Спостереження за роллю прикметників у загадках. Складання загадки
17.11.2010, 10:54:42
Мета:
вчити учнів вживати в мовленні прикметники, добирати їх
до слів – назв предметів; спостерігати за роллю прикметників у загадках,
складати загадки; розвивати зв’язне мовлення; збагачувати словниковий
запас учнів; формувати початкові вміння добирати прикметники; протилежні
за значенням; виховувати мовну культуру школярів.
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
1.
Перевірка д/з: впр.268 (прочитати кілька речень)
2.
Хвилинка каліграфії: стор.123.
3.
Робота із словниковими словами.
На
дошці: вулиця, метро, черговий
Завдання:
а)
записати слова, поставити наголос, підкреслити букви, написання яких
треба запам’ятати;
б)
перевірити виконану роботу: - помінятися зошитами; - перевірити; -
оцінити (немає помилок і виправлень – 3б. є виправлення – 2б. є одна
помилка – 1б. є дві помилки і більше – 0б.)
в)
поставити запитання до слів, зробити висновок, які це слова;
г)
дібрати до них слова – ознаки предметів.
- На
які питання вони відповідають?
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
Відгадати
загадку:
Червоний
колір, а кислий смак, кам’яне серце. Чому то так? (вишня)
- Які
слова допомогли відгадати загадку?
- Що
це за слова?
- На
які питання вони відповідають?
ІV.
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Отож, на сьогоднішньому уроці ми спостерігатимемо за роллю слів, що
називають ознаку предмета у загадках, і будемо вчитися складати загадки.
На
дошці: Спостереження за роллю слів, що називають ознаку предмета, у
загадках. Складання загадок.
- Всі
завдання будемо виконувати в парах. Нагадую, що, працюючи в парах, не
можна перебивати один одного, треба намагатися дійти спільної думки.
V.
Сприймання й первинне усвідомлення матеріалу.
1.
Виконання впр.269. Завдання:
а) за
поданими ознаками впізнати предмети (обговорити в парах);
б)
пояснити, як записувати завдання (зразок - перше речення)
в)
записати: 2 речення – 1 ряд 3 речення – 2 ряд 4 речення – 3 ряд Додатково:
(усно) назвати ознаки інших добре відомих предметів.
г)
перевірити виконану роботу. Підвести підсумок: до слів – назв предметів
(іменників) можна підібрати по кілька слів – ознак предметів. 2.
Виконання впр.270 (усно). Завдання: знайти назви ознак (обсудити в
парах).
Підвести
підсумок:
- Яку
роль виконують ці слова в загадках?
VІ.
Узагальнення й систематизація знань.
1.Колективне
складання загадки.
2.Творча
робота над складанням загадки у парах (усно).
Завдання:
а)
Правильно дібрати слова-ознаки предметів, щоб вони допомогли відгадати
загадку. На допомогу є малюнки, які допоможуть влучно підібрати слова.
-
Працюючи в парах, не перебивайте один одного, а намагайтеся дійти
спільної думки. (На виконання роботи 3 хвилини.)
У
дітей листочки із завданням:
1
ряд: Звірок,____, мов клубок, ніжки у нього ____ , мордочка
____ .(їжак)
2
ряд: На зріст ____ , хвіст ____ , шубку ___ має, по гілках
стрибає.(білка)
3
ряд: Шубка ____ , хвіст ____ , сама дуже ____ , до курей
ласа.(лисиця) Додаткове завдання:
Знайти
пару(з’єднати слова) чорний роботящий великий білий ледачий малий
б)
Перевірка роботи (учні першого ряду читають загадки, інші слухають і
називають, хто краще і влучніше підібрав слова).
в)
Оцінювання (хто правильно підібрав 3 слова - 2б., 2 і 1 слово - 1б.)
г)
Перевірка додаткового завдання (робити виправлення олівцем).
-
Прочитати, як з’єднали слова.
- Як
називаються ці слова? (Це слова-ознаки предметів, протилежні за
значенням.)
- Зі
словами, близькими і протилежними за значенням, будемо працювати на
наступному уроці.
д)
Оцінювання додаткового завдання (якщо зроблено правильно +1б.) Висновок:
- Яку роль виконують слова, що називають ознаку предмета, в загадках ?
VІІ.
Підсумок уроку.
1.”Мікрофон”
-
Сьогодні на уроці ми працювали із словами-ознаками предметів,
спостерігали, яку роль виконують ці слова в загадках. Я вважаю, що
настав час дати словам-ознакам предметів назву. Я надаю таку можливість
і, передаючи мікрофон, скажіть свою думку. Нагадую, що говорити треба
лаконічно й швидко.
- Як,
на вашу думку, можна назвати одним словом слова-ознаки предметів? (діти
передають „мікрофон”)
- І
так, назва цим словам - прикметники. Давайте зробимо висновок: Що таке
прикметники?
2.Підсумки
оцінювання.
-
Порахувати бали. Хто працював протягом уроку на високому, достатньому,
середньому, початковому рівні?