
Які ознаки має просте двоскладне речення? Навести приклади двоскладних речень.
6.
Назвати види обставин і навести приклади речень з їх використанням.
7.
Скласти речення з порівняльним зворотом і з'ясувати його роль у реченні.
VII.
Підсумок уроку
VIII.
Домашнє завдання
Скласти
розповідь у науковому стилі на тему «Просте неускладнене речення. Розділові
знаки в ньому». Схарактеризувати теоретичні відомості, одержані у восьмому
класі з цього розділу, з'ясувати їх роль та значення для розвитку мовлення
кожної людини.