СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ, РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В НИХ (ПРОДОВЖЕННЯ). СИНТАКСИЧНИЙ РОЗБІР СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ
27.04.2011, 10:05:34
Мета:
закріпити на практиці набуті на попередньому уроці знання учнів, розкрити
поняття синонімії складних речень із сполучниковим і безсполучниковим зв'язком,
ознайомити з алгоритмом синтаксичного розбору складного речення;
формувати організаційно-контрольні вміння синтаксичного розбору складних
речень; удосконалити пунктуаційні навички в реченнях з однорідними членами і
складних реченнях; розвивати творчі вміння моделювати складні речення й речення
з однорідними членами, реконструювати складні речення зі сполучниками у
синонімічні складні без сполучників, конструювати складні речення за початком,
відтворювати деформований текст; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу розвивати естетичний смак п'ятикласників, відчуття
краси образного слова.
Правопис:
кома між однорідними членами речення і частинами складного речення.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Орфоепія:
правильна вимова й наголос у словах. Орфографія: правопис прислівників.
Культура
мовлення і стилістика: використання речень з однорідними членами і складних
речень у художньому стилі мовлення; синоніміка складних речень.
Текст
(риторичний аспект):
удосконалення вмінь відтворювати деформований текст.
Міжпредметні
зв'язки: складні речення в художніх творах (література), народних піснях
(фольклор).
Тип
уроку: урок формування практичних умінь і навичок (урок-дослідження).
ХIД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення мети навчальної діяльності на уроці, усвідомлення її
п'ятикласниками
Учитель.
Любі друзі! Сьогодні ви не просто учні, а справжні лінгвісти-дослідники. Отже,
наш урок ми проведемо у формі дослідження, а предметом дослідження стане
складне речення, розділові знаки в ньому у зіставленні з простим реченням із
однорідними членами.
III.
Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких необхідне для виконання
практичних завдань
Рефлексія
на рівні самовизначення
► Учні
повинні пригадати все, що їм відомо з теми «Складне речення, розділові знаки в
ньому».
П'ятикласники
по черзі продовжують фразу Я вже знаю ... . Перевірка домашнього завдання
Відтворення
теоретичних відомостей пропонується провести вчителю на основі перевірки
домашнього завдання. Матеріалом можуть слугувати речення, що виписали
п'ятикласники з підручника математики, української літератури, історії (учні
аналізують будову, розділові знаки й особливості поєднання простих речень у
складному).
Бесіда
за запитаннями
1. Чи завжди між частинами складного речення ставиться кома?
2.
За яких умов між однорідними членами речення кома ставиться, а за яких — ні?
3. Яку будову мають прості речення з однорідними членами, а
яку — складні речення?
Виконання
системи завдань дослідницького характеру
Дослідження-відтворення
деформованого тексту
►Уважно прочитати речення і з'ясувати, чи є вони зв'язним
висловлюванням. Переставити їх так, щоб вийшов текст. Дібрати заголовок. Записати речення в правильній послідовності,
розставляючи потрібні розділові знаки.
Він
у нас зветься Клинчик. Біля містка внизу рипить журавлем колодязь а ліворуч
балкою зеленіє чимала галявина. З узбічних схилів та круч сюди збігають талими
та дощовими водами всі рівчаки і тому трава тут гарно росте яро зеленіє.
За
колодязь у нас ніколи не сваряться він теж усіхній. За село тягнеться широка
балка вона розподілена на смужки де здавна сіють коноплі. Хай яка буде спека а
води тут ніколи не меншає. Зелена латочка Клинчика тим часом вільно собі гуляє
в дружбі живуть тут кучерявий спориш та сестра його біла конюшина подорожник
під ноги м'яко стелиться
(За О.Гончаром).
►Підкреслити граматичні основи в реченнях. З'ясувати, які
з них — складні. Накреслити схеми.
►Виписати із тексту прислівники. Запам'ятати їх правопис.
