Т  И  Н  Е  Й  Д  Ж  Е  Р  Ы

Для тех, кто учится и учит


Главная Мой профиль Выход                      Вы вошли как Гость | Группа "Гости" | RSS
Понедельник, 29.04.2024, 18:57:47
» МЕНЮ САЙТА
» ОТКРЫТЫЙ УРОК

 РУССКИЙ ЯЗЫК

РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА

НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА

УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ

УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА

МАТЕМАТИКА

ИСТОРИЯ

ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ

БИОЛОГИЯ

ГЕОГРАФИЯ

ФИЗИКА

АСТРОНОМИЯ

ИНФОРМАТИКА

ХИМИЯ

ОБЖ

ЭКОНОМИКА

ЭКОЛОГИЯ

ФИЗКУЛЬТУРА

ТЕХНОЛОГИЯ

МХК

МУЗЫКА

ИЗО

ПСИХОЛОГИЯ

КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО

ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА

АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ

» РУССКИЙ ЯЗЫК
МОНИТОРИНГ КАЧЕСТВА ЗНАНИЙ. 5 КЛАСС

ОРФОЭПИЯ

ЧАСТИ РЕЧИ


ТЕСТЫ В ФОРМАТЕ ОГЭ.
   5 КЛАСС


ПУНКТУАЦИЯ В ЗАДАНИЯХ И
  ОТВЕТАХ


САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ
  РАБОТЫ.10 КЛАСС


КРОССВОРДЫ ПО РУССКОМУ
  ЯЗЫКУ
» ЛИТЕРАТУРА
ВЕЛИЧАЙШИЕ КНИГИ ВСЕХ
  ВРЕМЕН И НАРОДОВ


КОРИФЕИ ЛИТЕРАТУРЫ

ЛИТЕРАТУРА В СХЕМАХ И
  ТАБЛИЦАХ


ТЕСТЫ ПО ЛИТЕРАТУРЕ

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ МИФЫ И
  ЛЕГЕНДЫ


КРОССВОРДЫ ПО ЛИТЕРАТУРЕ
» ИСТОРИЯ
» АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ.
  РАЗГОВОРНЫЕ ТЕМЫ


САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ РАБОТЫ
  ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


ТЕСТЫ ПО ГРАММАТИКЕ
  АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА


ТЕМАТИЧЕСКИЙ КОНТРОЛЬ.
  9 КЛАСС


ПОДГОТОВКА К ЕГЭ ПО
  АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


КРОССВОРДЫ ПО
  АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ
» МАТЕМАТИКА - ЦАРИЦА НАУК
» БИОЛОГИЯ
» ГЕОГРАФИЯ
» ФИЗИКА
» Категории раздела
РУССКИЙ ЯЗЫК [380]
УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК [255]
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ [471]
РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА [699]
УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА [264]
ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА [190]
МАТЕМАТИКА [307]
ИСТОРИЯ [318]
ФИЗИКА [233]
БИОЛОГИЯ [341]
ХИМИЯ [262]
ГЕОГРАФИЯ [180]
АСТРОНОМИЯ [57]
ИНФОРМАТИКА [214]
О Б Ж [195]
ЭКОНОМИКА [98]
ЭКОЛОГИЯ [146]
ФИЗКУЛЬТУРА [257]
МУЗЫКА [172]
ИЗО [191]
НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА [638]
ТЕХНОЛОГИЯ [197]
ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА [371]
КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО [206]
АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ [134]
ПСИХОЛОГИЯ [69]
МХК [74]
ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ [65]

Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова. Повторення та узагальнення теми «Дієприкметник»
26.09.2009, 11:54:39

Мета: повторити, узагальнити й систематизувати вивчене про

          дієприкметник; навчитися виконувати морфологічний розбір 

          дієприкметника; розвивати логічне мислення, вміння оперувати 

          лінгвістичними термінами; виховувати потребу пізнавати мовні

          глибини.

