Мета:
удосконалювати уміння та навички у визначенні граматичних основ у частинах складного речення,
правильному інтонуванні складних речень, вживанні розділових знаків між частинами
складних речень; розвивати логічне мислення, увагу, мовлення, естетичні почуття; виховувати любов до
прекрасного.
Тип
уроку: систематизація й узагальнення знань.
Бог
дав квіти людям, щоб вони дивилась на них,
І
їхня душа ставала такою ж красивою і квітучою.
П.
Мовчан
Хід
уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення
теми та мети уроку.
ІІІ.
Повторення вивченого у початкових класах.
Бесіда- пояснення.
-
Які речення називаються складними?
-
Які розділові знаки ставляться між частинами складного речення?
-
Як пов”язані між собою частини речення у складному?
-
Як інтонуються складні речення?
-
Якими сполучниками можуть з”єднуватися частини складного речення?
-
Які сполучники з”єднують прості незалежні одне від одного речення в
складному?
-
Які вивчені сполучники, сполучні слова з”єднують прості залежні одне
від
одного речення в складному?
-
Де інколи може стояти сполучник чи сполучне слово?
IV. Основний зміст роботи
Робота в групах.
Прочитати
і записати тільки складні речення, підкреслити в них граматичні основи.
Завдання
отримує кожний ряд:
І
ряд має прочитати речення, правильно інтонуючи їх. Пояснити вживання ком.
ІІ
ряд має вказати речення, у складі яких прості речення є незалежними одне від одного.
ІІІ
ряд має вказати речення, у складі яких одне просте речення підпорядковане іншому.
Коли
молоденька травичка ще не встигла розстелити свої шовкові килими, у парках і садах розсипає весна
свої фіалкові усмішки.
Фіалка
– улюблена квітка багатьох народів, і уособлює вона прихід весни.
Грецька
міфологія розповідає, що дочку Зевса Прозерпіну викрав підземний бог Плутон. У пам’ять про себе
вона встигла кинути на землю кілька квіточок, серед них були і фіалки. Вони
проросли, а ранньої весни нагадують квіти людям про красуню Прозерпіну, про її чарівну усмішку.
Як
пов’язані між собою частини речення у складному?
Пояснити,
як пов’язані частини речення у складному: без сполучників чи за допомогою сполучників
(сполучних слів)?
Спочатку
букети складали з прянощів, куди входили кріп, селера, петрушка, кмин. Гості дарували
їх господині, а вона прикрашала ними страви.
Коли
почали робити букети з квітів, зародилася і мова квітів. З’явився і словник, що містить необхідні
відомості для з’ясування стосунків мовою квітів. Волошки символізують довір’я, конвалії
і бузок – оновлення, лілея – чистоту. Якщо в Європі фіолетовий колір символізує дружбу, велич, розкіш, то в Японії –
сум, біль. В англійців незабудка означає любов, в Україні вона пов’язана з пам’яттю.
Червоний
колір – символ життя, любові; рожевий – молодість; зелений колір означає надію, спокій;
синій – вірність. ію, спокій;
синій – вірність.
Чому ми зосереджуємо увагу
на сполучниках і, й, та. Що вони можуть поєднувати.
Пояснити наявність і відсутність коми перед сполучником і. В кожному реченні підкреслити граматичну основу. Вказати речення прості й складні.
Земля відроджена встає і
знов народу подає скарби свої нетлінні. На золоті крил із-під
тучі бджола поспішає у світ і вишні хустини пахучі на плечі розвішує цвіт. Вже облетів весняний цвіт і літо вже минуло і
тихий осені привіт хвилює серце чуле. Листя слухає вітру
зітхання і згортає
свої прапори.
Сховав грудень під кригою
річки і повдягав ліси у білі мережива. Полетів останній
лелека і не залишився на нашій землі жоден перелітний птах. Товста снігова ковдра і міцний килим опалого листя надійно вкривають землю від морозу. Мчали коні навпрошки, перекинули санки і вже наша віхола далі не поїхала.
Тренувальні вправи.
Поєднати прості речення в
складні. Записати одне з утворених складних речень, пояснити
розділові знаки в ньому. Накреслити схему речення.
Блискуче зелене листя цієї
квітки не в”яне ні взимку, ні влітку. Навесні звеселяють
блакитні зірочки.
Плели з барвінку весільні
вінки молодим. Його можна було побачити на могилі.
Колись чужоземець побачив
українську дівчину. Він закохався в неї дуже.
По смерті попросив Бога
пустити до коханої ще раз. Господь повернув його на землю
квіткою барвінку.
Зробити синтаксичний розбір речення.
Нахилився якось гарний
юнак над струмком, і побачив він своє відображення.
Відтоді Нарцис не міг відійти від води, бо палко закохався у свою вроду. Невдовзі юнак помер від туги й голоду, а не могилі його виросла ніжна біла квітка. Так пояснює грецька легенда походження цієї рослини.
Творча робота.
- А чи зможете ви написати
невеличке оповідання про сірого котика та білу ромашку,
використовуючи складні речення?
Опорні слова: білосніжна
квітка; чудова біла краса; звеселяє очі; потягнулися вгору
до сонця; вінок одягли; на високому гінкому стебельці; рівна; висока; білі ніжні пелюстки.
Опорні слова: сіренький
котик; цікава мордочка; бажання погратися; краса зупинила.
Спробуйте самостійно
дописати поезію. Звірте з оригіналом.
На стрункій високій ніжці
Біля річки, на лужку,