СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ. ГОЛОВНЕ Й ЗАЛЕЖНЕ СЛОВО У СЛОВОСПОЛУЧЕННІ
27.04.2011, 11:36:08
Мета:
ознайомити учнів з особливостями будови словосполучень, поглибити знання про
головне й залежне слово, навчити відрізняти словосполучення від слова, його
форми й речення; формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати будову
словосполучень, порівнювати словосполучення з іншими мовними одиницями (словом,
словоформою, реченням) і робити висновки, знаходити головне й залежне слово у
словосполученнях, визначати спосіб їхнього морфологічного вираження; розвивати
творчі вміння побудови словосполучень: а) за поданими моделями; б) зі слів,
поданих у початковій формі; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості
п'ятикласників, спонукати учнів до осмислення краси осіннього лісу.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів.
Граматика:спостереження за використанням вивчених
частин мови в ролі головного й залежного слова.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Установчо-мотиваційний етап
1.
Психологічна настанова щодо вивчення розділу «Відомості з синтаксису і
пунктуації». Ознайомлення учнів зі структурою теми.
2.
Уведення учнів у спроектоване понятійно-термінологічне поле (знайомство з
основними поняттями й термінами розділу): учитель акцентує увагу
п'ятикласників на визначеннях таких понять, як синтаксис і пунктуація, й
пропонує учням самостійно дати визначення словосполученню і реченню,
скориставшись набутими знаннями з синтаксису в початкових класах. 3. Внутрішня
мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми «Словосполучення».
Синтаксис
— розділ
науки про мову, в якому вивчаються такі синтаксичні одиниці, як
словосполучення і речення.
Пунктуація
— розділ
науки про мову, який вивчає розділові знаки і правила їх уживання на письмі.
III.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Осінній
час — сім погод у нас: гріє, віє, туманіє, шумить, гуде ще й згори йде.
Прислів'я
IV.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Робота
над текстом (навчальне читання мовчки)
►Прочитати мовчки текст.
ОСІННІЙ
ДЕНЬ У ЛІСІ
Осіннього
дня ми пішли всім класом до лісу. Був теплий сонячний день. Галявини були вже
вкриті жовтим листям. Це тільки здалеку килим здавався жовтим. А коли ми
прийшли на галявину, то побачили, що цей килим барвистий. Там і багряні, й
червоні, і світло-жовті, й коричневі листки. Десь далеко-далеко чувся стукіт:
тук, тук, тук. То стукав дятел. І ще чули ми якийсь дивний спів: щось ніби
бриніло, немов десь далеко-далеко хтось грав на дивній скрипці. Бриніло ніби
десь у глибині лісу, а може, й під землею. Що ж воно таке?
Довго
ми прислухалися, але не могли збагнути, що то за музика. А коли перейшли глибше
в ліс, музика стала виразніша, й ми зрозуміли: то дзвонить струмок у яру (В.
Сухомлинський).
►Дати відповіді на запитання до тексту:
а)
Що відображає заголовок — тему чи основну думку висловлювання?
б)
Від якої особи ведеться розповідь у тексті?
в)
Чим були вкриті галявини в лісі?
г)
Доведіть, чому килим був барвистим.
д)
Що бриніло десь далеко в лісі?
3.
Виписати з тексту словосполучення зі словом день. Визначити головні і залежні
слова в кожному словосполученні. Дібрати залежні слова до виділених слів. Назвати
частини мови, якими вони виражені.
Робота
з опорною таблицею
► Учням пропонується пригадати
вивчене з теми «Словосполучення» на основі теоретичного матеріалу, поданого в
таблиці (на дошці)
Запитання за матеріалом таблиці:
1) Яку роль виконує словосполучення у мовленні? Чим воно
відрізняється від слова?
2) Яку будову має словосполучення?
3) Як зв'язуються слова у словосполученні?
V.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Створення
проблемної ситуації
►П'ятикласникам пропонується розглянути чотири малюнки, на
яких зображено листок дуба, каштана, горіха і клена.
► Який підпис із двох називає
зображений предмет більш точно? Чому? Назвати, що зображено на інших малюнках:
спочатку одним словом, потім — тим же словом із залежним, тобто словосполученням.
► Записати утворені
словосполучення. Визначити, якою частиною мови виступають головні і залежні
слова. Побудувати моделі словосполучень.
