Мета: розширити і уточнити знання учнів
про різноманітність природи. Формувати в учнів поняття «природа», «жива і
нежива природа», розвивати вміння спостерігати за об’єктами природи;
вчити відрізняти предмети природи від речей, виготовлених людиною;
виховувати дбайливе ставлення до природи, речей, створених
людиною.
Обладнання: ілюстрації картин з пейзажами,
вислів про природу, малюнки з зображенням живої та
неживої природи
Хід уроку:
І.
Організація класу.
ІІ.
Фенологічні спостереження.
1.
Вправа «Погода».
- Який
сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий?
- Яке
небо?
- Які
опади?
- Який
вітер?
- Яка
температура повітря?
- Що
змінилось порівняно з минулим тижнем?
ІІІ.
Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди.
- Послухайте вірш поета П. Сиченка і скажіть, з
яким проханням звертається до нас поет.
Вмійте
природу любити.
Вам у
походи ходити
І
мандрувать, любі діти.
Вмійте
ж природу любити,
Кожній
стеблинці радіти.
В
полі, у лісі, над яром –
Квіти,
дерева і трави…
Цвіту
не рви задаром,
Гілки
не втни для забави!
Оберігайте
ж повсюди
Шлях і
стежиночку в гаї,
Все те
окрасою буде
Нашого
рідного краю.
- Як ви розумієте слова: «Вмійте природу любити»?
- Що
таке природа?
-
Подивіться у вікно і назвіть те, що ви бачите.
- Те,
що оточує людину і не зроблене її руками, - природа. Сонце, небо, вітер,
земля, повітря, рослини, тварини – все це природа. Людина – також
частина природи.
2. Робота з підручником. (с.46-47)
Учитель
читає текст, учні називають предметні малюнки у кожному ряді.
- За якою ознакою художник згрупував малюнки?
а). Вправа «Мікрофон»
- Продовжте перелік, розпочатий художником на другому
малюнку.
( Діти
називають те, що створене руками людини: будинки,
машини, меблі, шкільне приладдя тощо)
3. Продовження розповіді.
- Природа дає все необхідне для життя людини: їжу,
воду, повітря, будівельні матеріали. Вона є джерелом натхнення для
письменників, композиторів, художників, які присвятили їй чимало
художніх творів. (Вчитель звертає увагу на репродукції
картин). Природу називають ненькою. Всі ми - діти природи.
Умовно природу поділяють на живу і неживу.
Нежива природа – це Сонце, Місяць, Земля, повітря, вода,
небо тощо.
Жива природа – рослини, тварини, людина, бо вони
народжуються, живляться, ростуть, дихають, відмирають.
- Чи може існувати жива природа без
неживої? Чому?
б). Гра «Малюнки з виставки».
Завдання:
розташувати малюнки, що є на дошці, відповідно до написаних слів: жива і нежива.
Спочатку
вибрати об’єкти живої природи, використовуючи технологію методу «Прес».
а). «Я
вважаю…»
б).
«…тому, що…».
4. Продовження роботи з підручником.
а).
Відповіді на запитання.
- До якої природи належать каштан, калина, соняшник,
осока? Чому?
- До якої природи належать вовк, лелека, кінь, жаба,
комар? Чому?
- Хлопчик, дівчинка, космонавт, лікар, шахтар – до
якої природи вони належать? Чому?
б).
Робота за малюнками.
- Розгляньте малюнки. Скажіть, що належить до природи,
а що – ні.
- До якої природи належать місяць, зорі, веселка, дощ?
в).
Робота за табличкою
- Розгляньте малюнки.
- Назвіть предмети, які належать до живої природи. А
що зроблено людиною?
- Чим схожий метелик і сніжинка? Чим відрізняються?
5. Розв’язування логічних завдань « Що зайве? Чому?»
Ø Небо, Місяць, вода, зорі,
пісок, карта.
Ø Дуб, камінь, Сонце,
повітря.
Ø Вітер, річка, білка,
веселка, дощ.
Ø Вовк, лисиця, лікар, чашка,
комар.
Фізкультхвилинка.
Встало
вранці ясне сонце,
Зазирнуло
у віконце.
Ми до
нього потяглися,
За
промінчики взялися.
Будем
дружно присідати,
Сонечко
розвеселяти:
Встали
– сіли, встали – сіли,
Бачте,
як розвеселили.
Стало
сонце танцювати,
нас до
танцю припрошати,
Нумо
разом, нумо всі
Потанцюймо
по росі.
IV.Закріплення
вивченого матеріалу.
1. Робота в зошиті. (с.25-26)
2. Відгадування загадок.
До якої
природи належать слова – відгадки?
o Рукавом махнув –
дерево зігнув.
Що це?
(Вітер)
o Весною зацвіла,
влітку загоріла,
червоні коралі
восени наділа.
( Калина)
o Синя стрічка блищіть,
щось тихенько
гомонить.
І біжить собі,
біжить,
не зупиниться на
мить.
(Річка)
o Сама мала, шубка пухка,
з гілки на гілку
стрибає,
шишки, горішки
збирає.
(Білка)
o Над лісами,
над рікою,
кольоровий міст горою.
(Веселка)
o Лиш торкнись до колючок –
він згортається в
клубок.
Не вгадаєте ніяк?
Підказати? Це…
(Їжак)
V.Підсумок
уроку.
1. - Що таке природа?
- Що
належить до неживої природи?
- Що
належить до живої природи?
- Чим
жива природа відрізняється від неживої?
- До
якої природи належить людина?
- Що
належить до предметів, створених руками людини?
- Як
потрібно ставитися до природи?
- Як
необхідно ставитися до речей, створених людиною?
2. Робота в групах.
Гра «
Розгубилися слова»
- Діти, впродовж уроку ви здобули нові
знання про природу і про речі, що створені людьми. А тепер у групах
складіть речення ,як потрібно ставитися до природи та речей, створених
людьми. ( Речення на окремих аркушах на дошці).
Ø Берегти
природу. Потрібно
Ø Людей.
працю Шануй
Висновок: Треба шанувати природу
і речі, створені людиною. |