Мета:
повторити й поглибити знання учнів про суфікс, сприяти зміцненню
навичок його виділення; формувати загально-пізнавальні вміння знаходити
суфікси, визначати їх роль у словах; розвивати творчі вміння використання
суфіксів для створення нових слів; за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу виховувати любов до природи, сприяти розумінню потреби
використовувати корисні й лікарські рослини людиною.
Внутрішньопредметні
зв'язки:
Лексикологія
і фразеологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне українських),
прислів'їв, крилатих висловів.
Культура
мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип
уроку:урок повторення з елементами
поглиблення.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Мотивація навчальної
діяльності
III.
Генералізація знань учнів (відтворення теоретичних відомостей, застосування
яких буде потрібним на уроці)
Спостереження
над мовним матеріалом
►Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Дібрати заголовок. Пояснити свій вибір. Яке значення квітів у вашому
житті?
З
давніх-давен урочисті події відзначалися за участю квітів. На їх честь
організовували свята. У стародавній Греції найбільше шанували гіацинти і
лілії, в Англії — незабудки, віоли, у Франції, Болгарії та Ірані — троянди, у
Нідерландах — тюльпани, в Японії — хризантеми. Квіти як подарунок є виявом
добрих почуттів і побажань, гарного ставлення. Вони пробуджують у нас
людяність, щирість, сердечність. Недаремно народ оспівав їх у піснях, казках,
легендах... (За Н. Остапенко, Н. Голуб).
►Від виділених іменників за допомогою суфіксів утворити
нові слова. Якого значення вони надають словам?
Коментар
учителя. Суфікс —
значуща частина слова, що стоїть після кореня і служить для утворення нових
слів (верх — вершина,
верховий, вершечок, вершитель).
І\Л
Виконання практичних завдань творчого характеру
Конструювання
нових слів
►Утворити якомога більше нових слів за допомогою суфіксів.
Ромашка, квіти, весна, верба, красивий, пень, кульбаба, яструб, аромат, природа, гарний, бузок, зозуля, трава, галявина, луг,
троянда.
►Скласти твір-мініатюру на тему «Весна-красна», використовуючи слова із вправи (подані та утворені).
Розподільний
диктант
► Розподілити
слова у три стовпчики: а) «корінь + закінчення»; б) «корінь + суфікс + закінчення»;
в) «префікс + корінь + суфікс + закінчення».
►Пояснити лексичне значення слова плетиво. Скласти з ним
речення.
Розвиток
зв'язного мовлення
►Прочитати текст. Визначити основну думку його.
Переказати. Які квіти найбільше подобаються вашій родині? Чому?
МАЛЬВИ
Палахкотять
біля вікон животрепетним вогнем розвихрені мальви, шугають червоними язиками
багаття під самісіньку стріху, того й гляди, від їхнього полум'я загориться
хата...
До
пишного розмаїття мальв усі давно звикли, і стали вони невід'ємною частиною
родини. Щороку ранньою весною з-під землі з'являлося зелене пагіння, за кілька
ночей воно виростало вище призьби. Привітно заглядало у вікна. На високих
стеблах в'язалися десятки бутонів, які в кінці весни зацвітали червоними,
світлорожевими і темно-пурпуровими квітками.
Здавалося,
то й не ті квіти, а якийсь чарівник розвішав на пружних високих пагіннях
малинові, оранжеві, сріблясті дзвоники (I. Цюпа).
►Виділені слова розібрати за будовою.
Коментар
учителя. На основі алгоритму, що пропонується учням у вигляді схеми (або у
вигляді роздавального матеріалу на парту) розглядається порядок розбору слова
за будовою. (Див. додаток)
Вибіркове
письмо з творчим завданням
►Виписати слова із суфіксами, що надають слову
зменшувально-пестливого значення.
►Продовжити ряд виписаних слів. Із словами гарненький,
квіточка скласти речення.
Навчальне
аудіювання
►Прослухати текст. Яка мета висловлювання? Визначити стиль
і тип мовлення. Які почуття викликає у вас заголовок? Яку корисну інформацію
ви почерпнули з цього тексту?
ЛЮБЦЯ,
ЛЮБЧИКУ, ЛЮБЕЦЬ
Якої
поезії і водночас надії сповнені ці пестливі звертання закоханих до любистка —
його ж бо вважали приворотним зіллям, оспівували в піснях про нещасливе
кохання, сподівалися з його допомогою причарувати, привернути до себе обранця
чи обраницю. Тим часом любисток-трава успішно слугував і цілком земним, буденним справам:
у ньому купали немовлят, молоді дівчата мили ним волосся, щоб було гарне і
блискуче. Лікували ним нервові, шлункові хвороби, серце, водянку, незагойні
рани, висипи на шкірі, випадіння волосся і шкіру на голові — усього й
не перелічиш. А заразом і хату прикрашали — надто вже він духмяний. Не
знайдете у селі подвір'я, де б не вивищувалося дудчасте стебло, увінчане о літній
порі зонтиками з дрібних золотавих квіточок (З журналу).
►Переказати докладно текст.
►Виписати виділені іменники. Від них утворити нові слова
за допомогою суфіксів.
►Розібрати за будовою іменники, вжиті в заголовку.
V.
Систематизація й узагальнення знань
1.
Що таке суфікс? Яке місце він займає у слові?
2. Чи може слово існувати без суфікса? Навести приклади.
3.
Скільки може бути у слові суфіксів?
Підсумок уроку
Домашнє
завдання
1. Дібрати по три слова, до складу яких входить:
а)
тільки корінь;
б)
корінь і закінчення;
в)
корінь, префікс і закінчення;
г)
корінь, префікс, суфікс і закінчення.
2.
Скласти з ними речення. Розібрати за будовою.
Додаток
Алгоритм
розбору слова за будовою
1. Слово
Вимовити
слово (для усного розбору)
Записати
слово
(для
письмового розбору)
2. Виділити закінчення
1І
ЗміннеНульове
3. Виділити основу
4. Визначити, як з'єднані прості речення у складному