Робота
з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими
Словосполучення
— синтаксична одиниця, яка складається з двох або більше повнозначних слів і
служить назвою предметів, дій або їх ознак (дрібненькі опеньки, сісти на
пеньок, різко повернутися). Словосполучення має свою структуру: головне і
залежне слово. Слова зв'язуються у словосполучення за змістом і граматично.
Змістовий зв'язок встановлюється за допомогою питання, яке ставиться від
головного слова до залежного (дихати як? легко). Граматичний зв'язок
здійснюється за допомогою закінчення (плоди дубів), закінчення і прийменника
(опинитися між березами).
Дослідження-пошук
► Дослідити, які сполучення слів
належать до словосполучень, і виписати їх, виділивши головне й залежне слово.
Осінній
дощ, осінь прийшла, чиста роса, вітер й дощ, прийти до лісу, шумить вітер, у
лісі, спів пташок, припікає сонце, дерева й кущі, лісовий дзвін, серед лісу,
лісова галявина, прокинувся ліс, біля ставу, вийти в поле, хмарне небо, ліс і
поле.
Зробити
висновок, які поєднання слів не є словосполученнями. Заповнити таблицю (клас
ділиться на три групи, кожна з яких заповнює лише одну частину таблиці й
доводить правильність свого вибору).
Не є словосполученнями
Іменники з прийменниками
Слова, з'єднані сурядним сполучником
Граматична основа — підмет і присудок
VI.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення
загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Колективна
робота
► Прочитати вірш Михайла
Стельмаха. Визначити його основну думку.
На
жовтих стернях сизі гуси,
Від
картоплищ снується дим,
Й
самотня груша, мов бабуся,
Тремтить
над шляхом віковим.
І
лист її тече довкола,
Неначе
сльози золоті,
І
все чіткіш темніють в полі
Дощем
карбовані путі.
Над
ними гнеться чиста просинь,
Курличуть
дальні журавлі...
Чого
ж здається, що не осінь,
А
щастя ходить по землі!
► За допомогою тлумачного словника
з'ясувати значення слів карбований, картоплище, просинь, стерня. (Карбований —
покритий карбами, тобто виїмками, рівчаками, вирізьбленими дощем. Картоплище
— місце, з якого зібрано картоплю. Просинь — синій колір неба. Стерня — поле,
на якому зібрано хлібні рослини й залишилися лише зрізані біля кореня їхні
стебла).
► Виписати ті словосполучення, в
яких у ролі головних виступають виділені слова. Розподілити словосполучення на
групи залежно від того, якою частиною мови є головне слово. Заповнити таблицю.
Словосполучення з головним словом — іменником
Словосполучення з головним словом — дієсловом
3.
З'ясувати, як зв'язується залежне слово з головним у кожному словосполученні.
Творчі
вправи на побудову словосполучень
1.
Скласти словосполучення з поданими дієсловами, добираючи необхідні іменники.
Визначити відмінок іменників.
Дивуватися
(з чого?), зустрічатися (з ким?), готуватися (до чого?), збирати (що?),
турбуватися (про кого?), наближатися (до чого?), захоплюватися (чим?).
► Підібрати антонім до слова
захоплюватися.
► З одним із словосполучень
скласти й записати речення. Визначити в ньому граматичну основу.
2.
Скласти словосполучення із слів, добираючи необхідний прийменник і ставлячи
залежне слово у відповідному відмінку. Побудувати схеми словосполучень.
► Що відбувається із залежним
словом у процесі побудови словосполучення? Яку роль відіграють прийменники у
словосполученні?
VII.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Подумати
і дати відповіді на питання:
1.
Що називається словосполученням?
2.
Яку структуру має словосполучення?
3.
Як зв'язуються слова в словосполученні?
VIII.
Підсумок уроку
Відзначення
досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на
уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час вивчення теми; окреслення
перспектив подальшої навчальної діяльності.
IX.
Домашнє завдання
1.
Уявіть, що вам треба виступити на засіданні мовного гуртка з теми
«Словосполучення як синтаксична одиниця». На основі теоретичного матеріалу
скласти усне повідомлення, користуючись власними прикладами.
2.
Скласти невелику зв'язну розповідь «У лісі» від першої особи. Виписати 8—10
словосполучень, визначити головне й залежне слова, указати на частини мови,
якими вони виражені. Навести приклади змістового й граматичного зв'язку слів у
словосполученні.