ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ З РОЗДІЛУ «ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ». КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ
27.04.2011, 12:29:25
Мета:
оцінити рівень навчальних досягнень п'ятикласників з розділу «Повторення
вивченого в початкових класах»; з'ясувати можливі недоліки в ході повторення
мовної теорії та прийняти рішення щодо подальшої організації навчальної
діяльності з розділів, що вивчатимуться в п'ятому класі; здійснити перевірку
здатності п'ятикласників сприймати на слух незнайоме за змістом висловлювання і
з одного прослуховування розуміти зміст тексту, тему й основну думку.
Форма
проведення тематичного оцінювання: виконання завдань тестового характеру.
Тип
уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
III.
Підготовча робота
Мотивація
навчальної діяльності учнів. Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових
завдань. Проведення інструктажу щодо виконання завдань тестового характеру та
аудіювання тексту. Поділ учнів класу за варіантами.
Виконання завдань тестового
характеру за варіантами
Варіант
1
1. Продовжити речення: «Морфологія — це ...»:
а)
словниковий склад мови;
б)
розділ науки про мову, що вивчає звукову будову мови;
в)
розділ науки про мову, що вивчає слово як частину мови.
2.
В якому рядку всі іменники належать до назв неістот?
а)
Птах, листя, дерева, листя, товариш;
б)
книга, хата, ніж, одяг, осінь;
в)
дощ, небо, ягоди, батько, мати.
3.
Якими членами речення бувають прикметники? а) Обставинами; б) додатками;
в)
означеннями або частиною іменного складеного присудка.
4.
Замість яких частин мови вживаються займенники?
а)
Замість дієслів;
б)
замість прийменників;
в)
замість іменників, прикметників та числівників.
5.
В якому рядку всі числівники — кількісні?
а)
Перший, третій, п'ятий, сьомий, дев'ятий;
б)
десять, одна десята, десятеро, сто двадцять, сорок один;
10.
Доповнити речення другорядними членами. Записати. Визначити синтаксичну роль
кожного слова, зазначивши, якою частиною мови вони виражені. Зійшла зоря.
11. Скласти поширене речення, використовуючи прислівники і
сполучники.
Варіант
2
1. Продовжити речення: «Частини мови — це ...»:
а)
Слова, різні за звучанням, але однакові або близькі за значенням;
б)
особливі групи слів, що характеризуються лексичним значенням, морфологічними
ознаками, синтаксичною роллю в реченні;
10.
Доповнити речення другорядними членами. Визначити синтаксичну роль усіх слів,
зазначивши, якою частиною мови вони виражені. Настав ранок.
11.
Скласти поширене речення, використовуючи прикметники і прийменники.
Примітка.
Перші дев'ять питань оцінюються 1 балом, 10, 11 — по 1,5 бала.
V.
Проведення контрольного аудіювання тексту
Читання
вчителем незнайомого тексту від початку до кінця і сприймання його учнями
ПРИГОДИ
ТОМА СОЙЕРА
Настала
субота. Літо вирувало яскравими барвами й свіжістю, буяло життям. У кожнім
серці бриніла мелодія, а коли серце було молоде, вона виливалася в пісню.
Обличчя кожного променілося радістю, кожний крокував пружно і бадьоро. Білі
акації стояли у цвіту і сповнювали повітря пахощами. Кардіфська гора, що
підносилася над містом, вкрилася зеленню. Віддалік вона здавалася Обітованою
землею — чудесною, безтурботною, привабливою.
Том
вийшов на вулицю з відром вапна і довгою щіткою. Він зміряв поглядом паркан, і
радість його в одну мить згасла в душі, а натомість у неї ввійшла туга.
Тридцять ядрів дощаного паркану заввишки дев'ять футів! Життя здалося йому
безглуздим, існування — важким тягарем. Зітхнувши, він умочив щітку у вапняний
розчин, провів нею по верхній дошці паркану, потім зробив те саме знову й
знову: якою ж крихітною була біла смужка порівняно з безмежним простором
небіленого паркану! У розпачі він сів на землю під деревом. Із хвіртки
підстрибцем вибіг Джим. У руці в нього було бляшане відро. Він наспівував
пісеньку
«Дівчинка з Буффало». Ходити по
воду до міської помпи Тому завжди здавалося неприємним заняттям, але тепер він
подумав, що воно не таке вже й погане (М. Твен).
Виконання
завдань тестового характеру за змістом тексту
Варіант
1
1.
У який день відбувалися події?
а)
У понеділок;б) у середу; в) у
суботу.
2. Що бриніло в кожнім серці?
а)
Мелодія; б) струна; в) музика.
3. Кожний крокував як?
а)
Весело і радісно; б) пружно і бадьоро; в) чемно і гордо.
4.
Про які дерева згадується в тексті? а) Дуби; б) берези;
5.
Чим була вкрита гора? а) Мохом; б) зеленню;
6.
Хто вийшов на вулицю? а) Том; б) Гек;
7.
Скільки було ярдів паркану? а) Тридцять; б) сорок;
8. Яким здавалося Томові життя? а) Важким; б) легким;
9. Куди сів Том? а) На землю; б) на лаву;
10. Хто вибіг із хвіртки? а)
Гек; б) Джим;
11. Що було у Джима в руці? а) Відро; б)
щітка;
12.
Яку пісню наспівував Джим?
а)
«Дівчинка з Буффало»;
б) «Ясноокая дівчина»; в) «Дівчина з горіха зерна».
3.
Що відображало обличчя кожного? а) Радість; б) сум;
4.
Якими були дерева?
а)
У цвіту; б) з фруктами;
5.
Яка згадується гора?
а)
Кардіфська; б) Ай-Петрі;
6.
Що було в Тома у відрі?
а)
Вапно; б) вода;
7.
Яким був паркан?
а)
Трубчатим; б) дощаним;
8.
Якою була біла смужка паркану?
а)
Величезною;б) крихітною;
в)
музика.
в)
занепокоєння.
в)
голі.
в)
Говерла.
в)
бензин.
в)
цегляним.
9.
Де сів Том?
а)
Під деревом;
10.
Як вибіг Джим? а) Швидко;
в)
безмежною. б) під парканом;в) під
кущем.
в)
миттєво.
б)
підстрибцем;
11.
Яке у Джима було відро?
а)
Металеве; б) капронове;
12.
Яким було для Тома заняття ходити по а) Приємним; б) неприємним;
VI.
Організований збір зошитів для тематичного оцінювання
в)
бляшане.
воду?
в) улюбленим.
VII.
Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час виконання тестових завдань і
контрольного аудіювання
VIII.
Домашнє завдання
Скласти
зв'язне висловлювання на одну з тем: «Чудовий літній відпочинок», «Згадка про
літні канікули», «На морі», «Цікава подорож», використовуючи самостійні й
службові частини мови.