►За орфографічним словником визначити наголос у слові
ліворуч.
Дослідження-реконструювання
► Перебудувати складні речення
зі сполучниками на синонімічні без сполучників. Підкреслити граматичні
основи. Пояснити розділові знаки.
Зразок
Складне сполучникове речення
Безсполучникове складне речення
Над самою водою пролетів білобровий перевізник, а з очерету тихо-тихо
випливла молода качка (М. Коцюбинський)
Над самою водою пролетів білобровий перевізник, з очерету тихо-тихо
випливла молода качка
1) Тільки сосна та дуби зберігають свій колір, бо вони
шорсткі, стійкі, неподатливі (Панас Мирний). 2) Вітер
скакав з розгону, а сонце висипало з-за хмар на землю своє останнє золото. 3) Перед лісосмугою стоїть у затишку наша калина, і жодна
гілка в неї не здригнеться (М. Слабошпицький). 4) Якось
над нашою хатою пролітав гурт лелек, і від них на землю падав незримий клекіт
(М. Слабошпицький).
►Виписати зменшено-пестливі слова, розібрати їх за
будовою.
Дослідження-моделювання
►За поданими початками
скласти: а)
просте речення з однорідними членами, з'єднаними сполучником і; б) складне
речення, частини якого з'єднані також сполучником і. Пояснити розділові знаки.
Зразок. Ми з татом ловили рибу ... 1) Ми з татом ловили рибу і
варили
юшку.
2. Ми
з татом ловили рибу, і біля нас спинився за кілька кроків лелека.
1) Трохи далі від берега струнко стояв у воді очерет ... . 2) Жив лелека у нашому дворі до самої осені ... . 3) Я вийшов з річки на берег ... .
Дослідження-конструювання
►За поданими початками
скласти
речення, які б виражали впевненість у будь-чому. Визначити вид речень за
будовою.
1) Я знаю, чому ... .
2) Я
переконаний, що ... . 3) Я впевнений, що ... . 4) Я знаю, коли ... .
Дослідження-відтворення
►Відновити останні три рядки народної пісні «Там у полі
криниченька». Записати їх, розставляючи потрібні розділові знаки. Визначити
вид речення за будовою.
а
—
к
о
с
а
т
т
м
о
л
о
д
і
а
і
и
ц
і
и
а
ч
т
л
ц
х
в
а
о
і
л
і
с
л
і
б
—
о
д
у
в
—
і
ц
п
Там
у полі криниченька, Навколо пшениченька. Там женчики жали, Золоті серпи мали,
Срібнії юрочки, Що в'язали снопочки. Добрії були женці — Дівчата й молодиці.
V.
Оформлення систематизованих знань учнів
за
допомогою синтаксичного розбору складних речень
Дослідження-творче
спостереження
►Прочитати уривок з оповідання Панаса Мирного «День на
пастівнику». Вставити на місці пропусків сполучник і. Визначити, що він
з'єднує: однорідні члени простого речення чи частини складного. Виділити
граматичні основи. Пояснити розділові знаки: коли перед сполучником і кома
ставиться, а коли вона відсутня.
Сонце
піднялось вже височенько ... обливало своїм огнистим світом хлопчика ... широке
поле. Горіла молода трава зеленим огнем ... неопавша роса відбивала дорогим
самоцвітним камінням.
Картина
була справді чудовна. Церкви підняли високо вгору свої круглі голови ... їхні
золоті бані сяяли у прозорому повітрі. Річка блищала ... звивалася
змією по жовтому пісочку (За Панасом Мирним).
►Зробити синтаксичний розбір складних речень, ужитих у
тексті.
Алгоритм
синтаксичного розбору складного речення (схема на дошці)
VI.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання
Написати
твір-мініатюру на тему «Чи вважаю я себе справжнім другом», використовуючи
прості речення із вставними словами, однорідними членами і складні речення зі
сполучниковим і безсполучниковим зв'язком.