Обладнання:  дидактичний матеріал, картки з схемою морфологічного

розбору прикметника, дієслова і дієприкметника, компютер, сигнальні

          картки «Світлофор».

Тип уроку: систематизація і узагальнення вивченого (урок-програма передач)

Не все одразу дається, а потроху та помалу,

      то зробиш користі чимало.

Народна мудрість

ХІД УРОКУ

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1.Слово вчителя

         Епіграфом до уроку пропоную обрати народне прислівя : « Не все одразу дається, а потроху та помалу, то зробиш користі чимало».

         Сьогодні я запрошую вас скористатися вашим життєвим досвідом і уявити себе в ролі працівників телебачення.

         Як сумлінні журналісти давайте візьмемо ручки і запишемо тему нашого уроку.

 

II.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

         Телекомпанія «Дієприкметник» працює в прямому ефірі.

Сьогодні ми  узагальнимо знання про дієприкметник; навчимося робити морфологічний розбір дієприкметника; розвиватимемо логічне мислення, вміння оперувати  лінгвістичними термінами

         Сподіваюся, що кожен виявить глибокі знання, потроху та помалу зробить користі чимало.

 МОТИВАЦІЯ.

 

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З РОЗКЛАДОМ- ТЕЛЕПЕРЕДАЧ

1. «Актуальне інтервю».

2. «Наш родовід».

3. «Великі українці».

4. «Будьмо здорові».

5.  Реклама.

5. Новини.

6. «Від А до Я»

 

 

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Рольова гра «Актуальне інтерв’ю».

Один учень виконує роль кореспондента інші відповідають на запитання.

         В ефірі програма «Актуальне інтервю». На прямому зв'язку наш власний кореспондент      (прізвище учня). Він зясує, як школярі вивчили теоретичний матеріал.

Орієнтовні запитання:

·        Що називається дієприкметником?

·        Що спільного у дієприкметника і прикметника?

·        Що називається дієприкметниковим зворотом?

·        Коли дієприкметниковий зворот виділяється комами?

·        Коли дієприкметниковий зворот комами не виділяється?

·        Коли не з дієприкметниками пишеться разом?

·        Коли не з дієприкметниками пишеться окремо?

·        Які суфікси мають дієприкметники активного стану?

Висновок. Респонденти  показали, що теоретичний матеріал засвоїли добре. Для телеканалу «Дієприкметник» (прізвище учня).

 

2.     «Наш родовід»

Колись в українців було звичаєве правило, що зобов’язувало кожного

знати свій рід до сьомого коліна.

Перше коліно – я.

Друге – батько й мати.

У третьому – 2 бабусі і 2 дідусі.

У четвертому – 4 прадіди і 4 прабабці.

У пятому – 8 прапрадідів і 8 прапрабабусь.

У шостому – 16 пращурів і 16 пращурок.

У сьомому коліні ми нараховуємо 32 прапращури і стільки ж  прапращурок.

         Побіжно зауважимо, що рівно 32 зуби має доросла людина. Отже, на дереві твого роду 32 гілки материнських і 32 – батьківських. Разом – 64.

         Це число в міфології знаменує Всесвіт. Людину, яка не знала своїх предків, не шанували. Аби цього не сталося, батьки, матері, діди та бабусі ще змалечку прилучали нащадків до вивчення своєї родословної.

·       Від кого веде рід дієприкметник?

А) Морфологічний розбір прикметника і дієслова.

·       Що спільного у дієприкметника з прикметником?

·       Що спільного у дієприкметника з дієсловом?

 

Б) Підбір спільнокореневих слів родич, родина, родити, родовитий, народжений, родичання, родичівство…

         Є достатні підстави вважати, що всі наведені слова та багато інших, похідних від них, мають безпосереднє відношення до давнього язичеського бога Рода. Род, за віруванням наших предків, управляв небом, грозою, хмарами, і від нього начебто залежав урожай хліборобів (недарма слово «урод» в східнословянських мовах має значення «урожай»).

