Співвідношення звуків і букв. звукове значення букв я, ю, є, ї
27.04.2011, 09:30:59
Мета:
поглибити й систематизувати знання учнів з теми «Співвідношення звуків і букв.
Звукове значення букв я, ю, є, ї»; навчити учнів визначати звукове значення
букв я, ю, є, ї залежно від їхньої позиції у слові; формувати
загальнопіз-навальні вміння аналізувати звуки, букви, зокрема літери я, ю, є,
ї; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в
учнів почуття поваги до захисників Батьківщини.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Культура
мовлення: правильна вимова букв і звуків; використання логічного наголосу для
виділення у вимові смислового навантаження.
Текст
(риторичний аспект): удосконалення вміння правильної вимови голосних і
приголосних у процесі виступів учнів із повідомленнями.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Перевірка домашнього завдання.
1.
Прослуховування зв'язної розповіді учня про знаки письма.
2.
Рецензування розповіді.
3.
Пошук-редагування.
1.
Прочитати текст. Знайти в ньому пунктуаційні й орфографічні помилки.
Відредаговане записати.
В.
О. Сухомлинський нас учить, що любити батьківщину це і пізнати свій народ.
Людина, що пізнала свій народ, свою вітчизну, говорив Василь Олександрович,
пізнає саму себе, осмислює свою особистість, як частину народу, осягає
найніжніше й найсуворіше почуття — почуття обов'язку і відповідальності перед
народом, перед батьківщиною (З журналу).
2.
Знайти порушення у записі прізвищ видатних педагогів. Записати їх в алфавітному
порядку.
Макаренко
А. С., Амонашвілі Ш. О., Сухомлинський В. О., Сковорода Г. С., Розов В. ,
Скопенко В. , Курило В., Шевченко Г.
III.
Установчо-мотиваційний етап
1.
Ознайомлення учнів із структурою теми.
2.
Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми
«Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї»
IV.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Летять,
летять роки!
В
історію вони
Неначе
птах у вирій відлітають.
Для
нас, людей, лиш пасма сивини
Та
біль душі і пам'ять залишають.
Іван
Меркотан
V.
Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Бліц-опитування
► Дати якнайшвидше відповіді на
питання:
1)
Скільки звуків в українській мові? (38)
2)
Яку кількість становлять приголосні, голосні? (32, 6)
3)
Скільки букв в українському алфавіті? (33)
4)
Яку кількість становлять приголосні, голосні? (23, 10)
VI.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Створення
проблемної ситуації
► П'ятикласникам пропонується
з'ясувати, чому звуків більше, ніж букв. Матеріал для пошуку — опорні схеми
«Звуки мовлення», «Український алфавіт» (див. урок з теми «Звуки мовлення.
Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт»).
Робота
з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими
► Співвідношення між звуками і
буквами: 38 звуків, 33 букви. Буквами позначають звуки на письмі.
VII.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної' роботи, удосконалення
загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Пошуково-вибіркова
робота
1.
Прочитати текст. Дібрати заголовок. Що він відображає — тему чи основну думку?
Виписати у 3 стовпчики: 1) слова, в яких кількість букв та звуків однакова; 2)
слова, в яких звуків більше, ніж букв; 3) слова, в яких звуків менше, ніж букв.
Звуків = букв
Звуків >
букв
Звуків <
букв
ПОЧЕСНИЙ
ГРОМАДЯНИН РАЙОНУ
Багато
років віддав військовій службі наш земляк Микола Єгорович Горєліков. Зараз він — генерал-майор
у відставці, мешкає в Москві й очолює тут земляцтво Херсонщини.
Микола
Єгорович підтримує постійні зв'язки з нашими ветеранами, буває на урочистостях,
котрі проводяться в районі, зустрічається з колишніми воїнами-фронтовиками.
Підтримує
зв'язки з народним хором ветеранів війни та праці. Не забуває привітати
земляків зі святами, ювілеями. Надає матеріальну допомогу школам-інтернатам
області.
