Мета:
поглибити знання учнів про присудок як головний член речення, способи його
вираження; сформувати вміння виділяти присудки в двоскладному реченні,
визначати способи їх вираження; удосконалити вміння конструювати речення з
різними за способом вираження присудками; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвести учнів до осмислення
мовного етикету як культурного обличчя нації.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння фразеологізмів і крилатих висловів з різними способами
вираження в них простих присудків.
Культура
мовлення і стилістика: синонімія різних способів вираження простих присудків.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення
епіграфа уроку
Мовний
етикет — культурне обличчя нації.
Нар.
мудрість
III. Актуалізація
мотиваційних резервів учнів
Бесіда
за запитаннями
1.
Яке речення називається двоскладним? Навести приклади.
2.
Яку функцію в реченні виконують головні члени?
3.
Який головний член речення називається присудком? Як він пов'язується з підметом?
IV.
Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи
Робота
з опорною схемою «ЯК ПІДМЕТ ПОВ` ЯЗУЄТЬСЯ З ПРИСУДКОМ» (на дошці)
Розглянути
схему. З'ясувати, що вам відомо про присудок як головний член речення, а яка
інформація є новою.
► Дати повне визначення присудку,
скориставшись схемою.
Творче
спостереження з елементами аналізу
► Прочитати текст. Яке речення в
ньому є ключовим? Дібрати заголовок. Підготувати усний переказ висловлювання.
Етикет
українців вироблявся, витончувався впродовж тисячоліть. Окремі вислови
етноетикету сягають ще дохристиянського періоду і пов'язані з язичеською
обрядністю, звичаями, усталеними у слов'ян. Наприклад, жінка, перепрошуючи за
вимовлене в хаті недобре слово, говорила: «шануючи сонечко святе, і піч, і
стіл», а чоловік, утримуючись від лайки, промовляв: «сказав би, та піч у
хаті». Це пов'язано з давніми слов'янськими культами сонця, печі, стола.
Замінивши відкрите вогнище, якому в давнину поклонялися як опікунові дому,
очищаючій та живильній силі, піч стала уособленням сімейного добробуту й
охоронцем родинних таємниць. Люди вірили: якщо шанувати піч, вона дасть силу,
достаток, здоров'я (С. Богдан).
► Визначити головні члени речення.
Звернути увагу на присудки. Розподілити їх на прості та складені.
► З'ясувати, яка відмінність
етикету й етноетикету.
Дослідження
- відновлення
► Записати речення, ставлячи
дієслова у відповідній формі способу і часу. Підкреслити присудки.
1.
Слово «етикет» (примандрувати) у нашу мову з французької через посередництво
російської і польської. 2. Дотримуючись правил мовного етикету, ми передусім
(засвідчувати) свою вихованість, шану й уважність до співрозмовника. 3.
Частина формул мовного етикету поступово (архаїзуватися). 4. Мовний етикет (не
обмежуватися) тільки розмовно-побутовим стилем. 5. Особливості мовного етикету
(простежуватися) у виборі певних виразів і їх поєднанні. 6. Поряд із
функціональними стилями (виділятися) також стилі експресивні. 7. Навіть до
одного і того ж адресата залежно від стилю ми (звертатися) по-різному. 8.
Суттєво (впливати) на вибір етикетного виразу тональність спілкування. 9.
(Змінюватися) етикетна формула і залежно від статі співрозмовника (За С.
Богдан).
► Зробити висновок про вираження
простого присудка. Свої спостереження зіставити з теоретичним матеріалом
підручника.
Дослідження
- аналіз
► Виразно прочитати уривки з
поетичних творів. Звернути увагу на виділені присудки. З'ясувати, до простих
чи складених вони належать. 1. Білі акації будуть цвісти в місячні ночі жагучі;
промінь морями
заллє
золотий річку, і верби, і кручі... (В. Сосюра). 2. Будуть тебе кликать у сади
зелені хлопців чорночубих диво-наречені (В. Симоненко).
3.
Усі, хто про безсмертя мріє, хай схиляться до споришу (М. Руденко).
4.
Буду згадувать серця пожари, як на гору до неї я йшов (В. Сосюра).
5.
І нехай пливе за роком рік, буду, мамо горда і вродлива, з тебе дивуватися
повік (В. Симоненко). 6. Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю!
(В. Симоненко). 7. Будуть крани водою шуміти. Будуть клумби широкі цвісти (Г.
Чубач).
Коментар
учителя. Присудок, виражений дієсловом складеної форми майбутнього часу,
належить до простих. Наприклад: Будуть солодко віять минулим білі яблуні в
нашім саду (В. Сосюра). Порівняйте: Солодко віятимуть минулим білі яблуні в
нашім саду.
Творче
конструювання (робота в парах)
Установити
відповідність між фразеологізмами й синонімічними до них дієсловами. За зразком
скласти пари речень так, щоб у ролі простих присудків уживалися: а)
фразеологізми; б) синонімічні до них дієслова. Підкреслити головні члени
речення.
Зразок.
Він поставив на кін усе. — Він ризикував усім.
1
Припасти оком.
А
Посміхатися.
2
Робити вигляд.
Б
Завмирати.
3
Скалити зуби.
В
Задивитися.
4
Скребти голову.
Г
Мовчати.
5
Вростати в землю.
Д
Набридати.
6
Валяти дурня.
Е
Прикидатися.
7
Набрати води в рот.
Ж Байдикувати.
Вибіркова
робота на основі тексту
► Прочитати. Визначити тип
мовлення. Дібрати заголовок, що виражав би основну думку. Виписати прості
присудки. Указати на спосіб їх вираження.
Я
пригадую, з яким особливим нетерпінням чекав, коли прилетять лелеки до нашого
села. І була якась особлива радість зустрічі із цими птахами: вони всідалися на
старій клуні і, закинувши голову до неба, розсипалися клекотом. Разом із ними
приходила весна, земля прокидалася й виповнювалася знову безліччю істот: жаби
кумкали, жайворонки вимірювали піснями височінь неба, бджоли стрімко проносилися
над головою, а джмелі особливо довірливо щось проказували до розцвіченої
синенької кропивки. Який багатий світ! Спориш зворушливо зеленів
дрібнесенькими листочками, червонясті язички кінського щавлю ловили тепле
проміння, а на оболоні, залитій водою, походжали на певній відстані один від
одного, поважно переставляючи ноги, лелеки (За П. Мовчаном).
► Дослідити, чи всі присудки в
тексті належать до простих. Навести приклади складених присудків.
V.
Підсумок уроку
VI.
Домашнє завдання
Записати
5—6 народних висловів про роль людини в суспільстві. Виділити граматичні
основи, схарактеризувати підмети і присудки.