СПІВВІДНОШЕННЯ ЗВУКІВ І БУКВ. ЗВУКОВЕ ЗНАЧЕННЯ БУКВ Я, Ю, Є, ї (ПРОДОВЖЕННЯ)
27.04.2011, 09:26:33
Мета:
закріпити знання учнів щодо співвідношення звуків і букв, щодо
визначення звукового значення букв я, ю, є, ї залежно від їхньої позиції у
слові; удосконалювати вміння аналізувати звуки, букви, зокрема літери я, ю, є,
ї; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в
учнів почуття поваги до захисників Батьківщини.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія:
засвоєння нових слів (у тому числі застарілих).
Міжпредметні
зв'язки: зв'язок з літературою.
Тип
уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок на
основі набутих знань.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Перевірка домашнього завдання
1. Аналіз учнівського
висловлювання про співвідношення звукової і буквеної системи української мови.
2. Робота в парах. Перевірити твір-мініатюру товариша по
парті.
III.
Установчо-мотиваційний етап
IV.
Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку
Безслідно
так нічого не пройде — Для цього й пам'яттю нас доля наділила.
Ми
пам'ятаємо і як, коли і де, Хороша чи тяжка хвилина пролетіла.
Іван
Меркотан
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі
практичної
роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
Вибірковий
словниковий диктант
►Записати в зошит тільки ті слова, в яких букви я, ю, є, ї
позначають два звуки. Розтлумачити незрозумілі слова.
►Прочитати історичну пісню. Що вам відомо про Івана Сірка?
Яка основна думка пісні?
Зробити
звуко-буквений аналіз виділених слів.
Гей,
та то ж не грім в степу гуркотає,
А
то ж Сірко, кошовий отаман,
До
громади своєї в Січі гукає:
«Дітки
ж мої, січові козаченьки,
Гей,
ви сідлайте ж коні вороненькі
Та
й до хана ми поїдемо в гості,
Аж
до його ясноханської мосці,
Так
наробимо ми великого дива,
Та
наварим кривавого пива!»
То
ж не густий туман поле покриває —
То
Сірко із Січі з військом виступає.
Гей,
ми ж думали — орли злітаються,
Аж
то військо Сірка виряджається...
Як
набігли на татарську засаду,
Крикнув
Сірко на козацьку громаду:
«Гей,
молодці, добре бийте, рубайте,
Татарву
геть на боки розкидайте!»
Пішли
ж козаки між ордою шататься,
Почала орда, як снопи,
валяться.
Ми
ж думали, що дуб вгору в'ється,
Аж
то козак Сірко та з ордою б'ється.
Як
верба навесні розвивається,
Гей,
так Сірко назад повертається,
Гей,
Сірко, Сірко, ти славний із славних,
Встань
ти, подивися на внуків поганих
(Нар.
творчість)
Турнір
ерудитів
►Знайти слова, які б читалися зліва направо і справа
наліво, не змінюючи свого значення.
Довідка:
Алла, Пилип, потоп, око, наган, зараз ...
Творча
робота
►Скласти повідомлення-мініатюру з теми «Видатні постаті
українського козацтва», використовуючи слова, в яких букви я, ю, є позначаються
одним-двома звуками. Виписати ці слова й підкреслити відповідно однією (якщо
позначається одним звуком) або двома (якщо позначається двома звуками) рисками.
VI.
Систематизація знань, умінь і навичок
Подумати
і дати відповіді на запитання:
1)
Від чого залежить значення букв я, ю, є?
2) Чому у словах рад і ряд різні приголосні звуки?
3) Для чого служить фонетична транскрипція?
VII.
Підсумок уроку
VII.
Домашнє завдання
1. Повторити теоретичний матеріал з теми «Фонетика.
Графіка».
2.
Скласти питання для однокласників за вивченим матеріалом.
3.
Виписати з орфографічного словника слова, в яких неоднакова кількість звуків і
букв. Пояснити цю розбіжність.