Обучающая цель: обобщить грамматический материал: степени сравнения
прилагательных в английском языке, лексику по теме " The Country and the
City”. Развивающая цель: совершенствовать навыки связной речи,
развивать мышление, память, стимулировать самостоятельность учащихся,
формировать познавательный интерес учащихся к предмету. Воспитательная цель: приобщение учащихся к культуре английского языка.
Учебно-наглядные пособия: картинка Хоббита, название книги, ватман для
рисования, плакат с заданием для аудирования, карточки с описанием
животных, маркеры, кассета с записью текста для аудирования, разминкой и
песней, кроссворд, картинки слона, лошади и совы, картинки сказочных
персонажей. Ход урока I. Организационный момент. Teacher: Good morning, boys and girls! Pupils: Good morning, good morning! Good morning to you! Good morning, our teacher, We are glad to see you! T.: Thank you. I am glad to see you too. Let’s start our lesson. Who is on duty today? P.: I am on duty today. T.: What date is it today? P.: Today is the … of… T.: Who is away? P.: All are present today. II. Объявление целей урока и введение в сюжет урока. T.: Today at our lesson we shall meet Hobbit, the character of English fairy-tales.
Hobbit is writing a book of records. He needs to collect all possible
information. There will be several chapters in his book. Your task is to
help Hobbit collect information and show your knowledge of English. III. Фонетическая зарядка. T.: But first we must train our tongues. Повторяйте за мной слово, если слышите звук: [ a:]: farm, London, country, garden, funny, path, cart; [au]:road, owl, cow, ocean, town; [ei]: whale, flowerbed, mountain, favourite, today; [i]: live, hill, sea, bridge, windmill, eagle, field, city. She sells sea shells on the seashore. I’m sure. (Дети проговаривают скороговорку хором медленно, индивидуально быстро). IV. Основная часть. Chapter 1. Fairy-tale characters. Hobbit wants to know about different fairy-tale characters. Compare them. (На плакате изображены сказочные персонажи. Дети должны их сравнить и вставить пропущенные слова). 1) Winnie is the funniest animal. 2) Father Carlo is taller than Buratino. 3) Buratino’s nose is the longest. 4) Malvina is more beautiful than Fox Alice. Who is the most beautiful character? Who is the worst character? Chapter 2. Animals. Hobbit wants to have information about different animals.
(Каждый ученик получает карточку, в которой по описанию животного он
должен назвать его. Потом ученики рассказывают о животных). Animal, bird, fish It lives… It eats… It can… … in the zoo bananas, fruit run, jump, climb the trees T.: What is the biggest animal? P.: An elephant is the biggest animal. (Ученик вешает картинку слона на второй плакат). T.: What is the cleverest bird? P.: An owl is the cleverest bird. T.: Let's recite a poem about the owl. An Owl A wise old owl sat in an oak. The more he heard the less he spoke. The less he spoke the more he heard. Follow the example of the old wise bird!
Ученик, рассказавший стихотворение, вешает картинку совы рядом с
картинкой слона. Сейчас вы услышите литературные переводы этого
стихотворения в исполнении авторов. (Дети читают свои переводы). Сова. Мудрейшая птица на свете – сова. Всё слышит, но очень скупа на слова. Чем больше услышит, тем меньше болтает. Ах, этого многим из нас не хватает! Мудрая сова для всех нас образец. Делай как она и будешь молодец! Долго прожила старая сова. Поэтому была мудрая она. Правило в жизни она соблюдала: Слушала больше и меньше болтала. And now listen to me and name the odd word. 1) a fox, a sheep, a cow , a horse 1) a cockerel, a hen, a cow, a duck 2) a camel, an elephant, an eagle, a monkey 3) a whale, a dolphin, a penguin, a shark Chapter 3. People. Hobbit will let you listen to the radio programme. Listen and say what this programme is about. New words for you: competition winners - победители соревнования; Frome village - деревня Фром took part - принимал участие made - сделал did nothing - ничего не делала gave – дала Tape script
Hello. Jackie Swain with you again. Today we have some special guests
in the studio. They are the competition winners from the festival that
took place on 5 May in Frome village. Jackie: Hello, Jim. Did you like the festival? Jim: It was fantastic! I took part in the cycling competition and I was the best. Jackie: Congratulations. Hello, Tracy. You look wonderful. How long is your hair? Tracy: It’s 1 metre 47 cm. I've got the longest hair in the village. Jackie: How do you comb it? Tracy: I can't do it myself. Usually my mum helps me. Jackie: Hello, Max. What are you famous for? Max: I made the biggest chewing gum bubble. Jackie: Oh, really? How many people did it? Max: There were 27 of us. I did my best to win. Jackie: Congratulations. Hello, Annie. What did you do? Annie: I did nothing. My rabbit won the first prize. Jackie: What did it do? Annie: It jumped the highest. I was so happy and gave my rabbit the biggest carrot. Jackie: Thank you all for the interviews. What are the children’s names? Listen and match their names and their records. Дети слушают интервью второй раз. В паузах выполняют задания на следующем плакате.
V. Физкультминутка. Now it’s time for us to have a rest. Let's do our exercises. (Дети выполняют разминку "Clap, clap, clap your hands”). Let’s do some funny exercises. Look at the picture and say who is taller a magician or a juggler?
Which line is longer? Which line is the longest?
Chapter 4 Chatterplace. Дети читают рекламу Мисс Чэттер и на следующем плакате рисуют ферму Мисс Чэттер. T.: Say when you would like to visit Chatterplace. What will you do there? Ученики рассказывают о своих желаниях. T.: What is the best place? P.: Chatterplace is the best place. Ответивший ученик вставляет в подпись под рисунком "Chatterplace is the… place” слово best. Chapter 5 Crossword. Open your workbooks. Solve the crossword.
1. There are a lot of beautiful (flowers) on his flowerbeds. 2. There are apple and cherry trees in the (garden). 3. There is a long new (road) near his house. 4. When it's windy, our old (windmill) works very well. 5. The farmer rides his favourite (horse) every morning. 6. A (cow) is a large farm animal. It gives milk. 7. There is a small country (church) near their house. 8. A (sheep) is a farm animal. It gives wool (шерсть) and meat. 9. There are ten sheep and a cow in the green (field) .
Ученики читают задания и вписывают слова в кроссворд на плакате и в
рабочих тетрадях. Если кроссворд решён правильно, то в выделенных
клетках можно прочитать слово FARMHOUSE. VI. Подведение итогов урока.
Т.: Thank you very much. Hobbit has got all the information he needs
for his book. At last let's sing our favourite song "The more we are
together”. VII. Выставление оценок. Домашнее задание. T.: Open your diaries. Your home task for the next lesson. |