Мета:
допомогти учням усвідомити ідейно-тематичне багатство твору письменниці, його
новаторство; викликати інтерес, спонукати до читання; розвивати навички
самостійного добору літератури для читання, вміння її оцінювати з естетичної та
літературознавчої точки зору, висловлювати власні думки з приводу прочитаного;
виховувати любов до літератури, естетичний смак.
Обладнання:
портрет письменниці, виставка її творів, ілюстрації до них, краєвиди Буковини
Теорія
літератури: проза, модернізм.
- ХІД УРОКУ -
I.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне
слово вчителя.
М.
Старицький назвав О. Кобилянську, з творчістю якої ми продовжуємо знайомитися,
«пишною трояндою в саду української літератури». І це справді так. Адже вона
однією з перших спробувала зазирнути в таємничі куточки людської душі й
пояснити непояснюване. Недаремно ж кажуть, що у світі багато загадок, але
найбільша таємниця — це сама людина.
II.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Завдання
учням.
1)
Сформулюйте в тезах чинники, що вплинули на формування таланту й світогляду О.
Кобилянської.
Орієнтовні
відповіді
— Батьківське виховання в
дусі поваги до української культури, мови.
— Материн аристократизм духу, любов до музики.
— Захоплення світовою літературою, знання кількох мов.
— Самотність, брак культурного оточення, схильність до самозаглиблення,
самоаналізу.
— Пильне спостереження за життєвими явищами.
— Любов до природи.
— Емоційність, вразливість, тонкий естетичний смак.
2) Назвіть друзів письменниці — митців,
громадських діячів, які мали вплив на О. Кобилянську, її переконання.
3) Розкажіть про факт біографії письменниці, який вас
вразив, запам'ятався найбільше.
4) Поділіться враженнями про самостійно прочитані твори О.
Кобилянської, стисло перекажіть та прокоментуйте, проаналізуйте їх.
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
За
всіх часів питання власності на землю стояло гостро. Адже земля була
годувальницею, розрадою і разом із тим великим клопотом кожного селянина.
Заради землі йшли на подвиги та на злочини, через неї віками ворогували.
Здобута кров'ю, вона не приносила щастя, адже за злочин рано чи пізно настає
покарання — фізичне,
моральне чи духовне. Пригадайте біблійну історію про Авеля та Каїна. О.
Кобилянська жила в такому краї, де землі через гористість було обмаль, тому
вона мала особливу цінність. Про непрості стосунки людини й землі, людей одне з
одним, про темні інстинкти в людських душах розповідається в повісті письменниці
«Земля».
І.
Франко в
статті «Влада землі в сучасному романі» писав: «Хочу говорити про одне з
найцікавіших явищ сучасної європейської літератури — про
відтворення в ній... влади землі над людиною. В повістевій літературі ця тема
викликала появу декількох творів першорядного значення,— а це найкращий доказ
того, що тема ця жива та пекуча, що порушує вона глибину суспільних і загальнолюдських
інтересів».
Серед
«творів першорядного значення», безперечно, і повість О. Кобилянської «Земля»,
яка, на відміну від прози подібної тематики в європейській літературі (Е. Золя
«Земля», Г. Успенський «Влада землі», О. де Бальзак «Селяни», В. Реймонт
«Селяни», В. Поленц трилогія «Сільський священик», «Селяни», «Могильник» та
ін.) була не «байдужою», «об'єктивною» оповіддю, а твором, сповненим уваги до
душевних переживань, поривань та шукань людини.
2. Повідомлення учня.
(Або
розповідь учителя чи самостійна робота з підручником про життєву основу твору
О. Кобилянської «Земля», історію створення повісті.)
Димка.
Прототипи «Землі»
Майже
рік у рік влітку О. Кобилянська з родиною виїжджала в село Димку (тепер
Глибочицький район Чернівецької області). Перший українець цього села, який
оселився тут, був товариш славетного отамана опришків Довбуша на ім'я Михайло.
Він прийшов сюди з дружиною, збудував халупу біля потоку, маленький млин і жив
як мірошник. Дід О. Кобилянської по матері Йосип Вернер придбав по сусідству
шматок землі і викопав став. Село Димка стало рідним селом О. Кобилянської,
майже впродовж усього життя вона була з ним зв'язана, як і з його жителями,
тут черпала творче натхнення, чимало мешканців села стали прототипами її
творів. Особливо дружили Кобилянські з родиною Жижіянів (Федорчуків за повістю
«Земля»). Восени 1894 року в цій сім'ї сталася трагедія: Сава вбив свого
брата Михайла. Батько письменниці доклав багато зусиль, щоб сім'я Жижіянів не
втратила й другого сина. Глибоко переживала письменниця трагедію цієї родини.
Пишучи ж «Землю», вона не раз запрошувала до розмови Костянтина (в повісті
Івоніку) і Саву. Довго бесідували при такій нагоді. Отак прототипи ставали
начебто співавторами повісті.
Сава
Жижіян після скоєного злочину не міг затриматися на рідній землі. Він виїхав у
Канаду ще перед Першою світовою війною і жив там. Сам Сава знав про книгу
«Земля», але ніколи не зізнавався, що він один із її прототипів. Працював у
Канаді сезонним робітником. Незабаром захворів, а 1934 року
помер. Син його повернувся на батьківщину. Жінка Савина Маріуца (прототип
Рахіри) із Савою розійшлася і вийшла заміж удруге. Померла 1949 року в
селі Димці.
Востаннє
О. Кобилянська була в Димці 1935 року. Внаслідок другого паралічу вона втратила
можливість ходити. Багато селян та селянок Димки відвідували Кобилянську в
Чернівцях, при одному столі їли з нею і ночували в її домі. Взагалі письменниця
завжди цікавилася селянським життям. Живучи в Чернівцях, любила підходити до
селян, які приїжджали сюди в ярмаркові дні, розпитувала про їхні справи, а
деяких, більш говірких, запрошувала до себе під приводом, щоб вони, коли
будуть знову в місті, приносили їй чи сир, чи сметану. Так зав'язувалася дружба
між селянками й письменницею. Деякі з цих жінок ставали героїнями її творів,
наприклад, жінки із села Раранче стали героїнями її «Вовчихи».
Поклонник
«Землі»
Після
надрукування «Землі» О. Кобилянська одержала листа від якогось багатого
землевласника, який запропонував їй свою руку й серце. Він висловив
переконання, що жінка, яка так глибоко відчуває людські трагедії, зуміє глибоко
любити. Кобилянська відповіла, що він помиляється: авторка «Землі» навряд чи
може любити тих, хто загарбав собі селянську землю.
(За
В. Шевчуком)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
Гра
«Розшифруй вислів».
•
Прочитайте висловлювання Д. Павличка про героїв творів О. Кобилянської та
прокоментуйте його.
(«Навіть
переможені героїні Кобилянської лишають враження сильніших людей, ніж їхні
переможці».)
VI.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна
вправа «Займи й обґрунтуй позицію».
Чи
важливою для нас, людей XXI століття, є проблема власності на землю?
Так
Деякою
мірою
Ні
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вміти
характеризувати творчість О. Кобилянської, модернізм письменниці. Прочитати
третину повісті «Земля», навчитися коментувати її. |