Цели:
Практические:
- обобщение изученной лексики по теме;
- контроль перевода и уровня понимания тематических текстов;
- организация практического использования материала в устной речи.
Общеобразовательная: развитие общего кругозора учащихся.
Развивающая: развитие памяти, внимания и умения правильно оформить высказывание и выбрать главное в потоке информации.
Воспитательные:
- привитие интереса к предмету;
- привитие интереса к спорту и здоровому образу жизни.
Языковой материал: изученная и новая лексика на основе тематического текста.
Речевой материал: ранее изученные грамматические структуры и времена.
Оснащение урока: интерактивная доска, компьютер, мультимедиа проектор, обычная доска, наглядность, раздаточный материал. Загрузить презентацию (1,36 МиБ)
Ход урока
I. Организационный момент:
Слайд 1
Учитель: Good morning, pupils! I am glad to see you. At the today`s
lesson we`ll speak about sport and, of course, about the Olympic Games.
There are many different events and people in the history of sport,
that is why our lesson is going to be interesting and informative. On
the blackboard you can see the statements of famous people:
Doing exercises, I want to make my body more well-balanced.
(Sokrat)
Слайд 2
Physical exercises are the healing part of medicine.
(Platon)
Слайд 3
When I am among the people who go in for judo, I feel as if they are my closest relatives.
(V.V.Putin)
Слайд 4
Фонетическая зарядка:
(на обычной магнитной доске развешаны отдельные звуки английского языка и слова для фонетической отработки)
Учитель: Please, repeat the words after me.
- [t] – team, take, tennis
- [r] – tradition, run, strong
- [w] – well, win, swimming
- [θ] – health, athletics
- [ai] – symbolize, organize
Речевая зарядка:
Учитель: Please, answer my questions.
- Is sport important in our life? Why?
- What kind of sport do you like?
- You know, there are Winter and Summer Olympic Games. What winter/ summer sports do you know?
(ответы учащихся)
II. Обобщение материала на основе домашнего текста:
Учитель: The Olympic Games have a long and interesting history.
Let`s repeat the main facts from the beginning of the Olympic movement
up to the last events. On the interactive whiteboard you can see several
dates.
(на интерактивной доске учитель выписывает несколько дат) Слайд 5
Please, tell me what happened in 776 B.C. / 394 / 1896 / 1952 / 1980
/ 2008/ 2010? (учащиеся рассказывают о тех событиях, которые произошли
в эти годы)
Учитель: The Olympic Games have symbols, such as the Olympic motto
and the Olympic flag. What is the motto? (Учащиеся отвечают на вопрос, а
на интерактивной доске учитель открывает правильный ответ). Слайд 6
What do the rings on the flag symbolize? (на интерактивной доске
высвечивается олимпийский флаг, и учащиеся рассказывают о его
символике).
Слайды 7-12
Учитель: Now let`s see some fragments from the opening ceremony of
the Olympic Games: the moment of hoisting the flag and lighting the
flame. (учитель включает DVD диск, на котором записаны отрывки
церемонии открытия олимпиады) Слайды 13-14
III. Практическая часть (отработка языкового и речевого материала в системе упражнений):
- The game "Believe or not believe”
Учитель: If you believe, you should raise red cards, if you do not believe, please, raise blue cards.
По ходу проверки уровня понимания и владения материалом учитель
может вписывать на интерактивной доске рядом с утверждениями слова
"True” / "False”
- The first Olympic Games were held in Russia.
- In 2012 the Olympic Games will be held in Moscow.
- The last Winter Olympic Games took place in Canada.
- The Olympic Games have been held since the 19th century.
- A red fox was the symbol of the Olympic Games in Moscow.
- The Olympic Games are held every four years.
- The Olympic Games are held only in Europe.
- The Summer and Winter Olympic Games are held separately.
- The International Olympic Committee chooses the country to hold the Olympic Games.
The task is to tell the names of the people and their kinds of sport.
Учитель: Who is she? What kind of sport is she famous for?
1 ученик: She is Alina Kabaeva, her kind of sport is gymnastics.
2 ученик: He is V.V. Putin. He is famous for such kind of sport as judo. (и т.д.)
Слайды 15-18
Учитель: The next task is to guess what sport and achievements these sportsmen are famous for.
1 ученик: She is Elena Isinbaeva. I know that she is the World and the Olympic champion.
2 ученик: I can see Roman Pavlyuchenko. He is my favorite football player.
3 ученик: I like Tatyana Lebedeva, who won many medals not only in long jump, but also in triple jump. (и т. д.) Слайды 19-20
Учитель: Now, please, do the test by yourselves on the sheets of paper:
A) Answer the questions:
- Do you prefer to go in for sport or to watch it on TV?
- Why are the Olympic Games a great festival for people?
B) Complete the sentences:
- My favorite kind of sport is …
- The most popular kind of sport in Russia is …
- The most popular kind of sport in our school is …
C) Translate the sentences into English:
- Олимпийские Игры включают много видов спорта и проводятся в разных странах мира.
- Я знаю многих российских спортсменов, потому что я регулярно слежу за спортивными событиями в нашей стране и во всём мире.
- Мой любимый летний вид спорта – футбол.
- Я бы хотел поехать на олимпиаду в Сочи в 2014 году.
IV. Завершающий:
Учитель: In the Internet I found interesting statistics for you.
Here you can see the places which different countries took during the
Winter and Summer Olympic Games. Слайды 21,22
Учитель: At home you must write a story about your favorite
sportsman, using any information you can find. I hope you understand
that sport is very important and useful. Please, love sport and go in
for it. Thank you very much. The lesson is over. Good-bye! |