         З іменем Рода вчені повязують і назву стародавнього міста Родня (у н.ч. – Родень).

 

В) Фразеологізм   Ні роду ні племені-абсолютно одинокий.

Синоніми: ні роду ні плоду;  ні кола ні двора.

Одного роду, одного плоду-хтось дуже схожий на когось зовнішністю, звичками та ін.

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

 

3.     «Великі українці»

А) У поданому тексті знайдіть і підкресліть дієприкметники.

Іван Піддубний, родом з Красенівки Чорнобаївського району, за свою

карєру так  ні разу і не був покладений на лопатки.

         Він став першим радянським спортсменом, який відвідав Сполучені Штати. Виступи в Нью-Йорку принесли славу. Піддубному був присвоєний

титул чемпіона Америки. Лукаві організатори, прагнучи зберегти українського силача, уклали контракт так, що зароблені гроші із банку міг отримати лише громадянин США. Але Іван не спокусився на півмільйона доларів і повернувся на Батьківщину без долара в кишені.

         Завойовані на чемпіонатах медалі (а важили вони два пуди) зберігав у спеціальній скрині. У паспорті Піддубним власноруч була перекреслена національність «русский» і написано «українець». Похований І.Піддубний у Єйську Краснодарського краю Російської Федерації,де жив останні роки у великій скруті.

Б) Підкресліть дієприкметникові звороти, розставте розділові знаки.

1. Загартований важкою працею на полі, Іван з дитинства був міцним хлопцем.

2. Боїв, проведених Піддубним ,було більше двох тисяч.

3. Він, жодного разу не поборений, на борцівський килим виходив до сімдесяти років.

4. Антропометричні дані, зафіксовані медичною комісією у 1900 році, борець мав такі : вага- 118 кг.,зріст-184 см., об’єм шиї- 60 см., об’єм грудей-137см., обхват біцепса- 44 см.

                   Для порівняння параметри Василя Вірастюка, володаря звання «Найсильніша людина світу-2004р,2007р»: вага-145кг.,зріст- 191см.,об’єм шиї-49см., об’єм грудей-142см., об’єм біцепса- 49см..Але і важить Вірастюк на 27 кг. більше.

 

Антропометрія – один з основних методів дослідження, що базується на вимірюванні частин людського тіла.

4.     «Будьмо здорові» (Фізкультхвилинка)

28 листопада 2008 р.голова Черкаської обласної державної адміністрації  О.Черевко видав розпорядження №353 «Про запровадження у трудових колективах виробничої гімнастики у режимі робочого дня».    Черкаській ОДТРК «Рось» та обласному радіо належить забезпечити трансляцію виконання комплексу гімнастичних вправ для різних категорій працівників.

Підняти імунітет допоможе масаж.

         Тричі на день кінчиком вказівного пальця робіть 9 колових рухів за годинниковою стрілкою і стільки ж проти неї, злегка натискуючи на потрібні зони шкіри.

         Вони розташовані:

у центрі лоба на межі волосся;

посередині перенісся;

біля внутрішніх країв брів;

біля крил носа;

біля основи хрящового виступу, який прикриває зовнішній слуховий прохід;

в ямці, що прощупується під мочкою вуха;

на середній лінії потиличної ямки на палець вище межі росту волосся.

         Парні точки масажуйте обома руками.

        

5.     Реклама. (Диктант «Дружба». У всіх зошитах все повинно бути

однаково, окрім почерку. Учні в четвірках пояснюють одне одному правопис слів, роблять рекламу орфограмі.)

несформований організм,      питання досі не зясовані,   твір не написаний,

недомальована картина,     не вигадана, а правдива історія.

 

6.     Новини

Людство здавна прагнуло скоротити зусилля на вивчення іноземної мови. Наприклад, ще кілька десятиліть тому популярною була гіпнопедія.

