ТЕМАТИЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ З РОЗДІЛУ «ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ»
27.04.2011, 09:47:09
Мета:
оцінити рівень орфографічної й пунктуаційної грамотності п'ятикласників:
правильно писати слова на вивчені орфографічні правила та слова, визначені для
запам'ятовування; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил
пунктуації; виявити орфографічні й пунктуаційні помилки, на ліквідацію яких
слід звернути особливу увагу; перевірити якість оформлення роботи (охайність,
акуратність, каліграфія, дотримання червоного рядка, відсутність виправлень).
Форма
проведення тематичного оцінювання: написання контрольного текстового диктанту.
Тип уроку:урок оцінювання навчальних
досягнень учнів.
ХІД
УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення
із критеріями оцінювання контрольного диктанту. Проведення інструктажу щодо
написання диктанту й підготовка учнів до сприймання тексту.
IV.
Написання контрольного диктанту
Перше
читання тексту контрольного диктанту вчителем
►Учні під час першого слухання тексту диктанту сприймають
його зміст, звертають увагу на наявність вивчених пунктограм, визначають
слова, значення яких не зрозуміли у процесі сприймання.
Повторне
читання тексту диктанту вчителем окремими частинами і його написання учнями
1.
Учитель читає повністю речення — учні слухають.
2.
Учитель зачитує речення повторно окремими частинами — учні записують.
3.
Учитель утретє читає повністю речення — учні перевіряють написане.
КУДЛАЙ
Кудлай
прибився до нас серед зими.
Вийшов
я вранці з хати, а він стоїть у дворі біля криниці. Великий, кудлатий,
з сумними очима. Не віриться, що в нього був господар. Бо якби був, то хіба
собака від нього пішов би? Всі ж знають, які віддані собаки господарям. Я
заговорив до нього, але він, звичайно, мовчав. Стояв і повискував нетерпляче.
Може, просив їсти?
Я
заскочив до хати, одрізав окраєць хліба, старанно намазав його маслом. Ступив
до нього, але він кинувся до воріт.
«І
в кого це ти, Кудлаю, такий боягуз удався?» — запитав я ображено. Собака стояв
під воротами і незмигно дивився на хліб у мене в руках. Поклав хліб на сніг
коло порога й одійшов до повітки. Собака кинувся до нього й умить проковтнув
(За М. Слабошпицьким, 115 сл.).
Заключне
читання тексту диктанту вчителем і самоперевірка учнями написаного.
V.
Організований збір зошитів для тематичного оцінювання
VI.
Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час написання контрольного
диктанту
Самоаналіз
і самовдосконалення міри збагачення новим навчальним матеріалом п'ятикласниками
у процесі роботи над розділом «Відомості з синтаксису і пунктуації»
У
формі звіту учні спільно з учителем визначають змістові цінності, що сформувалися
під час вивчення розділу.
Орієнтовний
перелік проблемних запитань для проведення міні-дискусії:
1.
Доведи однокласникам, що твої знання й уміння з теми ґрунтовні.
2.
Визнач, наскільки розширилися твої мислення, пам'ять, досвід у процесі роботи
над розділом «Відомості з синтаксису і пунктуації».
3.
Подумай, як набуті знання і сформовані вміння допоможуть тобі в житті.
Домашнє
завдання
1.
Змоделювати вивчений теоретичний матеріал з розділу «Відомості з синтаксису і
пунктуації» у вигляді узагальнювальної схеми або таблиці.
2.
Скласти невеликий твір з теми «Як я розвиваю власне мовлення?», використовуючи
різні за будовою, за метою висловлювання, емоційним забарвленням речення,
речення з однорідними членами, вставними словами, прямою мовою тощо.