Мета: ознайомити учнів з простими та складними
словами, правилами написання складних слів разом і через дефіс; формувати
загально пізнавальні вміння правильно писати складні слова; збагачувати
словниковий запас учнів.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього
завдання.
Прочитати вголос домашній твір.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
утворити нове слово за допомогою способу творення
«складання слів»:
ракету носити - ракетоносій
ІІІ. Повідомлення теми
уроку.
ІV. Основний зміст роботи.
Робота за підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником.
• Написання складних слів через дефіс або разом
Через дефіс пишемо:
• складні
слова, утворені поєднанням незалежних слів:
школа-інтернат, кімната-музей, шафа-купе, фабрика-кухня, диван-ліжко,
купівля-продаж, шеф-кухар, ракета-носій;
• імена
казкових персонажів: Кабан-Іклан, Іван-Побиван, Вовчик-Братик;
• назви
деяких рослин: євшан-зілля, мати-й-мачуха, розрив-трава, сон-трава. Слова з першою частиною іншомовного походження (фото-, кіно-, радіо-,
авіа-, авто-, мото- тощо) пишемо разом: кінозірка, автоклуб, фотоальбом.
У нашій мові чимало слів з іншомовними префіксами. їх пишемо разом. Наприклад:
антивоєнний, архіважливий, інтернаціональний, контрудар, ультразвук,
псевдонауковий.
Через дефіс пишемо слова з іншомовним елементом міні-: міні-диктант,
міні-спідниця.
Тренувальні вправи.
Прочитайте. Визначте слова з
орфограмою «написання складних слів через дефіс або разом». Поясніть написання
цих слів. Перепишіть, зробіть
морфемний розбір складних слів.
1. Микола скинув плащ-накидку,
почепив на вішак, блиснули ордени й медалі. (М. Вінграновський). 2. «Що я тобі
скажу, Зміїку-Братику,
Лисичка-Сестричка, — йде на тебе
війною Іван-Баштанник, хоче тебе
звоювати!» (Народна творчість). 3. Ми не зірвали переліт-траву, розрив-траву
ми також не зірвали, без ключ-трави
на світі я живу... (Є. Гуцало). 4. Рай-дерево
бузковий сипле пух. (М. Доленго).
Тренувальні вправи.
Перепишіть, знімаючи риски.
Позначте орфограму «написання складних слів через дефіс або разом». Авіапошта
, аеропорт, гідромасаж, фотомодель, телешоу, дискотека, автостоп, радіостанція, веломотоспорт.
Хвилинка для відпочинку.
Вправа-конструювання.
Запишіть слова, додавши на
місці крапок дібрану з довідки частину іншомовного слова. Розберіть слова за
будовою.
Довідка. Аеронавт, мікроскоп,
авіаквиток, кіно-проба, грамзапис, автостоянка, фото-сесія, космодром,
геологія.
1. Війна — це завжди антикультура,
антидуховність. (А. Жикол). 2. І кипів
телеграф од тривог, як казан.
Телетайп заливавсь кулеметом. (Б. Олійник). 3.
Прокладають путь сувору молоді аеронавти. (М. Рильський). 4. Розкраюють небо навпіл блискавки фотоспалахів. (/. Лобовик). 5. Електричок
кінострічки ген за гаєм миготять.
(А. Жикол). 6. І кричить в
квартирі телефон: «Що у вас там діється?!» (Б. Олійник).
V. Підсумок
уроку.
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.