 

         Гіпнопедія (від гр.hypnos – сон +  pedeia- утворення) методика викладання у сні шляхом напівсвідомого сприйняття людиною, яка спить, записаного на магнітофонну плівку навчального матеріалу.

 

         Але пізніше виявилося, що «сонні уроки» цілком спроможні викликати серйозні порушення психіки.

         У Фінляндії влада містечка Рійхімякі запропонувала місцевим мешканцям дуже оригінальну форму опанування чужих мов: щодня , добираючись електропотягом до Гельсінкі на роботу, пасажири протягом сорока хвилин проходять курси іноземних мов, які їм читають в одному з вагонів. Охочих вивчити мову в такий спосіб є багато, попри те що електричка виходить о шостій годині.

         Міський голова С. Одарич запропонував ввести у черкаському транспорті рубрику «Вчимося культури мови». Підготуймо її.

 

Неправильно                                        Правильно

змарнівший                                         змарнілий

прогнивший                                        прогнилий

постарівший                                      постарілий

зробивший                                          той, що зробив

написавший                                       той, що написав

        

 

 

7. «Від А до Я»

Зробити синтаксичний розбір речення. Розібрати дієприкметник за схемою.

         Стоять налиті сонцем дні.

Налиті - дієприкм., налитий, пасив., док.вид, мин.ч.,множ.,Н.в.,означ.

 

V. ПІДСУМКИ.

         Дійшов до кінця наш урок. Він показав, як кожен із вас засвоїв теоретичний матеріал, як навчився використовувати здобуті знання у практичних вправах. Нехай завжди для вас у навчанні будуть настановою слова Д.Білоуса:

Просим учнів, до зубріння звичних:

Ви не бійтесь правил граматичних.

Є у кожного до мови хист,-

Не зубріть, а розумійте зміст.

 

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

 Програма передач на завтра.

(У підручнику М. Пентилюк)

Вправа 241 (1,2 рівень, за бажанням 3-й рівень)

 

        

З’ясування емоційного стану («Світлофор»)

Отже, закінчив свою роботу канал «Дієприкметник». 24 грудня він востаннє вийде в ефір. Покажіть, діти, яку кнопку на пульті ви натиснете наступного уроку.

Зелена кнопка означає, що матеріал ви засвоїли на високому рівні і думаєте, що контрольну роботу зможете виконати без проблем.

Жовта кнопка означає, що тема вам загалом зрозуміла, але необхідно ще попрацювати над нею.

Червона кнопка означає, що матеріал вам здається ще не зовсім зрозумілим і ви потребуєте допомоги.

Категория: УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК | Добавил: tineydgers | Теги: для вчителя, українська мова, скачати безкоштовно, урок украинского языка, конспект уроку, грамотність, Урок української мови, відкритий урок
Просмотров: 3833 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 2.7/3
» Поиск
» АСТРОНОМИЯ

УДИВИТЕЛЬНАЯ
  АСТРОНОМИЯ


ЗАГАДОЧНАЯ СОЛНЕЧНАЯ
  СИСТЕМА


АСТРОНОМИЯ В ВОПРОСАХ И
  ОТВЕТАХ


УДИВИТЕЛЬНАЯ
  КОСМОЛОГИЯ


КРОССВОРДЫ ПО АСТРОНОМИИ

» ИНФОРМАТИКА

ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ
  ИНФОРМАТИКА


К УРОКАМ
  ИНФОРМАТИКИ


СПРАВОЧНИК ПО
  ИНФОРМАТИКЕ


ТЕСТЫ ПО ИНФОРМАТИКЕ

КРОССВОРДЫ ПО
  ИНФОРМАТИКЕ

» ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ

РАБОЧИЕ МАТЕРИАЛЫ К
  УРОКАМ В 7 КЛАССЕ


ТЕСТЫ. 9 КЛАСС

САМОСТОЯТЕЛЬНЫЕ
  РАБОТЫ. 9 КЛАСС


КОНТРОЛЬНЫЕ РАБОТЫ В
  ФОРМАТЕ ЕГЭ


ШКОЛЬНЫЕ ОЛИМПИАДЫ
   ПО ОБЩЕСТВОВЕДЕНИЮ

» ХИМИЯ
» ОБЖ

ЧТО ДЕЛАТЬ ЕСЛИ ...

