Мета: навчати виразно читати, аналізувати
сюжет твору, давати характеристику дійовим особам твору: розвивати зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; вчити
захоплюватися красою природи
Обладнання: таблиці для розчитування; тематичні
словники; ілюстрації по темі; запис на дошці; робочі зошити, таблиця
«Азбука настрою».
Матеріал до уроку: В. Струтинський «Жива казка».
Хід уроку
І.Організація класу
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось - не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко, в лад відповідати.
ІІ. Розчитування. Артикуляційні вправи.
Урок
почнемо з розчитування, щоб язичок був слухняним.
1. Читання складів зі складової таблиці.
2. Гра « Річечка слів»
3. Гра « Квітка»
4. Читання скоромовки в різному темпі та з різною
інтонацією.
Рибка плаває, гуляє.
Рак на неї поглядає.
Молодці!
Ви добре попрацювали. Язичок став слухняним.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Читання
вірша Т. Коломієць « Задзвонив синенький дзвоник».
ІV.
Опрацювання твору В. Струтинського « Жива казка».
1.Бесіда
-Ви знаєте багато казок, умієте добре читати. А чи можете
побачити живу казку, диво навколо себе? Чи можете
уявити розмову коника і дзвіночка? Почути пісеньку річки, розмову
рибок? А зараз послухайте, які незвичайні
події вдалося побачити одному хлопчику на березі звичайної річки.
2. Читання казки вчителем.
-У яку пору року хлопчик міг спостерігати описане у творі?
- Що сподобалось у творі?
Чому?
3. Словникова робота.
-
Перевірте, чи зможете ви правильно прочитати слова з першого разу.
(Придивляється,
прислухається, настовбурчивши, зааплодували, булькнуло, навшпиньки,
товариство, прозорокрилі, гойдаючись).
- Які слова було легше читати? Чому?
- Прочитайте їх із сусідом по парті
напівголосно « луною».
Хвилинка відпочинку
4.Повторне читання твору учнями.
- Яку пораду дав дідусь? Чи дотримався її хлопчик?
5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Прочитайте пораду дідуся. Як ви думаєте, чому він так казав? Як ви розумієте вислів: « Ходи ..., як ходить сонечко »?
- Прочитайте, як поводився Сергійко на березі річки. Чи
виконав пораду дідуся?
- Кого спочатку побачив хлопчик? Прочитайте опис
краснопірки.
-
Прочитайте опис окуня, який гнався за рибкою.
- Хто спостерігав за ними, крім Сергійка?
- Як раділи за краснопірку жабка і коник?
- Кого ще зустрів Сергійко біля річки?
- На
що схожий листочок лілії, який допоміг краснопірці? А прозорокрила
бабка?
6. Робота з ілюстрацією підручника.
- Який
епізод зображено на малюнку? Як би ви доповнили малюнок, щоб на ньому були усі дійові особи оповідання?
7. Вправи на точність сприймання тексту.
Вибір
учнями для читання вголос уривка, який найбільше сподобався. Взаємне
оцінювання якості читання.
Зарядка для очей
8. Робота в парах.
Встановити
послідовність подій в тексті.( Робочий зошит).
9.Характеристика головного персонажу твору.
- Чи
хочете ви бути схожим на Сергійка? Чому? Доведіть свою думку.
-
Отже, Сергійко позитивний герой чи негативний?
- Які
риси характеру притаманні хлопчику?
( На
дошці зображаю сонечко, а між промінчиками вписую
слова, що характеризують Сергійка: спостережливий, працелюбний,
уважний, чемний, любить природу, мрійливий, допитливий, слухняний).
V. Підсумок уроку.
- Що
допомогло хлопчику «побачити» казку?
Давайте
разом подолаєм лабіринт, прочитавши за
стрілочками.
(
Цікаве відкривається спостережливим, допитливим,
старанним, уважним).
VІ. Домашнє завдання.
1.Придумати продовження твору.
2. Скласти власну «Живу казку».
|