За
активну життєву позицію Миколі Єгоровичу Горєлікову присвоєно звання «Почесний
громадянин Великоолександрівського району». Нехай нашим славним земляком
пишаються нинішні та наступні покоління (З газети).
2. Прочитати і розгадати метаграми, в яких указується на
лексичне значення слів-відгадок і є літери, за допомогою яких можна знайти відгадки.
Записати фонетичною транскрипцією виділені слова.
Не цвірінькає — співає,
Жовто-чорне пір'я має,
З лісових густих кущів
До родини горобців.
Пташка в гості прилітає,
Як харчів не вистачає.
Після с як замість и
Букву у напишем ми —
Будем мати запашну,
Гарну ягоду смачну.
(Синиця
— суниця)
Тече
собі, хвилюється,
Навколишнім
милується,
А
р на п змінити —
Почне
пекти й варити.
(Річка
— пічка)
З
димаря він вилітає,
Як
в печі вогонь палає,
Варто
нам д на р змінити —
Стане
містом він умить.
(Дим
— Рим)
Я буду синонімом слова
вважати,
Якщо букву р на початку
вживати,
Коли її букву ж замінити,
Я стану синонімом слова
хотіти.
(Гадати
— жадати)
У
нім — три
літери, та ба —
Іде
на ньому молотьба,
А
прочитай з кінця — і вмить
Почне
тобі мишей ловить.
(Тік
— кіт)
Іде
собі, літає,
З
квіток нектар збирає,
А
якщо дж зітерти,
Вмить
стане одяг жерти.
(Джміль
— міль)
Творчі
вправи (робота в парах)
1. Від поданих слів утворити нові, змінюючи першу літеру.
Увести їх у речення, ускладнені однорідними членами, вставними словами, звертаннями
з теми «Війна не має забуття».
Нора,
замет, білка, пічка, гадати.
Довідка:
кора, гора, намет, гілка, річка, жадати.
2. Закінчити подані прислів'я. Яку головну думку вони мають?
Повністю затранскрибувати їх.
Кінець
діло...
Мальованим
конем далеко...
Кожний
край має.
В
умілого і долото ловить.
У
чуже просо...
Добрий
пастух не покине.
До
готового борошна мельник.
Люби
діло й...
Довідка:
хвалить; не заїдеш; звичай; рибу; не суй носа; свого стада; знайдеться; воно
тебе полюбить.
3. Завдання-жарт.
Допоможіть
дістатись кішці до мишки, для цього змініть у кожному наступному слові один
звук так, щоб утворилось нове слово. Слова записувати знизу вверх.
м
и
ш
а
ш
4.
Слова-перевертні.
Перегрупувавши
голосні і приголосні, утворити нові слова. Рис, літо, пілот, рамка, ікра,
ручка, городи. Наприклад: рис-сир; літо-тіло і т. д.
VIII.
Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Дати
відповіді на запитання:
1)
Яке ж співвідношення має звуковий і буквений склад нашої мови?
2)
Яке значення мають букви я, ю, є, ї?
3)
Чим відрізняється буква ї від я, ю, є?
IX.
Підсумок уроку
Відзначення
досягнень учнів в оволодінні темою, їхнього ставлення до роботи на уроці;
аналіз здібностей, що сформувалися під час вивчення теми.
X.
Домашнє завдання
1.
На основі вивченого теоретичного матеріалу скласти зв'язне висловлювання про
співвідношення звукової і буквеної системи української мови.
2.
Використовуючи географічні назви, власні назви захисників Батьківщини, скласти
твір-роздум-мініатюру з теми «Про тяжкі ті роки забути — тяжкий гріх! Про це
ви, люди, знайте!».
3.
Виписати слова з я, ю, є, ї. Букви, що позначають голосний звук і м'якість
приголосного підкреслити, прямою лінією, а ті, що передають голосний і приголосний,—
хвилястою.