РЕКОРДЫ СТИХИИ

РАБОЧИЕ МАТЕРИАЛЫ К
  УРОКАМ ОБЖ В 11 КЛАССЕ


ПРОВЕРОЧНЫЕ РАБОТЫ ПО
  ОБЖ


ТЕСТЫ ПО ОБЖ. 10-11 КЛАССЫ

КРОССВОРДЫ ПО ОБЖ

» МХК И ИЗО

СОВРЕМЕННАЯ
  ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ИСКУССТВА


ВЕЛИКИЕ ТЕАТРЫ МИРА

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ
  ПАМЯТНИКИ


МУЗЕЕВ МИРА

ВЕЛИКИЕ СОКРОВИЩА МИРА

СОКРОВИЩА РОССИИ

ИЗО-СТУДИЯ

КРОССВОРДЫ ПО МХК

» ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ

ЕСТЕСТВОЗНАНИЕ. БАЗОВЫЙ
  УРОВЕНЬ. 10 КЛАСС


УДИВИТЕЛЬНАЯ ИСТОРИЯ
  ЗЕМЛИ


ИСТОРИЯ ОСВОЕНИЯ ЗЕМЛИ

ВЕЛИЧАЙШИЕ
  АРХЕОЛОГИЧЕСКИЕ ОТКРЫТИЯ


УДИВИТЕЛЬНЫЕ ОТКРЫТИЯ
  УЧЕНЫХ


РАЗВИВАЮШИЕ ЭКСПЕРИМЕНТЫ
  И ОПЫТЫ ПО
  ЕСТЕСТВОЗНАНИЮ


САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ
  НОБЕЛЕВСКИЕ ЛАУРЕАТЫ

» ГОТОВЫЕ СОЧИНЕНИЯ

РУССКИЙ ЯЗЫК

РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА
  (на русск.яз.)


УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА

ПРИКОЛЫ ИЗ СОЧИНЕНИЙ

» ПАТРИОТИЧЕСКОЕ ВОСПИТАНИЕ
» УЧИТЕЛЬСКАЯ
» МОСКВОВЕДЕНИЕ ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ

ЗНАКОМИМСЯ С МОСКВОЙ

СТАРАЯ ЛЕГЕНДА О
  МОСКОВИИ


ПРОГУЛКИ ПО
  ДОПЕТРОВСКОЙ МОСКВЕ


МОСКОВСКИЙ КРЕМЛЬ

БУЛЬВАРНОЕ КОЛЬЦО

» ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ОБО ВСЕМ НА СВЕТЕ
» ПОЗНАВАТЕЛЬНО И ЗАНИМАТЕЛЬНО

ДИКОВИНКИ СО ВСЕГО МИРА

УДИВИТЕЛЬНАЯ ЛОГИКА

ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ
  ПСИХОЛОГИЯ


МИНЕРАЛЫ И ДРАГОЦЕННЫЕ
  КАМНИ


УДИВИТЕЛЬНАЯ АРХЕОЛОГИЯ

ДИВНАЯ ПАЛЕОНТОЛОГИЯ

» БЕСЕДА ПО ДУШАМ С ТИНЕЙДЖЕРАМИ

МЕЖДУ НАМИ ДЕВОЧКАМИ

МЕЖДУ НАМИ МАЛЬЧИКАМИ

НАС ЖДЕТ ЭКЗАМЕН

» Статистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0
» Вход на сайт

» Друзья сайта
Copyright MyCorp © 2024 Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru Каталог сайтов и статей iLinks.RU Каталог сайтов Bi0